Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Їде китайська вакцина. Коли в Харкові почнуть робити нові щеплення від коронавірусу?

 Фото: Андрей Мариенко / KHARKIV Today
Більше 5 тисяч жителів області зробили щеплення індійським CoviShield і чекають повторного щеплення.

До нас їде CoronaVac. Китайська вакцина від коронавірусу, яку повинні були привезти ще в лютому, прилетіла до України. Максимум через 10 днів її почнуть з Києва розвозити по областях.

У Харкова не вийшло любові з вакциною CoviShield / AstraZeneca. До 25 березня на кожні 100 тисяч жителів області прищепилося всього 19 чоловік. Чиновники обіцяють, що всі вони отримають повторну вакцину, але це не точно. Залишками AstraZeneca обіцяють прищепити лікарів, а ось китайська вакцина піде вже для пенсіонерів.

Насамперед — пенсіонери

Перша партія китайської вакцини CoronaVac в кількості 200 тисяч доз прибула в "Бориспіль". Зустрічати довгоочікуваний препарат, обіцяний ще до середини лютого, вийшов заступник міністра охорони здоров'я Віктор Ляшко, який лише днями одужав від коронавірусу. Всього Україна замовила 1,9 мільйона доз вартістю 504 гривні за штуку.

Її чекали ще в лютому, але компанія "Лекхім", офіційний постачальник, попросила дозволу відкласти поставку до квітня — виробництво не справлялося з попитом. І ось день настав.

Чим китайська вакцина відрізняється від індійської?

Індійська і китайська вакцини виготовлені за різним принципом. AstraZeneca — векторна вакцина. Вектор доставляє до клітини ген хвороботворного вірусу, проти якого потрібно виробити імунітет. У вакцині AstraZeneca використовували аденовірус шимпанзе, безпечний для людини.

CoronaVac — інактивована вакцина, яка містить неактивні вірусні частинки. Викликати хворобу вони не можуть, але викликають імунну реакцію. За такого методу виготовляють більшість вакцин від інфекційних хвороб. Про ефективність цієї вакцини є різні дані. Під час досліджень в Туреччині вона становила 91%, в Індонезії — 65%, а в Бразилії — трохи вище 50%.

Як буде проходити вакцинація?

І індійську, і китайську вакцину необхідно вколоти двічі, щоб людина виробила імунітет проти коронавірусу. Але якщо один флакон AstraZeneca містив дозу відразу на 10 щеплень, то CoronaVac розфасований по-іншому: один флакон — одне щеплення. Тепер в МОЗ можуть не турбуватися, що незатребувані залишки доведеться вилити, тому блогерів та інших лідерів думок залучати до вакцинації не будуть.

"Пріоритет буде для маломобільних людей похилого віку. Наші мобільні групи проїдуть по місцях проживання цих маломобільних людей і провакцинують їх", — розповів заступник міністра охорони здоров'я України Віктор Ляшко.

Таких людей, за його підрахунками, всього 40 тисяч. Для них знадобиться 80 тисяч доз. Залишається ще 120 тисяч доз для 60 тисяч чоловік. Ляшко не уточнив, кого будуть ними прищеплювати.

CoronaVac протягом максимум 10 днів буде проходити лабораторний контроль. Потім вакцину відправлять у регіони. Якщо вірити планам МОЗ, до Харківської області вакцина потрапить не раніше 5 квітня.

Сигнал для Харківської області

Вже розпочата вакцинація препаратом AstraZeneca не припиняється, але йде дуже повільно, особливо в Харківській області. Регіон по числу щеплених щодо кількості жителів — на  останньому місці в Україні. На кожні 100 тисяч чоловік лише 19 зробили щеплення. Більшість з них — лікарі (77%), потім йдуть громадські діячі, яких залучили для популяризації щеплень (6%), на третьому місці — військовослужбовці (5%).

табличка

У Міністерстві охорони здоров'я дуже незадоволені такими темпами.

"Сьогодні хотів би передати сигнал Одеській області, Харківській області, Запорізькій області. Міста-мільйонники не можуть проводити таку малу кількість вакцинацій кожен день. Це питання буде повторно розглядатися на селекторних нарадах. У цих містах потрібно нарощувати темпи вакцинації", — посварив відстаючих на брифінгу 26 березня Олег Ляшко.

Спочатку в Міністерстві планували провести перший етап вакцинації за 28 днів, а на 29-й приступити до другого. Але 10 березня Всесвітня організації охорони здоров'я опублікувала дані дослідження, де йдеться про те, що найвища ефективність вакцини буде, якщо зробити повторне щеплення на 12-му тижні після першої, тому в МОЗ відсунули терміни і обіцяють масово почати прищеплювати по другому колу в 20- х числах травня. Чиновники обіцяють, що вакцин вистачить усім. У Харкові в цьому впевнені менше.

"Ми вже просимо [ще дози у області — ред.], поки не виходить. Ви ж бачите цю метушню, індійська, китайська, тут же треба не промахнутися. Якби вона була одноразова, то не було б ніяких проблем. А якщо ми колемо одну дозу і в розумі тримаємо, що друга повинна бути про запас. Ті, хто один раз вже прищепився, наше завдання, щоб друга доза його чекала. Ми для цього робимо все", — заявила KHARKIV Today заступник міського голови Світлана Горбунова-Рубан .

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Харків хоче "позичити" вакцину від коронавірусу

У Харківській області, як і в інших регіонах України, продовжують робити і перші щеплення. Ось тільки гарантії на другий укол тим, хто почав вакцинацію після 25 березня, поки дати не можуть. З другою поставкою CoviShield / AstraZeneca виникли проблеми. За офіційною інформацією МОЗ, Індія припинила експорт вакцини через зростаючі потреби внутрішнього ринку. Але міністр охорони здоров'я Максим Степанов не втрачає надію.

"Ми працюємо по всіх каналах і залучили всі дипломатичні можливості", — говорить чиновник.

Ті, хто зробив перше щеплення індійською вакциною, не можуть робити другу китайською, тому що принцип роботи препаратів відрізняється. Але вони можуть повторно зробити щеплення будь-якою іншою вакциною AstraZeneca — не обов'язково, щоб вона була зроблена на тому самому індійському заводі. Степанов планує закрити потреби за рахунок нової поставки AstraZeneca за програмою COVAX — Україні обіцяли 570 доз. Термінів поставки, як зазвичай, немає.

"Найближчим часом", — говорить міністр.

Автор: Олена Павленко

 

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.