Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Перетворення на росіян. Як окупанти на Харківщині збираються вчити дітей

Фото: скрін відео
Гауляйтер Віталій Ганчев вручає випускникам атестати з російським гербом.

Знищення українських книжок у бібліотеках, ідеологічна "обробка" вчителів та виховання дітей з окупованих громад Харківщини в ненависті до України — такі плани має самопроголошена адміністрація загарбаних територій. 1 вересня там збираються поновити освітній процес, але це навряд чи вдасться — адже більшість українських шкіл армія РФ знищила.

Окупанти збираються 1 вересня всадити за парти близько двох тисяч школярів з непідконтрольних Україні територій Харківщини. Йдеться про більшу частину Ізюмського та Куп'янського районів, а також кілька громад Харківського та Чугуївського районів. Зі шкільних бібліотек вилучають українські книжки, натомість завозять російські підручники.

Спалені книжки та фейкові атестати

Перше, що роблять росіяни, закріпившись на окупованих територіях — нищать українські книжки. Інформація про боротьбу з літературою неодноразово надходила з Борівської громади. Ще у квітні, на початку окупації, російські військові топили зайняті хати у селах книгами зі шкільних бібліотек. 

Громада знаходиться недалеко від лінії фронту, тому в окупантів там небагато часу для пропагандистських витребеньок. Інша справа Куп'янськ. Місто було окуповане в перші дні війни, там сидить самопроголошений "голова тимчасової адміністрації" Віталій Ганчев. Нещодавно місцевим бібліотекарам дали наказ скласти реєстр усіх наявних у них книг, виданих з початку 1991 року та утилізувати — навіть дитячі казки.

Віддаленість від місць бойових дій робить Куп'янськ привабливим для регулярних екскурсій депутатів путінської партії "Єдіная Росія". Вони регулярно навідуються до міста та вдають із себе благодійників. 

Три тижні тому російські депутати разом з Ганчевим видавали атестати про середню освіту випускникам Куп'янського ліцею.  Це такий рожевий папірець, на якому зображено російський герб, вказано назву навчального закладу та Харківську область. Жодного слова про те, до якої країни належить цей навчальний заклад. Ці папірці зовсім не схожі на ті, які видають в Росії — офіційні російські атестати мають блакитний колір.

атестат
Дивні рожеві атестати Куп'янського ліцею. Фото: скрін відео

"Головна подія, яка чекає вас попереду, — квота на вступ до вишів Російської федерації", — пообіцяв Ганчев.

У деяких російських університетах дійсно є квоти для вступу випускників з окупованих територій України. Таких університетів усього 12, два з них знаходяться в тимчасово окупованому Криму, інші десять — у прикордонних областях. Але в жодному з них немає ніяких згадок про те, що існують квоти для вступників із Харківської області. У документах йдеться лише про так звані "ДНР" та "ЛНР".

Такі ж самі пусті обіцянки дають випускникам шкіл і в Ізюмі. Прифронтове становище міста не дозволяє гауляйтеру влаштовувати привселюдні випускні гуляння, тому забрати атестати пропонують безпосередньо в управлінні освіти. Як повідомляють "Обрії Ізюмщини", керувати ним призначили колишню бухгалтерку — педагогів для такої роботи не знайшлося.  

Відомо, що 12 випускників шкіл з окупованих територій зголосилися їхати в університети Дагестану — які саме, невідомо. Але навіть гауляйтер Ганчев змушений був визнати, що це — лише ознайомлювальна поїздка, а не подача документів до вищих навчальних закладів.

Залишилась одна школа

Росіяни планують 1 вересня відкривати школи на окупованих територіях. Шукають вчителів, які погодилися б з ними співпрацювати та обіцяють перевчити їх на російський лад за гроші російських платників податків.

"Усі директори шкіл та завідувачі дитячих садків, які ухвалять рішення продовжити роботу, навчатимуться в очному режимі в Москві в академії Мінпросвіти. На це виділяються гроші Російською федерацією. Вчителі початкових класів, російської мови та літератури та історії проходять курси підвищення кваліфікації у Ростові-на-Дону", — розповіла днями заступниця голови Госдуми РФ Анна Кузнєцова, яка не вибуває з Куп'янська.

Та скільки саме вчителів погодяться на співпрацю та таку перекваліфікацію — невідомо, адже багато з них виїхали  та вивезли своїх дітей. За офіційними даними, з окупованих територій Харківщини вивезли щонайменше 130 тисяч дітей. Залишилось, за словами окупаційної влади, близько двох тисяч школярів.

підручник
У Куп'янськ завозять російські підручники. Фото: скрін відео

Під окупацією залишається 120 шкіл (20%), багато з них зруйновані. Гауляйтер Віталій Ганчев кілька тижнів тому обіцяв, що у вересні уроки почнуться у 90 школах на окупованих територіях. Але для цього їм спершу потрібно буде пройти "акредитацію за російськими стандартами", яка включає і заміну підручників та навчальної програми, і перекваліфікацію вчителів.

Та на кінець липня таку акредитацію пройшли лише дві школи — гімназія у Куп'янську та школа №11 в Ізюмі. Останньої нещодавно не стало. Окупанти звинуватили в руйнуванні українську армію. 

"Не так давно у нас ще одна школа була зруйнована в Ізюмі. Ми покладали надії, що ця школа більш-менш нормально облаштована і діти зможуть піти у перший клас. У нас в Харківській області пройшли акредитацію дві школи, ну от виходить так, що мінус одна школа завдяки українській армії", — поскаржився Ганчев в ефірі російського телеканалу.

школа
Школа №11, яка пройшла акредитацію. Фото: Скрін відео

В окупантів залишається лише місяць для впровадження своїх освітніх планів, але їх здійснення малоймовірне. Лише одна школа, яка відповідає стандартам РФ, відсутність вчителів, постійна загроза обстрілів у громадах, які близькі до лінії вогню. Більш-менш нормальні побутові умови зараз є лише у Вовчанську та Куп'янську, на інших територіях проблема з електроенергією та інтернетом — за таких обставин неможливо навчатися, навіть за російськими стандартами.

Тим часом вчителі, які виїхали з окупації, готові розпочати навчання онлайн.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Зрадники з окупованого Купʼянська поїхали за пропагандою до "ЛНР"

"Станом на сьогодні планується, що з першого вересня дистанційно розпочнеться навчання на базі Борівської ЗОШ №1, Богуславської, Ізюмської, Першотравневої, Підлиманської, Піско-Радьківської та Підвисочанської шкіл. Наразі формуються списки учнів, формуються класи та розподіляється навантаження вчителів. За попередньою інформацією, батьки близько 430 дітей шкільного віку, які виїхали з Борівщини через окупацію та воєнні дії, повідомили про намір навчатися у новому навчальному році саме на базі своїх навчальних закладів", — повідомляють у Борівській селищній раді.

Якщо з керівниками шкіл немає зв'язку, дітей можна влаштувати у будь-яку школу країни, навіть якщо немає документів. Потрібно просто обрати навчальний заклад на підконтрольній території та написати заяву на ім'я директора. У Міносвіти закликають учителів, які опинились в окупації, не співпрацювати з росіянами, а батьків школярів — за можливості не віддавати їх до російських шкіл.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.