П'ять місяців незламності. Що буде з безпекою, економікою та освітою в Харкові
П'ять місяців тому почалася війна. Увесь цей час Харків знаходиться під обстрілами, сотні будинків зруйновано, сотні тисяч людей виїхали, 90% підприємств зупинилися.
Останній місяць обстрілів побільшало. Якщо наприкінці червня росіяни били по Харкову переважно вночі, то зараз вони знову поновили хаотичні удари по зупинкам громадського транспорту, під які потрапляють випадкові перехожі, зокрема діти.
Ракетний терор
На п'ятому місяці війни характер обстрілів Харкова змінився. Самих ударів стало більше, ніж було у червні. Вночі з Бєлгорода випускали балістичні ракети з "Іскандерів", як правило, по 4-6 штук. Найчастіше метою росіян були навчальні заклади. Спорткомплекс НТУ "ХПІ", педагогічний університет, школи у всіх районах міста постраждали від таких нічних ударів.
Останніми днями поліцейські відзначають, що на місці ракетних обстрілів знаходять не уламки від "Іскандерів", а ракет ЗРК "С-300". Цікаво, що цей зенітно-ракетний комплекс не призначений для обстрілів наземних цілей. Його використовують в обороні для враження авіації противника. Уламки таких самих ракет останні дні знаходять і в Миколаєві. Це може означати, що дорогі ракети для "Іскандерів" росіяни почали економити. З іншого боку, точність ураження у ракет ЗРК "С-300" менша, тож цілком імовірні більші руйнування, якщо ворог продовжуватиме використовувати їх найближчим часом.
Схоже на те, що саме обстріли з великою кількістю постраждалих і є головною метою російських атак на Харків. За останній тиждень росіяни обстрілюють місто "Ураганами" посеред дня, і ціляться в такі місця, де жертв буде якомога більше. Використовують касетні боєприпаси, уламки від яких летять врізнобіч. 20 липня вранці окупанти обстріляли тролейбусну зупинку на Салтівці, загинули троє харків'ян, вчора касетними снарядами обстріляли зупинку транспорту на ринку "Барабашово" — двоє загиблих, 19 поранених.
"Вони змінили час. Зараз обстріли починаються вранці, коли люди їдуть на роботу чи ще кудись, починають бити по зупинкам. Тому зараз передивіться та збалансуйте свій графік, треба до 9 години приїхати", — звернувся до городян міський голова Ігор Терехов під час візиту на одне з комунальних підприємств міста.
Змінилася і тактика нічних обстрілів. Ракети тепер летать не у Харків, а у передмістя, найчастіше — Чугуїв. Від безперервних артилерійських обстрілів потерпають Золочів, Дергачі, Циркуни та навколишні села. Виявилося, що від початку війни найбільше від російських обстрілів постраждав Ізюм. З кінця лютого окупанти нанесли по місту 476 ракетних ударів. Навіть у вщент зруйнованому Маріуполі їх було менше. Росіяни і досі продовжують обстрілювати Ізюм, хоча вже давно контролюють цю територію. Нещодавно вони обстріляли єдину гору, де є мобільний зв'язок.
Обстріли Харкова та його передмість, на жаль, триватимуть доти, доки ЗСУ не відтіснять росіян далі від кордону.
"Якщо ми говоримо про РСЗВ, які використовує ворог, то дистанція, на яку б'ють ці системи, – до 70 км. Враховуючи, що у нас кордони з РФ у певних ділянках на відстані до 40 кілометрів, то ми маємо якомога далі відкинути ворога і надалі вибудовувати найсучаснішу лінію оборони", — заявив голова обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.
Пуста скарбниця
Оскільки Харків — прифронтове місто, тут склалася дуже несприятлива ситуація для бізнесу. Навіть міський голова Ігор Терехов, який ще недавно закликав підприємців повертатися до міста та відкривати торгівельні точки та виробництва, нещодавно зізнався: скарбниця Харкова пустіє.
За перше півріччя Харків через війну виконав бюджет лише на 82,4%. Не вистачає більш ніж півтора мільярди гривень, і брак коштів ставатиме дедалі більшим. Причина в тому, що нікому платити податки — 90% підприємств стоять. У Харкові зараз лишаються приблизно 700 тисяч жителів — до війни було 1,5 мільйони. Основні недоотримання – це податок на землю, податок на доходи фізичних осіб, які не працюють, орендна плата за об'єкти нерухомості.
"Був період, коли Харків п'ять днів не обстрілювали. І відразу почало відкриватися дуже багато і дрібного, і середнього бізнесу, і промислових підприємств. Але, на жаль, обстріл продовжився, тому що російського агресора не влаштовувало, що Харків почав перезапускатися. І як наслідок — люди зараз не можуть працювати, отримувати заробітну плату, купувати продукти харчування, медикаменти, товари першої необхідності", — розповів міський голова.
Незважаючи на це, міський транспорт поки що залишається безкоштовним, він отримує бюджетні дотації. Утримувати його все важче через ті ж таки обстріли. Місяць тому довелося закрити три останні станції на Салтівській лінії метрополітену, нещодавно росіяни знову обстріляли депо, 21 липня влучили у тролейбус.
Найбільший головний біль — підготовка до опалювального сезону. По всій області 4232 будинки зруйновані та пошкоджені — ця цифра не точна, бо на окупованих територіях провести огляд неможливо. Є міста, де опалювального сезону не буде через перебитий газогін — у Барвінковому місцевим жителям радять запасатися дровами. У Харкові тепломережі готують до зими, мер обіцяє, що опалювальний сезон почнеться вчасно, але — не для всіх.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мер Харкова просить забрати ТЕЦ-5 у власність держави
"На сьогодні роботи ведуться на всіх пошкоджених котельнях, у тому числі Північної Салтівки. Тепло там подаватимуть не в усі будинки. Занадто пошкоджені мають відсікати від внутрішньоквартальних мереж спеціальною запірною арматурою", — розповіли у пресслужбі "ХТС".
Скільки будинків залишаться взимку без тепла, у комунальному підприємстві ще не порахували. Досі триває огляд житлового фонду, аби визначити ступінь пошкоджень. На кількох зруйнованих котельнях працівники ДСНС ще розбирають завали.
Навчальний рік в Харківській області почнеться онлайн — навіть у тих громадах, де немає регулярних обстрілів. Це рішення прийняли у тому числі й заради того, щоб зекономити на опаленні. У вищих навчальних закладах очна освіта теж не поновиться.
Фронт стоїть
За останній місяць позиції сил на фронті у Харківській області не змінилися. Після стрімких травневих успіхів, коли ворога відтіснили частково аж до кордону, частково загнали за Сіверський Дінець на півночі області, українська армія більше не просувалася. Російська намагається наступати. Час від часу росіяни атакують позиції ЗСУ біля Питомника, Дементіївки, Удів, Гусарівки, але усі штурми були відбиті. Інститут вивчення війни повідомляє, що "російські війська здійснюють обмежені та невдалі атаки на північ від Харкова".
Там само давно не змінюється ситуація і на південному фронті. Біля Барвінкового — відносне затишшя. Російські війська перегруповуються, аби далі пробувати наступати на Слов'янськ. Контроль над прикордонними селами постійно переходить із рук в руки. Жителів там майже не залишилось.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Окупанти штурмували село на північ від Харкова
Зараз навіть найсміливіші у прогнозах експерти не беруться сказати, коли зміниться ситуація на Харківському фронті. Американські військові радять готуватися до затяжної позиційної війни.
"Ця боротьба, швидше за все, буде тривалим конфліктом", — заявив нещодавно голова Об’єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі.