Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Працює все. Як підприємці в Харкові обходять локдаун

Фото: Сергей Козлов / KHARKIV Today
Багато магазинів і ринків міста працюють, незважаючи на обмеження "червоної" зони.

"Червона" зона в Харкові виявилася найм'якшою в Україні. Більшість магазинів непродовольчих товарів — від гігантського "Епіцентру" до маленького кіоску на ринку — знайшли спосіб працювати.

Видача інтернет-замовлень, затягнуті плівкою літні майданчики, номери телефонів на кіосках і пральний порошок посеред полиць із взуттям. У третій локдаун харківські підприємці використовують всі лазівки, щоб не закриватися. І не дивно, адже в Харківській міськраді в черговий раз відмовилися допомогти підприємцям і знизити ставку єдиного податку на час карантину.

Телефонуйте — і вам відкриють

З 11 квітня непродовольчі магазини в Харкові повинні були закритися. За правилами "червоної" карантинної зони, можуть працювати лише ті точки, де продають не менше 60% продовольчих товарів. Проте, вже з першого карантинного дня працювали і ринки, і великі супермаркети.

Спочатку підприємців рятувала відпрацьована на попередніх карантинах схема: табличка "Видача інтернет-замовлень" на дверях. Дійсно, онлайн-магазинам ніхто не забороняє працювати. Супермаркет "Епіцентр" у перші дні теж проводив покупки відвідувачів як інтернет-замовлення, але вже незабаром про хитрощі забули.

"Був у "Епіцентрі" на Салтівці в перший тиждень карантину — три різних черги, в кожній платити за накладною. Зайшов в минулу суботу — все як завжди, ніяких накладних", — розповів KHARKIV Today покупець Олександр Комаров.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Локдаун проігнорували. Як в Харкові працює транспорт і магазини?

Як з'ясувалось, працюють і магазини на "Барабашово". Достеменно відомо це стало після аварії 17 квітня, коли чоловік на автомобілі в'їхав в торгові ряди, збив двох підприємців і розчавив товар, який якимось чином був виставлений вздовж магазинів. У пресслужбі торгового центру пояснили, що підприємці проводили інвентаризацію. Через день на ринку спростували інформацію про те, що адміністрація змушує підприємців відкривати магазини. 

ремонт
Закриті, але не зовсім. Фото: KHARKIV Today

"Ще до початку карантину на офіційних ресурсах "Барабашово" були розміщені роз'яснення щодо особливостей роботи у цей період. Ні про яку "обов'язкову роботу" там не йшлося і не могло йти". "Барабашово" виконує всі необхідні заходи карантину, дотримується всіх вимог законодавства. Гучні заяви про тиск на підприємців з боку адміністрації — свідома брехня", — запевняють у пресслужбі ТЦ.

"Барабашово" — не єдиний ринок, на якому можна щось купити під час карантину. По дзвінку відкриваються магазини на ринку біля метро "Героїв Праці". А продавці багатьох магазинчиків на ринку біля автовокзалу на Холодній горі придумали інший спосіб залишатися відкритими: між туфлями, джинсами і садовим інвентарем вони розставляють антисептики, мило і пральні порошки, дозволені до продажу під час карантину.

Кальяном пригощають, бої скасували

У "червоній" зоні кафе і ресторани можуть працювати тільки на винос і доставку, але в Харкові, на відміну від Києва, Полтави та інших міст, дозволили літні майданчики. Ресторатори користуються цим, незважаючи на холодну і дощову погоду. Перевагу отримали ті заклади, у яких є можливість обтягнути свої майданчики прозорою плівкою.

"У вихідні сім'єю гуляли в парку Горького, хотіли поїсти в ресторанчику східної кухні — не змогли. Все було зайнято, хоча там такий великий майданчик. Пообідали в піцерії навпроти парку. Там літній майданчик прямо на вулиці, але нам винесли пледи, щоб не було холодно", — розповіла в соцмережах про ресторанні враження карантинного періоду харків'янка Марина Котляр.

Вечірку в закритому приміщенні може влаштувати не тільки київський ресторатор Микола Тищенко, а й харківські клуби. Багатолюдні "тусівки" в місті ніхто не відміняв. Харків'янка, яка побажала залишитися невідомою, розповіла KHARKIV Today про похід в нічний клуб "Паприка" на Олексіївці. Через "червону" зону там замкнули двері і скасували чоловічі бої. Все інше залишилося.

"Клуб закритий зсередини, щоб потрапити туди, треба стукати. Ніхто не просить надіти маски,  не вимірюють температуру. Всередині менше людей, ніж раніше, десь до ста чоловік. Без масок не тільки відвідувачі клубу, але і майже весь персонал, тільки гардеробниці були в них", — говорить дівчина.

афиша
Анонс клубної вечірки в соцмережах

Клуб не приховує, що порушує карантинні обмеження і активно зазиває відвідувачів в соцмережах, пропонуючи безкоштовні коктейлі для дівчат і кальян для великих компаній.

Небажання харківських підприємців зупиняти роботу на період карантину пояснюється, до того ж , і тим, що міськрада ніяк не підтримала їх. Президент Асоціації приватних роботодавців Олександр Чумак чотири рази звертався до департаменту бюджету і фінансів Харківської міськради з проханням знизити єдиний податок на період карантину до 0%, і чотири рази отримував відмову.

"Ми розробили пропозиції ще перед виборами місцевими, але я взагалі не бачив, щоб їх десь розглядали. Ми отримали відписку про те, що буде розроблятися програма. Місто має працювати над тим, щоб легальних підприємців ставало більше, щоб вони наповнювали казну. Така політика зараз взагалі не ведеться", — розповів Олександр Чумак KHARKIV Today.

За його словами, в Харкові офіційно працюють лише 115 тисяч приватних підприємців. Це — дуже мало для півторамільйонного міста. У сусідньому Дніпрі, наприклад, їх більше. Поки що в місті немає ніяких передумов для того, щоб приватники захотіли вийти з тіні або дотримувалися карантинних обмежень.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.