Росія пошкодила найбільший радіотелескоп у Європі. В обсерваторії у них була вогнева позиція
Слідчі вилучили докази перебування російських окупантів в обсерваторії.
Під час окупації на території Радіоастрономічної обсерваторії імені Брауде (неподалік Волохового Яру в Чугуївському районі) перебували російські військові. Вони облаштували тут вогневі позиції. Науковці дісталися обсерваторії у середині жовтня, зараз слідчі документують злочини Росії. Уже відомо, що окупанти пошкодили обладнання, зокрема радіотелескоп УТР-2, та зруйнували будівлю обсерваторії. Не виключено, що будівля відновленню не підлягає. Про це повідомили у Головному управлінні Нацполіції в Харківській області.
"Слід зазначити, що це найбільший не тільки в Україні, а й в усій Європі радіотелескоп. Територія займає більше 100 гектарів. Дії окупантів завдали масштабних збитків", — зазначили в поліції.
За словами співробітників обсерваторії, росіяни поцупили авто та холодильники, пічки та посуд, унікальну спеціалізовану комп’ютерну техніку.
"Дуже великою проблемою є те, що на головному корпусі нема навіть даху! Було попадання зверху по центру будівлі, пробиті-попадали перекриття до першого поверху (точнісінько на пульт управління телескопом). Металеві балки даху здебільшого цілі, шифер весь розлетівся, звичайно. Дощі, зима скоро, а у нас нема даху, вікон і діра до першого поверху, впала ще одна плита, " - повідомив науковий співробітник Радіоастрономічного інституту НАН України Михайло Сидорчук,.
Слідчі та криміналісти оглянули місце подій, зафіксували наслідки руйнувань та зібрали докази того, що російські військові перебували на території обсерваторії.
За інформацією поліції, окупанти перебували на території обсерваторії кілька місяців, до деокупації населеного пункту. Вони залишили багато боєприпасів та залишків від них.
Слідчі внесли інформацію в Єдиний реєстр досудових розслідувань за ч. 1 ст. 438 (порушення законів та звичаїв війни) Кримінального кодексу України.
УТР-2 (український Т-подібний радіотелескоп 2-ї модифікації) — Т-подібний радіотелескоп декаметрових хвиль. Побудований у 1970 році, але з тих пір неодноразово модернізувався та переобладнувався. Радіотелескоп являє собою велику фазовану антенну решітку, що призначена для спостережень у діапазоні 8 — 33 МГц. Ефективна площа — 150 000 кв. м
Як писав KHARKIV Today, через обстріли в Харкові пошкоджено 5100 будівель. Понад 1300 об'єктів зруйновані прямими влучаннями російських снарядів та ракет, 900 із них — багатоповерхові будинки.