Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Буржуйки та електрогрілки. Харків'яни готуються переживати зиму без опалення

Фото: Сергей Козлов/KHARKIV Today
Багатьом жителям Харкова доведеться зимувати без централізованого опалення.

Харків'яни почали готуватися до екстремальної зими. У магазинах електроніки зріс попит на обігрівачі, дрова подорожчали мало не вдвічі. Але "Харківські тепломережі" все ще не втрачають надії провести опалювальний сезон — найважчий в історії.

Приблизно 500 будинків, які були сильно пошкоджені російськими обстрілами та бомбардуваннями, до системи теплопостачання вже не підключать. Ще 3 500 тисячі багатоповерхівок — під питанням. У них частково пошкоджені окремі квартири, і це може стати на заваді тому, аби запустити усю систему. Але навіть якщо досі щастило і ворожі снаряди оминали будівлю — це зовсім не означає, що взимку буде тепло.

Полюють на котельні

Чим ближче до зими, тим більше ворожих ракет прилітає в котельні та на ТЕЦ. У ранкових зведеннях обстрілів це звучить так: "ракета потрапила у критичний об'єкт інфраструктури". Вже у травні по закінченню опалювального сезону на "Харківських тепломережах" підрахували: кожна четверта котельня вийшла з ладу через обстріли. Найбільше постраждало обладнання тепломереж у Салтівському та Київському районах. Із того часу частину теплопунктів поремонтували, але й обстріли не припиняються.

7 серпня ракета з Бєлгорода завдала великої шкоди, частково зруйнувавши ТЕЦ-3. Від роботи цієї теплоцентралі залежить, чи буде опалення та гаряча вода у третини міста. На щастя, станція була на ремонті, тому газогін середнього тиску продули повітрям та злили з нього залишки палива — інакше руйнування були б набагато масштабнішими. Та все одно, шкода суттєва — вийшла із ладу система управління та четвертий котел середнього тиску, цього року його вже не запустять. Котельню до опалювального сезону обіцяють полагодити. Трохи раніше окупанти ракетним ударом влучали по ТЕЦ-2 в Есхарі, удар нанесли нещодавно й по Комсомольському, де знаходиться ще одна ТЕЦ.

Всього від початку бойових дій у Харкові було пошкоджено понад 140 об'єктів КП "Харківські теплові мережі". Зараз на 85 йдуть ремонти, інші відремонтували. Ці дані можуть змінюватися будь-якої миті, бо обстріли продовжуються. Днями тепловикам довелося замінювати щойно відремонтовану магістраль центрального опалення діаметром 300 міліметрів, яка забезпечує теплом 25 будинків. Ніхто зараз не може сказати, чи не доведеться ремонтувати її ще раз.

газогін
Магістраль високого тиску розбомбили відразу після ремонту. Фото: ХТМ

"Я не виключаю, що росіяни будуть цілеспрямовано бомбардувати котельні, розбиватимуть газопроводи. Ми готуємось до цього. Що робитиме російський агресор, передбачити неможливо, тому виходитимемо із ситуації, що склалася", — заявив міський голова Ігор Терехов.

Зараз у різних районах Харкова встановлюють пересувні котельні установки, які мають автономно забезпечувати теплом окремі будинки та заклади. До нового опалювального сезону їх має бути 17 — цього, звісно, не вистачить, аби обігріти все місто, але допоможе підключити до опалення якісь важливі заклади, наприклад, лікарні.

У передмістях Харкова, особливо північних, ситуація ще гірша. Через постійні обстріли в Циркунах та Черкаській Лозовій немає газу, у Золочеві та Дергачах постійні пориви газогону через обстріли.

Буржуйка чи обігрівач?

Навіть у безпечному та спокійному Києві, куди дуже рідко потрапляють ракети, міський голова Віталій Кличко радить жителям запасатися теплими ковдрами та готуватися до прохолоди в квартирах. Харків'яни розуміють це без особливих попереджень. На Північній Салтівці часто можна побачити людей, які рубають на дрова якісь старі сараї — навесні тут звикли готувати їжу на вогнищах у дворі, бо газу часто не було, тому готуються до такої ж ситуації заздалегідь. 

У квартирі багаття не розведеш, тому люди придумують способи перезимувати без центрального опалення. У Харкові різко зріс попит на обігрівачі.

"Зазвичай купують недорогі масляні, до двох тисяч, теплові "дуйки" теж. Поки ще за старими цінами, з того сезону залишились. Минулого року у цей час продавали ще вентилятори та кондиціонери", — каже Андрій, продавець інтернет-магазину побутової техніки.

Друга за популярністю річ у крамницях електроніки — електрогенератори. Адже з електрикою в місті навесні теж були великі перебої, селища Жуковського та П'ятихатки сиділи без світла тижнями. Тоді, згадують харків'яни, бензинові генератори дуже виручали.

"У квітні, коли місто сильно обстрілювали, у нас постійно не було то газу, то електрики. На щастя, два роки тому купив генератор, приніс з гаража — підживлювали ним то телефони, то морозильну камеру, щоб продукти не зіпсувалися. Три години роботи тоді вистачало, щоб зарядити морозилку на дві доби, а готували надворі", — розповідає мешканець Салтівки Олег Приходько.

Але генератор — задоволення не з дешевих. Найменші і найдоступніші зараз продаються за 7-8 тисяч гривень, тож деякі харків'яни вже обговорюють у соцмережах перспективу закупівлі газових балонів та буржуйок. 

"Планую запастися автономним обігрівачем, наприклад, газовим. Вони бувають під різні балони та для різних площ", — пише у Facebook харків'янин Віктор Огородніков.

газ
Харків'яни згадують засоби обігріву з 90-х. Фото: соцмережі

Газові обігрівачі, як і буржуйки, які опалюються твердим паливом — це рішення не для багатоповерхівок. Буржуйки потребують спеціального виводу для труби — її ні в якому разі не можна виводити у вентиляційний канал, тільки за межі через спеціальний отвір. Буржуйка — варіант виключно для приватних будинків. Газові обігрівачі і поготів небезпечні. У Харкові ще досі пам'ятають трагедію 2012 року, коли через вибух газового балону в 16-типоверхівці загинуло четверо людей, у тому числі двоє дітей, ще двоє потрапили до лікарні. Отже, лишаються лише електрообігрівачі — якщо витримають мережі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Через обстріли Харківська область не виконує план із підготовки до зими

У міськраді  збираються готувати до зими пункти обігріву, але все ж не втрачають надію запустити централізоване опалення.

"Ми будемо робити усе можливе, а іноді й неможливе так, як це було у перші дні війни, коли ми прокладали трубопроводи просто по землі. Зрозуміло, що російський агресор сьогодні цинічно хоче зробити так, щоб у місті не було ні тепла, ні води, щоби фактично життя у місті завмерло. Думаю, що ми усі разом будемо протистояти", — заявив Ігор Терехов в ефірі телемарафону. 

До кінця літа у міськраді обіцяють запустити чат-бот, через який можна буде дізнатися за адресою будинку, наскільки сильно там пошкоджена система опалення і чи розпочнеться у ньому опалювальний сезон. 

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.