Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Як у Харкові не платити за комуналку тим, хто виїхав?

Фото: KHARKIV Today
За перерахунком треба звертатися до комунальних підприємств особисто.

Тисячі харків'ян виїхали з міста після початку повномасштабної війни. Вони мають право не сплачувати за деякі комунальні послуги, але для цього їм доведеться звернутися до комунальних підприємств із пакетом документів. 

Пільга дається лише на 6 місяців, після чого власник житла має знову писати заяву.

Якщо є лічильник

Тисячі квартир у харківських багатоповерхівках стоять порожніми. Їхні власники ще на початку війни переїхали до західних регіонів України або виїхали за кордон. Перші місяці повномасштабної війни міський голова Ігор Терехов дозволив харків'янам, попри місце проживання, не платити за комунальні послуги. Але вже 1 червня 2022 року це рішення довелося скасувати.

"Щоб підприємства могли швидко відновити їх та якісно підготувати Харків до нового опалювального сезону, було прийнято рішення відновити оплату послуг ЖКГ", — так пояснили повернення комуналки в мерії.

лічильник
Лічильники спрощують процедуру перерахунку. Фото: KHARKIV Today

З того часу чимало людей повернулися до своїх квартир, але ті, що фактично не проживають вдома, можуть за деякі послуги не платити. Щоправда, їм все одно доведеться оформити це належним чином. 

Найпростіше — тим, хто має лічильники на газ, гарячу та холодну воду. Їм просто необхідно передавати незмінні показники лічильника в належний час в особистому кабінеті на сайті відповідного комунального підприємства. Наприклад, показники газового лічильника передають з 1 по 5 число, приладів обліку води — до 20 числа поточного місяця. Щодо показників лічильників гарячої води — споживачі можуть вести персональні журнали приладів обліку, залишаючи дані при потребі — від разу на місяць до разу на день.

Що робити без лічильника?

Відсутність лічильника значно ускладнює процедуру. Доведеться збирати документи та особисто звертатися до комунальних підприємств із заявою щодо тимчасового непроживання.

Для "Газмереж" треба зібрати наступні документи:

  • копію паспорту;
  • ІПН власника житла;
  • довідка ВПО або копію закордонного паспорта з відміткою про перетин державного кордону;
  • заяву про непроживання у довільній формі.

Подати звернення щодо тимчасового непроживання можна на поштову або електронні адреси.

Стовідсоткового скасування оплати не буде. Якщо в квартирі зареєстровано кілька мешканців, то у разі виїзду плату нараховуватимуть як на одного. Але якщо у помешканні офіційно проживає одна людина, то можна не морочити голову з документами — платити все одно треба буде повністю. 

квитанція
За газ перерахунок зроблять не всім. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

Для підприємства "Харківводоканал" треба подати такий самий пакет документів, але заяву на перерахунок треба писати за зразком, лише замінити у ньому 2023 рік на той період, коли в квартирі ніхто не проживав. 

"Харківські теплові мережі" також просять надати копію паспорта та ІПН, довідку ВПО або копію закордонного паспорта з відміткою про перетин державного кордону, але до них іще — довідку від "Харківобленерго".

"Вам потрібна ще довідка про те, що не змінилися показники електроенергії або ж майже не змінилися, якщо був увімкнений холодильник. Так ми будемо розуміти, що не лише ви, а й ніхто інший не проживав у цій квартирі", — пояснили в довідковій службі "ХТМ".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Коли переселенці у Харкові отримають субсидії на оренду житла

Люди, які виїхали з Харкова, можуть також не платити за вивіз сміття. Для цього так само, як і у випадку з іншими комунальними підприємствами, потрібно подати до "Комплексу з вивозу побутових відходів" такі документи:

  • довідку  ВПО – це довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, яку видають при постановці на облік (можна самостійно сформувати в додатку "Дія"), або довідка з фактичного місця проживання, видана уповноваженим органом;
  •  для тих, хто перебуває за межами України, —  документ, що підтверджує статус тимчасового захисту, статус біженця, довідку про тимчасову реєстрацію, довідку про перебування на консульському обліку, інформацію з Держприкордонслужби про перетин кордону України за необхідний період.

Пільга на сплату газу, гарячої та холодної води надається раз на 6 місяців, на сплату послуги з вивезення сміття — раз на рік. Після закінчення цього терміну необхідно звертатися до комунальників повторно.

Квартплату та оплату за опалення нараховують всім однаково, незалежно від того, проживає хтось у квартирі чи ні.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.