Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Квартира за 3000 на місяць. Як обстріли Харкова вплинули на ринок нерухомості України?

Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today
Харків'яни "підняли" ціни на оренду у столиці.

Харківський ринок нерухомості переживає черговий спад після кількох важких місяців постійних обстрілів та блекаутів. Зараз оренда житла в регіоні — одна з найдешевших в Україні.

Від 3000 гривень на місяць можна орендувати однокімнатну квартиру в Харкові. Найчастіше винаймачі — не переселенці з інших міст, а харків'яни, що мігрують у відносно безпечні райони. 

Попит створюють місцеві

Найвигідніше в Україні знімати квартиру у Сумській, Миколаївській та Херсонській областях. Харківська — на четвертому місці з кінця. Експерти маркетплейсу DIM.RIA підрахували, що середня вартість місячної оренди 1-кімнатної квартири в Харкові становить 6 143 грн.  У порівнянні з березнем у травні вона навіть трішки підросла — на 3%. Цього місяця до Харкова вимушено приїхали понад 11 000 жителів із прикордонних громад, де після тривалого затишшя відновились бойові дії. І хоча більшість цих людей поселились у гуртожитках, були й такі, що могли орендувати власне житло. За словами рієлторки Аліни Соловйової, ціни піднялися завдяки попиту, який створили переселенці.

"Коли почався новий наступ, люди почали переїжджати знову із Липців, з Циркунів — ті, хто після деокупації повернувся, знову виїхали. Але це короткострокова оренда — житло шукали на місяць чи два, зараз деякі з цих людей знову повернулися туди, де вже не так стріляють, так що влітку ціни, можливо, ще більше просядуть", — розповіла KHARKIV Today спеціалістка з нерухомості.

ціни

Окрім переселенців та військових, попит на житло створюють і самі харків'яни, які намагаються перебратися у відносно безпечні південні райони, куди рідко долітають керовані авіабомби. Попитом користуються райони Нові Будинки та Одеська, а також Центр, хоч він теж часто потрапляє під обстріли.

"Від трьох тисяч гривень на місяць можна зняти квартиру на Північній Салтівці або на "Індустріальній". Це якщо без ремонту, у кращому стані — вже 5-6 тисяч. Дешевші квартири користуються більшим попитом. Знімають люди, які виїжджають із північних районів — Салтівки, Олексіївки — на південь", — розповів KHARKIV Today рієлтор Юрій Трет'як.

За його словами, ринок купівлі-продажу квартир у Харкові, на відміну від оренди, практично стоїть. Час від часу продається лише нерухомість ціною менше за 30 тисяч доларів — і то лише в тому випадку, якщо власники дають знижку. Покупці — переважно харків'яни, які хочуть скористатися зниженням цін та придбати житло, що раніше не могли собі дозволити.

Харків'яни підняли ціни

За даними DIM.RIA, найдорожча оренда житла — у столиці, де в середньому однокімнатні квартири здають за майже 18 000 гривень. Утім, агенція нерухомості Lun.ua наводить дещо меншу цифру — 14 000 на місяць. Графіка DIM.RIA не показує росту цін в цьому місті, але учасники ринку кажуть, що попит зріс і вартість  оренди житла зросла за останній місяць на 10-15%. Підняли ціни теж переселенці, зокрема — з Харкова. Саме у травні обстріли міста та області дуже посилились, і люди поїхали на захід.

"Це не тільки Харків — це і Суми, і Херсон, і Запоріжжя. Зараз періодично люди все ще їдуть з Харкова, але не можна сказати, що йде такий потік, як місяць тому", — повідомила KHARKIV Today керівниця Асоціації фахівців з нерухомості України Олена Гайдамаха.

Втім, за її словами, на рівень до повномасштабної війни ціни на оренду житла в Києві все ще не повернулися, вони приблизно на 15% нижчі, ніж до повномасштабного вторгнення. Значного зростання у найближчий час експерти не прогнозують.  

статистика

На другому місці за рівнем вартості оренди житла по версії DIM.RIA — Полтавська область. Найбільше в Україні зростання ціни на послугу — аж на 37% — теж можна пояснити раптовим напливом жителів сусідніх Харківської та Сумської областей.

Закарпатська область, що на початку війни була лідером за темпами росту цін на оренду житла, давно втратила лідерські позиції. Зараз однокімнатна квартира в найвіддаленішому від війни регіоні України коштує трохи понад 10 000 на місяць. Ціни впали на 23%. Експерти ринку нерухомості пояснюють це тим, що потік переселенців до регіону давно зупинився, а з тих, хто прибув на початку 2022-го, одні повернулися додому, інші поїхали за кордон, а хтось навіть придбав собі нерухомість, бо вирішив залишитися надовго. 

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.