Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Харківський фізико-технічний інститут спростував фейк про роботу над ядерним вибуховим пристроєм

Фото: Facebook/УСБУ в Харьковской области
Увесь високозбагачений уран вивезли з України десять років тому.

За словами академіків, "наявністю ядерної програми в Україні" Росія намагається виправдати напад і захоплення атомних електростанцій.

Заяву щодо російських фейків про ядерну програму України зробили гендиректор Національного наукового центру "Харківський фізико-технічний інститут" академік Микола Шульга та директор Інституту проблем безпеки атомних електростанцій академік Анатолій Носовський.

"Одразу три центральні інформаційні агентства Росії — Інтерфакс, РІА Новини та ТАРС — поширили дезінформацію з посиланням на поінформоване джерело в одному з компетентних відомств РФ про те, що Україна нібито з 1994 року має ядерну програму, роботи з якої активізувалися у 2014 році за негласним. розпорядження президента П. Порошенка. І саме цим росіяни намагаються виправдати напад на Україну та захоплення Запорізької та Чорнобильської атомних електростанцій", — пояснили академіки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У чотири населені пункти на Харківщині не можуть доставити "гуманітарку"

Так, служба зовнішньої розвідки РФ стверджує, що "роботи зі створення ядерного вибухового пристрою, яке надалі можна було б використати у конструкції ядерних боєзарядів, велися за декількома науковими напрямками, ключова роль відводилася вченим "Харківського фізико-технологічного інституту" (ННЦ ХФТІ) , а допомагали їм колеги з наукових інститутів по всій Україні, включаючи Інститут проблем безпеки атомних електростанцій (ІПБ АЕС), вчені якого нібито проводили роботи у зоні Чорнобильської АЕС як щодо виготовлення "брудної" бомби, так і виділення плутонію, оскільки звичний для Чорнобильської зони підвищений радіаційний фон приховував проведення таких робіт".

Генеральний директор ННЦ "Харківський фізико-технічний інститут" академік Микола Шульга та директор Інституту проблем безпеки АЕС академік Анатолій Носовський, з повною відповідальністю заявили:

  • жодних програм створення ядерної зброї у наукових установах Національної академії наук України (зокрема ННЦ "ХФТІ", ІПБ АЕС) і взагалі в Україні не проводилося та не ведеться;
  • увесь ядерний матеріал (високозбагачений уран), що знаходився на майданчиках наукових установ ХФТІ та Інституту ядерних досліджень (ІЯД) НАН України, переданий Україною до РФ ще у березні 2012 року під контролем Міжнародного агентства з атомної енергії;
  • діяльність наукових установ НАН України (у тому числі ННЦ ХФТІ, ІПБ АЕС та ІЯІ), які працюють на ядерну енергетичну галузь, перебувають під постійним контролем з боку Департаменту ядерних гарантій МАГАТЕ. Інспектори Віденського міжнародного центру МАГАТЕ проводять інспекційні обстеження територій наукових інститутів, лабораторних та офісних приміщень у Харкові, Києві та Чорнобилі для перевірки відсутності незаявлених ядерних матеріалів та діяльності наукових установ, що не відповідає статутним завданням. Під час цих обстежень інспектори МАГАТЕ перевіряють діяльність інститутів, наукові та практичні можливості дослідницьких лабораторій, проводять необхідні обстеження та вимірювання за допомогою спеціального обладнання.

"Тому все, що повідомляють ЗМІ РФ про нібито наявну ядерну програму України, не відповідає дійсності і є одним із численних фейків, які зараз поширюють хворі на голову російські пропагандисти", — заявили академіки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україна просить Росію відкрити гуманітарний коридор із Харківської області на захід

Нагадаємо, 6 березня російський агресор обстріляв із "Градів" територію Харківського фізико-технічного інституту. Там знаходиться дослідна ядерна установка "Джерело нейтронів", до активної зони якої завантажено 37 паливних ядерних елементів.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.