Зеленський підписав "земельну Конституцію"
Закон про передачу земель на місця Володимир Зеленський назвав земельною Конституцією.
24 травня на форумі "Україна 30. Земля" Президент України Володимир Зеленський підписав закон №2194 "Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин".
Законопроєкт Верховна Рада отримала ще восени 2019 року, проте прийняли його тільки в квітні 2021 року. Закон реформує систему управління у сфері земельних відносин, передає право розпоряджатися землею на місця і зменшує ризики прояви корупції.
"Закон №2194, який докорінно змінює землевпорядкування нашої держави і який називають земельною Конституцією. Це закон, який прибирає у кабінетного чиновника функцію оформляти право на землю, яку він навіть ніколи у своєму житті не бачив. Який остаточно повертає громадам право розпоряджатися своїми землями. Закон, який чітко закріплює, що купувати і продавати землю можуть виключно українці. І закон, який я з великою радістю саме тут і зараз хочу підписати", — сказав Зеленський.
Президент нагадав, що майже 20 років влада нічого не робила для врегулювання питань у сфері землеустрою, позбавила 7 мільйонів українців права власності на землю, вартість гектара сільськогосподарської землі в Україні стала за цей час найнижчою в Європі. Водночас чиновники заробляли на землях, що належать українському народові. Всього розікрали у держави земель площею як два Криму.
"Колишні парламенти не змогли не те що провести земельну реформу, а навіть почати обговорення відповідних законопроєктів. Їм вдалося інше — вони створили всередині країни офшор понад 8 мільйонів гектарів. Це тіньовий ринок, де землю легко купували, продавали, збирали урожай і отримували мільйони без сплат будь-яких податків, офіційного працевлаштування. Було незаконне привласнення близько 5 мільйонів гектарів державних земель України. У 2014 році Росія анексувала Крим. За роки мораторію деякі політики і бізнесмени вкрали у держави землю, яка дорівнює двом півостровам Крим", — зазначив Зеленський .
Крім закону №2194, Зеленський раніше підписав закон "Про національну інфраструктуру геопросторових даних", який передбачає геопортал відкритих даних про землю, водні і лісові ресурси, "Про просторове планування громад", "Про передачу сільськогосподарських земель з державної в комунальну власність" і " Про електронні аукціони з купівлі-продажу землі".
Як писав KHARKIV Today, об'єднаним територіальним громадам у Харківській області почали роздавати землі у листопаді 2020 року. Громадам дали право розпоряджатися ділянками на свій розсуд і поповнювати місцевий бюджет. Всього від держави в комунальну власність перейшли 156 тисяч гектарів землі.