На "Новометі" запрацювала нова система фільтрації
Модернізоване обладнання дозволить скоротити викиди у повітря у 2,5 раза.
21 жовтня Коксовий завод "Новомет" запустив у роботу аспіраційну установку у коксосортувальному відділенні. Ввести обладнання в експлуатацію планували за три місяці, але впоралися достроково. Установка не дешева, але завод знайшов кошти, щоб скоротити кількість викидів. Дати оцінку роботі модернізованої системи зможуть найближчим часом екоінспектори.
"Я не буду називати цифру. Це мільйони, досить дорога інвестиція, модернізація. Але ми йдемо на це, тому що розуміємо свою відповідальність. Ми соціально відповідальне, екологічно відповідальне підприємство.
Це буде експлуатуватися роками. Я думаю, що наступна перевірка екоінспекції або періодичні перевірки лабораторіями у радіусі санітарної зони повинні показати результати. Наступна — у цьому кварталі буде проходити, і ми будемо бачити позитивну динаміку", — пояснив директор "Новомета" Максим Бондарев.
Установкою фільтраційної системи з повітроводами і вентиляторами займалася українська компанія "Техноком Центр". Німецька компанія "BWF Group" поставила "Новомету" фільтрувальні рукави для цієї системи, український виробник "Укрвент" — вентилятори. На час модернізації системи виробничий процес не зупиняли.
"Робота важка була, тому що обладнання не припиняло роботу, все відбувалося у технологічні розриви. Ми вперше це робимо, спасибі керівництву, вони дуже допомагали, фахівців своїх підключали. Очищення повітря буде шикарне — я думаю, раза в 2,5, ми самі вже дивилися", — розповів директор "Техноком Центру" Олексій Недбай.
Як пояснив Максим Бондарев, система повністю автоматична, співробітникам заводу необхідно тільки замінювати контейнери для пилу. Система включається з запуском у роботу всіх механізмів у коксовому цеху. Насос витягує брудне повітря у корпус фільтрації. Пил осідає у спеціальному рукаві. Після фільтрування чисте повітря піднімається через трубу вгору і повертається в атмосферу.
За всім процесом — від підписання договору з компаніями до введення в експлуатацію аспіраційної установки — спостерігали активісти, яких запросив "Новомет" за власною ініціативою. Харків'ян допустили на територію заводу, ознайомили з інформацією про виробника устаткування і виконавця робіт з установки.
Під час запуску модернізованої системи активісти також були присутні. Голова громадської організації "Центр екологічних ініціатив "Екохаб" Олександр Константинов вважає, що керівництво "Новомета" виконало обіцянку і навіть раніше терміну завершило перший етап модернізації фільтраційної системи. Тепер активісти очікують другого етапу, який передбачає впровадження біохімічної установки очищення технічної води.
"Ми задоволені тим, що ті обіцянки, які давало керівництво щодо завершення першого етапу — установка пиловловлювачів — фактично були дані до кінця цього року, але як бачимо, їх виконали майже на три місяці раніше. Ми дуже раді, що другий етап хімічного очищення також буде йти на випередження. І наші відносини, які складалися протягом останніх місяців, будуть тривати у такому ж ключі. Ми будемо контролювати, брати участь на всіх етапах процесу реконструкції", — говорить Константинов.
Оновлення фільтраційного обладнання стало результатом взаємодії міської влади та керівництва "Новомета", пояснює депутат Харківської обласної ради Неллі Цибульник. І завдяки принциповій позиції в.о. харківського міського голови Ігоря Терехова, "Новомет" продовжить екологічну модернізацію обладнання.
"Жителі Новобаварського і Основ'янського районів дуже чекали установки цих фільтрів. Я як житель Новобаварського району хочу відзначити, що це справжнє свято. Я хочу сказати величезне спасибі Ігорю Олександровичу Терехову і Максиму Валентиновичу Бондареву, що вони знайшли спільну мову — те, що Ігор Олександрович зміг вплинути на установку цих фільтрів. Це дорогий захід, але це наше здоров'я і здоров'я наших дітей. Місто готове підтримувати і контролювати модернізацію цього підприємства для того, щоб ми дихали чистим повітрям", — зазначила Цибульник.
За словами директора "Новомета", аспіраційна система буде служити довго. Термін експлуатації фільтрів становить близько десяти років, повітроводи можуть працювати до ста років, оскільки не піддаються корозії і не вимагають додаткових обробок. Наступний етап — модернізація системи біохімічного очищення води, яку використовують на заводі для гасіння коксу.