Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Маленька Диканівка. Велике місто в Харківській області тиждень живе без води

Фото: Лозовской горсовет
З вівторка воду можна набрати тільки в цистерні, та й то — технічну.

Лозова, друге за величиною місто в регіоні, тиждень живе без води. Виною тому став порив водопроводу, який кілька днів не могли знайти. Труби полагодили, але води все ще немає.

Лозова знаходиться на межі надзвичайного стану. Школи закриті до 9 березня, в дитсадках працюють чергові групи. Через масштабну аварію на водопроводі в багатоповерхівках немає води. Технічну воду привозять за графіком в цистернах, а питну можна тільки купити.

Прорвало під коліями

З 25 лютого лозівчани перейшли на особливий графік. Тамара Січкар з 5 мікрорайону вставала о 5 ранку, щоб встигнути набрати воду. До 7 години крани пересихали. Вона живе на п'ятому поверсі і вже звикла, що води частенько не буває — поганий напір.

"З п'ятниці текла тоненька цівка іржавої водички, з понеділка оголосили за графіком, що буде з 6 до 10 вечора — не було, у вівторок вранці теж не було. Сьогодні з'явилася буквально на годину і пропала", — говорить мешканка Лозової. Тамара і її сім'я всі ці дні харчуються всухом'ятку, бо суп варити дорого: всю воду потрібно купувати.

Роман Копа — один з небагатьох щасливчиків, які живуть в приватному секторі зі своїм колодязем. З минулої п'ятниці до нього потягнулися вервечки друзів і родичів — по воду.

"Ось сьогодні родичі приїхали 150 літрів набрали. Поки, на щастя, рівень води не падає, це буває іноді влітку і восени, але центральну воду я і раніше не хотів проводити, а тепер і поготів", — розповів лозівчанин KHARKIV Today.

26 лютого на водопроводі біля Лозової трапилася масштабна аварія. Воду в 70-тисячне місто поставляє КП "Харківводоканал" з Краснопавлівського водосховища через дві гілки протяжністю 33 кілометри. Комунальники кілька днів шукали, де стався порив.

трубы
Щоб дістатися до місця пориву, знадобилося кілька днів. Фото: Лозівська міськрада

"Харківводоканал" почав інспектувати свої мережі. Шукали порив, як зазвичай, від селища Краснопавлівка, а проблема знайшлася тільки на кінцевому етапі, на 32-му кілометрі. Це зайняло певний час. Причина непроста: порив між двома залізничним коліями, копати там не можна", — розповів перший заступник міського голови Лозової Олександр Жидков.

Щоб пробратися від люка до місця пориву через трубу, знадобилося кілька днів. З вівторка вода в кранах зникла остаточно. До мікрорайонів міста організували підвіз технічної води по годинах. Багато лозівчан не встигали набрати навіть цю, не придатну для пиття воду, тому що були на роботі.

3 березня працівники водоканалу відзвітували: трубу залатали.

Зараз виконуються гідравлічні випробування на міцність, промивка та санітарна обробка водопроводу, з подальшим хімічним і бактеріологічним аналізом води. На даний момент "Лозоваводосервіс" здійснює подачу води абонентам згідно з графіком", — заявив директор комплексу "Харківводопостачання" Владлен Волков.

Вода в будинках з'явилася близько 10 ранку, деякі жителі багатоповерхівок на радощах навіть запустили пральні машинки. Але скоро зрозуміли: рано зраділи.

Зношений на 90% 
 

Вода в багатоповерхових будинках як з'явилася, так і пропала. "Харківводоканал" наполегливо обіцяв повністю відновити водопостачання 4 березня, але на місці комунальники зрозуміли — не вийде. У міськраді терміново скликали Комісію з питань техногенно-екологічної безпеки та постановили: дітей відправити по домівках до 9 березня, тому що дотримуватися санітарних вимог в школах без води неможливо. Виняток — ліцей №8, який розташований в низині і вода туди абияк надходить. У дитсадках організують чергові групи.

У міськраді кажуть: обсягів води поки що не вистачає для того, щоб повноцінно наповнити резервуари. З Краснопавлівського водосховища до міста вода йде по трубах п'ять днів. Крім того, проби води повинні перевірити на відповідність санітарним нормам. Завтра, 4 березня, комунальники спробують запустити насоси з 5 до 10 ранку. Якщо вийде, воду подаватимуть за графіком, якщо ні — подумають про те, щоб оголосити надзвичайний стан.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Котельня пішла на карантин. У Харкові замерзають центральні райони

Ситуацію з водою в Лозовій вже порівнюють з Диканівською аварією. У 1995 році очисні споруди в Харкові вийшли з ладу, місто залишилося без води на цілий місяць. Історія має всі шанси повторитися в Лозовій, навіть якщо цього разу воду вийде запустити.

"216 кілометрів труб, і вони вкрай зношені. Зношеність однієї гілки — більше 75%, іншої — більше 90%. Вони своє вже віджили. Потрібно вживати заходів, щоб реконструювати або заново будувати цей водопровід", — говорить Олександр Жидков.

Повна заміна водопроводу коштуватиме 754 мільйони гривень. Гроші ці не посильні ні для міського бюджету, ні навіть для обласного. Потрібно просити у держави. Місцеві чиновники зверталися до попереднього голови облдержадміністрації, Олексій Кучер обіцяв попросити про допомогу Кабмін, але, мабуть, не встиг. Не поспішає з депутатським зверненням і нардеп від округу Юлія Світлична — вона поки ніяк не висловила своє ставлення до проблеми. У Харківській облдержадміністрації обіцяють допомогти хоча б довести до розуму проєкт, який готовий на 80%.

"Ми зараз на найближчій сесії виділимо гроші, щоб закінчити проєкт і провести експертизу. Потім будемо подаватися в усі можливі джерела: Держфонд розвитку, безпосередньо на Кабмін з держбюджету, будемо шукати у себе можливості співфінансування. Будемо спільно починати займатися цим питанням. Кучер не міг нічого робити, тому що не було експертизи", — розповів KHARKIV Today директор департаменту житлово-комунального господарства ХОДА Сергій Магдисюк.

На позачерговій сесії облради 4 березня Лозовій дадуть 13 мільйонів гривень на те, щоб побудувати чотири напірних колектори. Але це м чергове латання дірок.

Автор: Олена Павленко

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.