Наука воєнного часу. Яким буде новий семестр у харківських студентів
Нових студентів — менше, семестри починаються пізніше. Таким буде новий навчальний рік у більшості харківських університетів. Не зважаючи на щоденні обстріли, приймальні комісії провели вступну кампанію і чекають на оригінали документів від першокурсників.
Вступна кампанія цього року тривала довше, ніж зазвичай. Раніше 31 серпня харківські виші вже проводили свято Посвяти в студентів для першокурсників, то цього року на початку вересня ще немає ні першокурсників, ані свята. Церемонії довелося скасувати через війну, а зарахування до вишів триватиме до 15 вересня.
Харківські виші більше не перші
Кількість абітурієнтів, які подали документи на вступ до харківських вишів, очікувано зменшилось у порівнянні з минулим роком. У місті небезпечно, тому навчання проходитиме лише онлайн. Можливо, це була одна з причин того, що абітурієнти частіше обирали київські та львівські виші, у більшості яких принаймні першокурсники вчитимуться в аудиторіях.
За даними інформаційної системи "Вступ.ОСВІТА.UA", найпопулярнішим університетом цього року стала "Львівська політехніка". Туди подали заяви більше 28 тисяч чоловік. На другому місці — теж політехнічний університет, але столичний. Третє місце за популярністю серед абітурієнтів посів Львівський національний університет ім. Франка.
Харківські виші цього року навіть не в першій десятці. Найпопулярніший серед них, університет імені Каразіна, посідає лише 14 сходинку національного рейтингу. До ХНУ подали заяви трохи більше 8 тисяч абітурієнтів. Цього року ХНУ обігнали навчальні заклади відносно безпечних західних регіонів — Чернівецької та Закарпатської, Івано-Франківської та Дніпропетровської областей. Минулого року Університет імені Каразіна займав 6-ту сходинку загальнонаціонального рейтингу. Для порівняння: у 2021-му до ХНУ прагнув вступити 32 421 абітурієнт — у чотири рази більше, ніж зараз.
Така ж ситуація — і з іншими університетами Харкова. НТУ "ХПІ" — на 17-й сходинці рейтингу, ХНУРЕ — 33-й, усі інші не увійшли навіть у ТОП-50.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Два харківських університети увійшли до десятки кращих в Україні
У Харківському національному педагогічному університеті, не дивлячись на такі провальні у порівняння з минулорічними результати, вступною кампанією задоволені.
"Ми думали, що не наберемо і третини від минулорічних заяв, а в нас більше половини, так що вступна кампанія проходить успішно. Є такі спеціальності, де конкурс — 10 заяв на одне бюджетне місце. Це, насамперед, філологія — у нас вивчають майже всі європейські мови і кілька азійських. Популярна, як не дивно, цього року і математика", — розповів KHARKIV Today ректор педагогічного університету Юрій Бойчук.
У Національному аерокосмічному університеті ще не поспішають з висновками. 2 вересня мають оголосити списки тих, хто пройшов на бюджет, а до 5 вересня їм треба принести до вишу оригінали документів.
"Не будемо робити передчасних висновків. Абітурієнт може подавати заяви на п'ять спеціальностей, а обере одну. Зараз ці цифри ще нерелевантні", — розповіли KHARKIV Today у приймальній комісії.
Що таке квота-2?
Цього року для випускників із певних районів України існують певні пільги на вступ. Це — абітурієнти, які зареєстровані на тимчасово окупованих або небезпечних територіях. Вони мали право не подавати до обраного вишу результати Національного мультипредметного тесту, а просто пройти співбесіду.
У Харківській області до окупованих або особливо небезпечний територій належать майже всі громади. Їх можна переглянути за посиланням.
"Співбесіди проходили усно та індивідуально. Була комісія з трьох викладачів, які ставлять питання і протягом певного часу на них треба дати відповіді. У нас це питання з предметів — українська мова, історія України та математика з блоками питань, які визначені МОН для Зовнішнього незалежного оцінювання", — розповіли в приймальній комісії Національної юридичної академії.
Наявність квоти не давало гарантій вступу на омріяну спеціальність. Кожен вищий навчальний заклад мав зарезервувати для таких абітурієнтів 10% бюджетних місць, тому між пільговиками був свій внутрішній конкурс — брали тих, хто показав кращі результати на співбесідах. Але випускники з цих особливих територій теж могли здати мультипредметний тест і, якщо його результати були високими, вступати не за квотами, а за балами.
День знань переноситься
Цього року кожен університет починає навчальний рік тоді, коли вважає за потрібне. Перше вересня більше не день знань для всіх. Наприклад, в Національному педагогічному університеті імені Сковороди студенти старших курсів почали семестр іще 15 серпня. Вчитимуться виключно онлайн, як і попередні два роки карантину. Першокурсники прийдуть тільки 15 вересня.
"Є певні складнощі з викладанням хореографії та фізичного виховання. Але все рівно їм в онлайн-режимі вдається все це робити. Музиканти наші навіть хором співають онлайн — є програма, яка дозволяє це зробити На факультетах фізики та хімії лабораторні були записані, а далі там розрахунки кожен студент робить в індивідуальному порядку", — розповідає ректор університету.
В аналогічній ситуації опинилися й інші університети, але часи коронавірусних карантинів дали змогу вишам відлагодити цей процес.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Утримати кожного учня. Як будуть навчатися харківські діти з 1 вересня
У НТУ "ХПІ" першокурсників чекатимуть ближче до 1 жовтня — з точною датою початку занять іще не визначились. Але придумали спосіб, як втримати абітурієнтів, які опинилися в евакуації за кордоном.
"У нас є договір з Магдебурзьким технічним університетом. Абітурієнти, які приїздять у Німеччину, можуть вступити в ХПІ, дистанційно провчитися рік і, якщо він за цей рік вивчить німецьку мову, може, здавши мову та один предмет, вступити ще і в Магдебурзький університет і потім отримати два дипломи - український та німецький", — розказала керівниці пресслужби НТУ "ХПІ" Олена Розова.
З 1 жовтня почнуть навчатися першокурсники і в ХНУ імені Каразіна, а от студенти старших курсів підуть в університет, як і годиться, з 1 вересня. За старим календарем почнеться навчання і в ХНУРЕ, не стали зраджувати традиціям і в Національному аерокосмічному університеті.