Вакцина від коронавірусу: як і коли робити щеплення?
Світло з'явилося в кінці карантинного тунелю. З завтрашнього дня Великобританія першою в світі почне прищеплювати громадян від COVID-19. Україна може отримати перші дози в лютому 2021 року, а вже навесні приступити до вакцинації. Але є проблема: 40% українців не хочуть щеплень.
8 грудня перша країна в світі почне масову вакцинацію від коронавірусу. Британське агентство з контролю за оборотом ліків і медичної продукції схвалило загальний продукт американської компанії Pfizer і німецької BioNTech. Міністерство охорони здоров'я замовило перші 40 мільйонів доз для 20 мільйонів чоловік. Королева Єлизавета Друга і її чоловік герцог Единбурзький стали в чергу за вакциною нарівні з іншими британцями похилого віку, яких будуть прищеплювати в першу чергу.
"Наступне літо ми всі зможемо провести в своє задоволення", — оптимістично написав в своєму Twitter міністр охорони здоров'я Метт Хенкок.
Чиї вакцини кращі?
За даними ВООЗ, в жовтні 2020 року майже 150 вакцин від COVID-19 знаходилися на різних стадіях розробки, близько десятка пройшли клінічні випробування.
Лідирують серед інших американські (Pfizer) і німецькі (BioNTech) вчені, вони разом розробили новий препарат. В середині листопада Pfizer і BioNTech першими в світі закінчили третю фазу клінічних випробувань. Вони прищепили близько 42 тисяч чоловік, ефективність щеплення склала 95%, про якісь явні побічні ефекти виробники не заявляють.
На цьому тижні перші представники людства отримають вакцину від COVID-19 виробництва Pfizer і BioNTech. До кінця року уряд Британії планує вакцинувати 5 мільйонів громадян: медпрацівників, людей старше 65 років і хворих на хронічні захворювання — тобто тих, хто входить до групи ризику.
Pfizer і BioNTech подали заявку на реєстрацію вакцини в США і в ЄС. В Америці очікують схвалення з дня на день, в Євросоюзі — 29 грудня. Найближчий конкурент першопрохідців — американська вакцина Moderna. Виробники також подали заявки на отримання ліцензії в США і ЄС. Вони провели випробування на 30 тисячах добровольців, ефективність склала 94%.
Обидві ці вакцини розроблені зовсім новим, революційним способом, який раніше не застосовували для захисту людей від інфекцій. В організм людини вводять не ослаблений або вбитий вірус, а шматочки генетичного коду коронавірусу. Вони проникають в клітини і змушують організм включати "сигналізацію" імунітету — відбувається своєрідне тренування організму, клітини якого навчаються деактивувати білки COVID-19.
За іншим принципом зроблена вакцина компанії AstraZeneca (Оксфордський університет). Вона розроблена на основі аденовірусу шимпанзе, який генетично змінили таким чином, щоб він імітував коронавірус. Цей спосіб відомий людству більше 40 років, такі вакцини прості у виготовленні і зберігаються в звичайному холодильнику, тоді як для вакцин Pfizer і Moderna знадобляться особливі установки з температурою нижче - 70 градусів. Ще одна перевага — дешевизна, її попередня вартість — $ 3, тоді як у Moderna і Pfizer — $ 25-37. Вакцина знаходиться на третій стадії клінічних випробувань.
Свої щеплення від COVID-19 збираються робити і росіяни. Вакцина науково-дослідного центру імені Гамалії називається "Супутник V".
Виробники заявляють, що ефективність їх вакцини становить 92%, проте тримають в таємниці відомості про клінічні випробування, тому ВООЗ не рекомендує її до застосування як таку, що не пройшла клінічні випробування. Президент РФ Володимир Путін, навпаки, розпорядився почати вакцинацію на цьому тижні, не чекаючи результатів третьої стадії досліджень.
Ніде зберігати вакцини
Поки багаті країни купують вакцини за бюджетні гроші, бідним Всесвітня організація охорони здоров'я обіцяла дати трохи даром. Україна потрапила в число країн, які можуть претендувати на безкоштовні вакцини за програмою COVAX.
"Україна отримає вакцину, близько 8 мільйонів доз. До 7 грудня у нас — підписання відповідних документів", — заявив міністр охорони здоров'я Максим Степанов на засіданні уряду.
Чиновник повідомив, що вакцина надійде в кінці першого-початку другого кварталу — тобто, орієнтовно в березні-квітні 2021 року. Раніше головний санітарний лікар України Віктор Ляшко повідомляв, що COVAX розглядав в якості головної вакцини препарат від Moderna. В цьому випадку у нас буде проблема.
"На сьогоднішній день в Україні немає такої інфраструктури, яка дозволила б вільно транспортувати і зберігати вакцини нового зразка", — повідомив KHARKIV Today інфекціоніст, завідувач кафедрою клінічної імунології та мікробіології ХМАПО Андрій Волянський.
Сьогодні під час онлайн-брифінгу мер Києва Віталій Кличко заявив, що почне готувати інфраструктуру — спеціалізовані комунальні підприємства, де можна буде зберігати вакцину і прищеплювати людей. У Харкові, зрозуміло, ніхто нічого подібного не заявляв, бо мера в місті немає — він сам став жертвою коронавірусу.
Втім, є ймовірність, що ВООЗ буде купувати для країн-бідняків вакцину AstraZeneca або її аналоги, тому що вона дешева і зберігається в звичайному холодильнику.
8 мільйонів доз вакцин Україні вистачить, щоб вакцинувати 4 мільйони громадян: для вироблення імунітету знадобиться зробити два щеплення з інтервалом у 28 днів, на 7-й день після другого щеплення з'явиться імунітет. Але 4 мільйони доз — це всього 10% населення. В першу чергу ці вакцини підуть на щеплення лікарям, поліцейським, пенсіонерам і людям з груп ризику.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вакцинація від грипу-2020 у питаннях і відповідях
Що стосується інших громадян, то для них будуть купувати вакцини за гроші з держбюджету. Максим Степанов в ефірі ТСН заявив, що для цієї мети передбачено 2,6 мільярда гривень. За його розрахунками, цього вистачить на щеплення 2,7 мільйона громадян. Мало, але, з іншого боку, українців ще треба буде змусити робити цю процедуру. За даними опитування соціологічної групи "Рейтинг", 40% українців не готові робити це навіть безкоштовно, а якщо за вакцину потрібно буде доплачувати, то відмовляться вже 57%. Ці дані можуть бути обумовлені тим, що про довгострокові побічні ефекти вакцин нічого не відомо — Pfizer і Moderna винайшли вакцини абсолютно нового типу.
"Ці вакцини ніколи не застосовувалися, тому про них дуже важко говорити в розрізі побічної дії", — говорить Андрій Волянський.
Надію вселяють клінічні випробування, які підтвердили дуже високу ефективність і відсутність побічних ефектів, крім незначного головного болю і ломоти в суглобах. Крім того, українці матимуть деяку перевагу: пройде кілька місяців після того, як перші британці зроблять щеплення, і лікарі зможуть відстежити стан їх здоров'я.
Автор: Олена Павленко.