Потрібні шампуні і подушки. Як у Харкові збирають допомогу для евакуйованих із Вовчанська
Попри постійні обстріли, харків'яни допомагають жителям Вовчанської та Липецької громад, які вимушені були евакуюватися і залишити все своє майно. На пункти прийому несуть одяг, посуд та речі першої необхідності.
Понад 9000 жителів Вовчанська, Липців та прилеглих населених пунктів евакуювали до Харкова за останні 12 днів. Це — лише ті, кого вивезли волонтери, насправді кількість нових переселенців у Харкові може перевищувати 10 000. Люди часто виїжджають з палаючих міст і сіл лише з документами або навіть і без них — і потребують невідкладної допомоги.
Спідниці і сукні вже не в дефіциті
Першу допомогу — юридичну, психологічну та соціальну — переселенці отримують у Пункті реєстрації, що знаходиться в одній із шкіл Індустріального району. Тих, кого привозять автобусами волонтери, розселяють по гуртожитках та за можливості забезпечують всім необхідним — одягом, матрацами, речами першої необхідності. Частково речі привозять уже в гуртожитки, але цього не вистачає. Згодом люди, оговтавшись від пережитого жаху, йдуть в територіальні центри соціальної підтримки населення в своїх районах — там теж організовано збір для переселенців. Пенсіонерка Анна Сергіївна з Вовчанська приїхала до Харкова ще 11 травня, її поселили в гуртожитку, на перший час дали подушку, ковдру, постільну білизну. До Салтівського терцентру вона прийшла, аби попросити про додаткову постіль.
"У мене є один комплект, але поміняти його ніяк. У нас на поверсі є пральні машини, дівчата порошок дали, щоб випрати речі, але ж треба хоча б ще одну постіль, щоб замінити ", — каже жінка.
У пунктах "Допоможи ближньому" зараз немає браку хіба що в одязі. Невеличка кімната терцентру Салтівського району забита куртками і светрами, спідницями і сукнями. Але і тут відчувається певний брак — зараз жарко, потрібен літній одяг великих розмірів, адже переселенці останньої хвилі — це переважно люди похилого віку, і одяг їм потрібен від 50 розміру і більше — а також зручне літнє взуття. З постіллю, яку шукала Анна Сергіївна, теж є проблеми.
"Особливо потрібні простирадла. Приносять самі підковдри. У дефіциті каструлі та сковорідки, виделки і ложки, чашки. Посуд потрібен такий, більш сучасний, бо зі старих сервізів принесли дещо. Тертушки та інше кухонне приладдя", — розповіла KHARKIV Today працівниця терцентру Людмила Іваненко.
Ніхто не приносить шампуні
Такі збори в терцентрах проводять ще з весни 2022 року — адже перші переселенці до Харкова почали масово прибувати тоді, коли ЗСУ звільняли північне передмістя, а потім — окуповані території області. Але зараз потреби значно зросли, бо одночасно до міста приїхали тисячі людей, а крім них переселенці перших хвиль все ще потребують допомоги.
Останніми днями харків'яни почали активніше допомагати — несуть у пункти "Допоможи ближньому" одяг та кухонне начиння. Але, на жаль, деякі з них сприйняли заклик допомагати переселенцям як привід почистити шафи від старого мотлоху. Людмила Іваненко вказує на пошарпану брудну подушку — її теж принесли у якості гуманітарної допомоги.
"Є багато таких речей, які неможливо нікому віддати —- доводиться викидати. Переважно приносять такі, не дуже якісні речі, старі, розірвані подушки, ось, бачите, з неї можна хіба вибрати синтепон ", — скаржиться Людмила Іваненко.
Дуже велика потреба в засобах особистої гігієни: шампунях, милі, пральному порошку. Їх не приносить ніхто, тому в терцентрах закликають харків'ян, в яких є можливість, принести ці речі, а також зубні щітки — потрібні лише непочаті флакони та нові щітки в упаковці, вживані речі в цьому випадку не підійдуть.
За адресами, вказаними у інфографіці вище, можна зв'язатися з терцентрами та запитати, які конкретно потреби є в кожному з них — вони змінюються.