Рейтинг бюджетів: Харків заможніший за Полтаву, але бідніший за Львів
Експерти громадської організації "Центр спільних дій" порівняли фінансову спроможність обласних центрів. Харків разом із Вінницею і Тернополем посів п'яте місце.
Четвертий рік поспіль "Центр спільних дій" рахує доходи і витрати обласних центрів України. Усі роки поспіль на першому місці опиняється Дніпровська громада, обганяючи навіть Київ, а на останньому — Херсон. Харків відноситься до середнячків, але тяжіє до багатих.
Як рахували?
Щоб визначити фінансову спроможність міст, експерти керуються кількома категоріями. По-перше, не всі громади обласних центрів складаються з одного мегаполісу, як Харків, Одеса чи Запоріжжя. Полтавська ОТГ, наприклад, складається з обласного центру та 55 навколишніх сіл, Краматорська громада об'єднала місто, 9 селищ і п'ять сіл.
Для оцінки фінансової спроможності цих ОТГ експерти використовують кілька індикаторів: доходи та витрати на одного мешканця, витрати на утримання чиновників, капітальні витрати бюджету, кількість податків, рівень дотаційності.
"Ґрунтуючись на отриманих і зібраних офіційних даних, ми сформували свої критерії оцінки кожного індикатора вимірювання фінансової спроможності територіальних громад облцентрів. Оцінки всіх індикаторів поділяються на низький, середній і високий рівень за 10-бальною шкалою", — пояснили дослідники.
Міста багатіють
З 2018 року незмінним лідером рейтингу фінансової спроможності залишається Дніпровська громада. За всіма критеріями міській громаді вдається набирати 100 балів, обганяючи навіть Київ, який посідає друге місце. На третьому розташовується Львів, четверте ділять між собою Запоріжжя та Одеса, а на п'ятому знаходяться одразу три обласні центри: Харків, Вінниця і Тернопіль, які набрали по 65 балів. Примітно, що Харків, який у 2018 році був лише на 9 місці, піднявся у рейтингу.
На останньому місці цього року знаходиться Херсон лише з 20 балами, погані результати показують Краматорська, Миколаївська і Сєвєродонецька громади.
Головні критерії, за якими оцінювали фінансову спроможність громад, — доходи та витрати бюджетів. Експерти відзначають позитивні тенденції у всіх обласних центрах.
"Порівняно з 2018 роком торішні доходи в середньому збільшилися у 1,3 раза. Ця тенденція тримається і зараз: до кінця цього року доходи загального фонду більшості громад перевищать показники попередніх років", — йдеться у дослідженні.
Наприклад, якщо поділити доходи бюджету Харкова за 9 місяців на кількість мешканців, то вийде по 7068 грн на кожного. За підсумками року буде більше, ніж за 12 місяців 2020-го (7520 грн) та набагато більше, ніж у 2018-му (5787 грн). Набагато менше, ніж у Києві, де на одного жителя припадає 13 766 грн, але набагато більше, ніж у Краматорську (4 645 грн).
Ще один важливий показник — поточні витрати. Це те, що громада витрачає на оплату праці, утримання комунальних підприємств, зокрема шкіл та поліклінік. Ось за цим показником Харків мало не пасе задніх.
Перші за капітальними витратами і податками
Тенденція до скорочення поточних витрат є не лише у Харкові, а й у інших містах. Експерти не оцінюють її як однозначно погану, швидше за все це означає, що міста почали видавати більше грошей на стратегічні проєкти. Це так званий спецфонд розвитку. І за цим показником Харків випередив інші обласні центри. Майже 30% бюджету міста йде на капітальні витрати. У середньому обласні центри України витрачають на стратегічні цілі не більше ніж 25% річного бюджету.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Харків'яни не довіряють уряду і бояться вакцинуватися
Найбільше місцевих податків у структурі бюджету також у Харкові — 37,6% лише за 9 місяців цього року.
Не менш важливе питання — витрати на утримання управлінського апарату. Примітно, що витрати на чиновників ніяк не залежать від доходів громади. Найзаможніше із міст, Дніпро, і найбідніший, Херсон, витрачають на службовців міськрад приблизно однаково — близько 500 грн на кожного жителя громади. Найдорожчими виявилися закарпатські чиновники. За підсумками минулого року Ужгородська ОТГ витратила на їх утримання 1285 грн на одного жителя громади. Харків щодо витрат на службовців знаходиться в середині рейтингу. Якщо розділити бюджет на всіх жителів міста, то виходить, що кожен із нас минулого року витратив по 731 грн на утримання апарату міськради.