Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Акустичний терор. Як життя під вибухами позначилося на здоров'ї харків'ян

Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today
Довготривалий вплив акустичного терору призводить до багатьох хвороб.

Понад два роки Харків живе під систематичними обстрілами росіян. Окрім видимої шкоди у вигляді зруйнованих будинків та вбитих і травмованих людей, вони завдають іще й невидимої: постійних акустичний терор від вибухів та сирен вже позначився на фізичному та ментальному здоров'ї харків'ян.

Аналітики Інформаційного центру "Майдан Моніторинг" з'ясували, як вплив звукового насильства з боку Російської Федерації позначився на жителях Харкова. Дослідження проводили методом фокусованих інтерв'ю з харків'янами, які довготривалий час після початку повномасштабної війни мешкали в місті. Виявилося, що вплив цих "звуків війни" призводить до хронічного стресу, що, у свою чергу, може стати каталізатором багатьох захворювань.

Новий вид терору

Дослідження проводили у грудні 2023 — березні 2024 року за підтримки Фонду Конрада Аденауера. Члени групи провели 31 детальне інтерв'ю з жителями різних районах міста віком від 17 до 93 років, чоловіками та жінками. Раніше, у попередніх війнах, вплив звукового насильства не вивчався окремо, тож акустичний терор — новий термін, винайдений у Харкові. Під час попередніх воєн ніхто не застосовував такої кількості різноманітної зброї проти великого міста. Порівняти обстріли Харкова можна з бомбардуваннями Лондона чи Дрездена, вважають дослідники, але тоді для цієї мети застосовувались лише літаки — які видно і чути, а у Харкові вибухи лунають без попередження, що стало додатковим чинником стресу.

"Явище, очевидно, таке було, але його не досліджували.  По-перше, раніше такої кількості ракет, як балістичних, так і крилатих, не використовували. Є нові види зброї — керовані авіабомби, дрони. Зараз проти Харкова вперше масово застосовують ракети протиповітряної оборони, призначені для ураження літаків. Такого типу обстрілів ніколи не було. По-друге, з часів Другої світової війни не було країни, яка була б функціонуючою під час обстрілів, де б діяла влада і активні громадські організації і яка могла це все досліджувати. Ситуація в Іраці, Афганістані, Чечні та Сирії була геть іншою", — пояснила KHARKIV Today голова правління Інформаційного центру "Майдан Моніторинг" Наталія Зубар.

уламки
Для терору використовують нові види зброї. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

Дослідники з'ясували, що акустичне насильство є складовою терору проти мирного населення, але має і свої особливості.

"Коли у нічній тиші вибухає пів тони тротилу чи іншої більш потужної речовини, то звукові хвилі розходяться по радіусу на багато кілометрів від епіцентру. Отже, у великій міській агломерації сотні, тисячі цивільних, можливо, мільйони мешканців, є об’єктом одночасного і повторюваного звукового ураження. Саме на це, ймовірно, розраховує агресор", — йдеться в досліджені. 

Таким чином, жертвами терору стають не лише безпосередні жертви обстрілів, а, фактично, сотні тисяч мешканців міста, що постійно живуть зі "звуками війни", адже, на відміну від ударної хвилі, яка згасає на відстані 1-2 км, вибух важкої ракети чути і за 10-20 км.

Наслідки — від безсоння до діабету

Як показало опитування, усі без винятку респонденти відзначили погіршення здоров'я внаслідок акустичного терору, адже звуки вибухів, рев літаків, що у перші тижні війни літали над містом, і навіть звук сирени повітряної тривоги призводили до гострого стресу. У людей, які живуть в таких умовах майже 2,5 роки, стрес став хронічним. За словами одного з учасників опитування, лікаря-психіатра, 70 або більше відсотків харків’ян перебувають у стані хронічного стресу.

Хронічний стрес має різні прояви, один з варіантів — апатія, втрата працездатності, емоційне вигоряння. Головна ознака — порушення сну. Причиною цього стають не лише обстріли, а й часті повітряні тривоги, що супроводжуються виттям сирен.

"В мене зараз немає взагалі режиму сну. Якщо у 2021-му засинав я умовно хвилин за 20, зараз це може бути година-півтори…І я відчуваю, що це мені дуже шкодить, дуже заважає. Якщо я прокинувся через 3 години сну, то я хвилин 10 полежу і встаю, бо я вже знаю, що ні  — немає шансів більше заснути", — розповів дослідникам один з учасників опитування, чоловік 37 років.

Вторинні наслідки акустичного терору впливають вже безпосередньо на фізичний стан. Більшість учасників опитування відзначили, що їхнє здоров'я погіршилось.

"У мене одразу почалися проблеми з щитоподібною залозою… з’явився поліартрит. Мій стан здоров’я значно погіршився під час війни", — розповіла дослідникам 61-річна харків'янка.

Лікарі, яких чимало серед учасників дослідження, помітили, що довготривале життя під вибухами призвело до більшої кількості випадків серцево-судинних захворювань та діабету.

"Спостерігається ріст онкологічних захворювань. Це те, що ми помітили з війною. І у співробітників, і у пацієнтів. Можливо, якісь пухлини були до війни, у злоякісні переродилися. А, можливо, стрес сприяє їхньому росту", — розповідає інформант під номером 24, сімейна лікарка 48 років. 

Справжній масштаб шкоди і страждань цивільного населення ще буде встановлюватися протягом наступних років, вважають дослідники.

Дослідження триватимуть

Група дослідників "Майдан Моніторинг" має намір продовжувати вивчення акустичного терору і залучити до цього лікарів та науковців, а також провідні благодійні організації Європи. Наступний етап має містити не лише опитування, а й лабораторне дослідження фізичного стану людей, що тривалий час зазнавали акустичного насильства. Визнання його актом терору може стати новим словом у міжнародному праві.

"Винні у стражданнях людей мають бути визнані злочинцями та покарані в українських судах та тих майбутніх міжнародних судах або трибуналах, що мають встановити відповідальність за злочини РФ в Україні. Результати нашого дослідження можуть стати внеском у створення доказової бази", — вважає Наталія Зубар.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Харкові поважають владу, втрачають заощадження та тримають "тривожні валізи": що виявило нове соціологічне дослідження

Україна вже має з цього приводу судовий прецедент. Житель міста Хмельницького позивався до Росії для відшкодування моральної шкоди, яка нанесена йому через терористичні дії РФ, "оскільки він щоденно зазнає стресу через постійні повітряні тривоги, та необхідність перебувати тривалий час в укритті, через що втратив нормальний сон і станом на сьогодні не спить вночі та здригається від виття сирени".

Суд першої інстанції відхилив позов, але апеляційний суд задовольнив частково.

Крім збору даних для подальших позовів до Росії, на думку дослідників "Майдан Моніторинг", їхня робота може стати в нагоді для допомоги жертвам акустичного терору, що вже зараз потребують її. Для цього потрібно створити міжнародні наукові групи з різнопрофільних спеціалістів, які б розробили методику подолання наслідків акустичного терору.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.