Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Незавершена деколонізація. Чи будуть у Харкові вулиці Барбари та Петлюри?

Фото: KHARKIV Today
У Харкові невдовзі доведеться перейменовувати проспект.

Процес деколонізація міського простору у Харкові завершився минулого року, але дискусії досі не вщухають. Активісти та парламентарі вимагають від мерії назвати якусь вулицю на честь артиста Міська Барбари, чиновники пручаються, але остаточне рішення ще не ухвалили.

Тим часом в Інституті національної пам'яті готують рішення щодо відомого російського вченого, чиє ім'я носить проспект у Харкові. Його прізвище також доведеться прибрати з мапи.

Які шанси у Міська стати вулицею?

У міськраді Харкова відповіли депутатам Верховної Ради щодо перейменування вулиці на честь видатного артиста театру "Арабески" та музиканта Міська Барбари. Нагадаємо, 23 нардепи звернулися до Ігоря Терехова з проханням увічнити Міська в топоніміці. Днями виконком міськради підготував першу відповідь. Документ дещо заінтригував.  

"Питання попереднього розгляду пропозицій щодо найменування (перейменування) об'єктів топоніміки міста Харкова покладено на Міську комісію з питань топоніміки", — йдеться в документі.

відповідь
Скриншот документа з групи "Деколонізація. Україна"

У групі "Деколонізація. Україна", яка оприлюднила документ, вважають таку відповідь "зрадою".

"Харківська міська рада проігнорувала звернення 23 народних депутатів щодо того, аби назвати одну з вулиць міста іменем Міська Барбари. Було надано звичайну відписку. Замість того, аби винести це питання на розгляд топонімічної комісії та громадські слухання", — обурилися активісти.

Проте "зрада" поки що не сталася — просто комісія ще не розглядала це питання. 

"Топонімічна комісія на своєму засіданні має ухвалити якесь рішення, підтримати пропозицію, або, якщо не підтримає — дати пояснення. У разі підтримки — підготувати проєкт рішення та винести його на голосування на сесію міськради. Я так розумію, що топонімічна комісія не розглядала цього питання і лише збирається це зробити", — пояснила KHARKIV Today начальниця Північно-східного відділу Українського інституту національної пам'яті та координаторка ініціативи "Харківська топонімічна група" Марія Тахтаулова. 

Свого часу члени робочої групи з деколонізації при ХОВА вже відмовилися перейменовувати на честь Міська Барбари провулок Кантемира (в районі вулиці Сковороди), тоді секретар міськради Олександр Новак наполіг на тому, аби назвати провулок Привітним. Це рішення образило низку діячів культури, утім, як і відмова називати вулицю на честь Симона Петлюри. З публічними зверненнями виступили письменниця Оксана Забужко та історик Вахтанг Кіпіані, але рішення мерії лишилося незмінним.

Нещодавно померла режисерка театру "Арабески", у якому грав Місько Барбара, та його дружина, Світлана Олешко. У соцмережах пошановувачі творчої пари пропонують придумати на честь Міська та Світлани якусь спільну назву вулиці, у "Топонімічній групі" поки вивчають це питання.

Жуковського доведеться замінити

Невдовзі ще одна важлива магістраль Харкова змінить назву. Переназвати доведеться проспект Жуковського, а також позбавити його імені аерокосмічний університет.

"Відбулося засідання експертної комісії, яка діє при Інституті національної пам'яті, поки що не опубліковано висновок. Комісія дійшла висновку, що такі топоніми мають ознаки глорифікації російської імперської політики. Це точно буде стосуватися проспекту Жуковського, а також пам'ятника та університету", — розповіла Марія Тахтаулова.

Коли інститут оприлюднить своє рішення, топонімічній комісії доведеться взяти його до уваги та знову ініціювати громадське обговорення. Є шанси, що і ім'я голови Директорії УНР Симона Петлюри знову повернеться до списку пропозицій.

жуковський
Пам'ятник Жуковському на однойменному проспекті в Харкові. Фото: Avaness

Активісти руху "Деколонізація. Україна" у свою чергу пропонують мерії змінити ще кілька назва вулиць, що пов'язані з російськими діячами, наприклад, перейменувати проспект Академіка Павлова. Вони аргументують це тим, що науковець не мав ніякого стосунку до України. До цього переліку на перейменування потрапив і один українець — актор Амвросій Бучма. На його честь у рамках декомунізації у 2016 році назвали вулицю на Салтівці. Активісти вимагають замінити цю назву, бо Бучмі приписують співпрацю з органами безпеки СРСР, але шансів мало. Інститут Національної пам'яті вже робив запит до архіву та розглядав це питання. Експерти дійшли висновку, що штатним співробітником органів безпеки актор не був, а інформаторами чекістів змушені були виступати безліч представників української інтелігенції 1930-50 рр., тож Бучма, швидше за все, лишиться на мапі міста.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.