Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Первомайський і Красноград доведеться перейменувати. Що рекомендує Інститут національної пам'яті?

Фото: Інститут національної пам'яті
Декомунізація на Харківщині досі не завершилась.

Прощання з радянським та імперським минулим у Харківській області звгальмувало. Депутати місцевих рад охоче голосують за зміни, якщо йдеться про перейменування невеликих сіл, але впираються, коли треба змінити назву містам.

Місцеві ради Краснограда та Первомайського шукають спосіб залишити старі назви. У Первомайському зривають голосування, у Краснограді звертаються до Інституту національної пам'яті з власними версіями назви міста. В Інституті ж тим часом шукають козацькі назви замість радянських топонімів.

Не Красноград, а Пахомові Байраки?

При Інституті національної пам'яті почала працювати експертна комісія, що складається з учених у галузі історії, філології та інших наук, дотичних до топоніміки. Ця комісія розглядатиме спірні питання деколонізації та декомунізації. Наприклад, зараз на розгляді комісії — питання Краснограду. Депутати Красноградської міськради днями звернулися до Інституту національної пам'яті із власною версією декомунізації. На їхню думку, назву міста треба лишити.

У 1922 році місто Костянтиноград, назване на честь великого князя імперської Росії, отримало свою нову назву на честь, як вважається, "Трудового червоного знамені", нагороди, яку більшовики дали усьому Костянтиноградському повіту. Але депутати міськради не знайшли в архівах прямих підтверджень, що саме на честь цього ордену перейменували місто. Натомість вони провели опитування, в якому з'ясувалось, що більшість красноградців вважають: назва міста походить від слова "красний" у значенні "красивий".

В експертній комісії зараз розглядають це звернення, але рішення навряд чи буде позитивним, адже схожу назву у Львівській області — Червоноград —  УІНП теж рекомендував змінити. Як і харківські красноградці, львівські червоноградці дуже опираються декомунізації і голосують за те, аби зберегти стару назву.

красноград
У Краснограді не хочуть змін. Фото: Красноград. Інфо

"Ми знаємо всі ці історії ще з часів реалізації закону про декомунізацію. Органи місцевого самоврядування дуже тримаються за ці маркери російського світу в Україні: десь назва прижилась, десь вона вважається питомо українською або давньою", — так пояснює цей спротив секретар експертної комісії Українського інституту національної пам'яті Богдан Короленко.

Цікаво, що до назв вулиць або сіл громади депутати Красноградської міськради не так сильно прив'язані. Днями вони без заперечень перейменували село Першотравневе

Поки експертна рада розглядає звернення депутатів, начальниця Північно-східного відділу УІНП Марія Тахтаулова досліджує, чим можна було б замінити назву Красноград. У міста непроста ситуація, бо попередній топонім —  Костянтиноград — теж не підходить через зв'язок з родиною російського імператора.

"Ми намагаємося шукати історичне коріння. Не завжди воно є, але у випадку Краснограда можна таку назву віднайти. Це ще козацьке поселення Пахомові Байраки. Це, безумовно, ще ніяка не пропозиція, але це та назва, яка була ще до Бельовської фортеці", — розповіла дослідниця KHARKIV Today.

Інститут національної пам'яті самостійно пропонуватиме назви для міст лише в тому випадку, якщо її не оберуть на місцях. Перейменуватись самостійно — варіант найкращий, кажуть експерти УІНП.

Вирішить Верховна Рада

У Первомайському вже пройшли стадію торгу із Інститутом національної пам'яті, але застрягли на стадії заперечення. На відміну від Краснограда, де голова і депутатський корпус заодно, у цьому місті існує топонімічний конфлікт між мером Миколою Бакшеєвим, який вимагає від депутатів виконати закон та проголосувати за зміни, і опозиційною більшістю, яка не слухається.

Тиждень тому назву Добродар, за яку проголосувала більшість учасників опитування, вчергове винесли на розгляд депутатів міськради. Голосів не вистачило.

"Опозиція не захотіла знов дослухатись до думки більшості мешканців громади", — розповів голова Первомайського Микола Бакшеєв. 

первомайський
Мер хоче нову назву, опозиція проти. Фото: Первомайська міськрада

До 27 січня 2024 року у первомайських депутатів ще є шанс зібратись на сесію та нарешті проголосувати за нове ім'я. Якщо вони цього не зроблять, повноваження перейдуть до міського голови — саме він протягом шести місяців повинен буде внести до Верховної Ради пропозицію назвати Первомайський Добродаром. Зараз події розвиваються таким чином, що, ймовірніше за все, так воно й буде.

Інша ситуація з Красноградом — там і мер може не захотіти нової назви. Тоді за справу візьмуться експерти Національного інституту пам'яті.

"Ми щиро сподіваємося, що органи місцевого самоврядування впораються без нас", — каже Марія Тахтаулова.

У будь-якому разі радянські назви не залишаться на мапі — наступного року парламент має проголосувати за їхню зміну, хочуть цього місцеві ради чи ні. 

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.