Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Як надати домомедичну допомогу в умовах воєнного стану

Фото: Сергей Козлов/KHARKIV Today
У пріоритеті має бути власна безпека.

Не варто натискати на частини тіла пораненого, щоб визначити його стан.

Рекомендації щодо надання домедичної допомоги в умовах військового стану для цивільних опублікувало Міністерство охорони здоров'я.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як врятувати життя під час обстрілу (інструкції)

Там рекомендують:

  1. Надавати допомогу лише за умови, що це безпечно. Власна безпека — пріоритет. Для цього варто оглянути місце події та переконатися, що нічого не загрожує.
  2. Якщо є можливість, потрібно перемістити постраждалого на більш безпечне місце.
  3. Оцінити стан постраждалого. Перевірити, чи дихає він, чи у свідомості. Можна звернутися до людини з питанням, щоб визначити, чи вона свідома. Не варто натискати на частини тіла пораненого, щоб визначити його стан. Нормальне дихання — це не менше двох-трьох видихів за період часу, коли можна вголос порахувати від 501 до 510 (10 секунд). Видихом вважається — підйом і опускання живота. Якщо потерпілий у свідомості, то необхідності перевіряти пульс та дихання одразу немає.
  4. Звернутися за номером "103" для виклику бригади екстреної медичної допомоги. Якщо необхідно, варто звернутися в інші екстрені служби (поліція, ДСНС).
  5. Зупинити критичні (артеріальні чи венозні) кровотечі. Для цього потрібно використовувати кровоспинний джгут, турнікет або тугу пов'язку. Накладають кровоспинний джгут/турнікет максимально вище за місце кровотечі на руці або нозі потерпілого. Правильно накладений кровоспинний джгут/турнікет передбачає, що кровотеча зупинена. Також необхідно зафіксувати час його накладання. Якщо немає засобів для зупинки кровотечі, варто давитись на рану. Важливо: не потрібно переставати давити на рану до приїзду медиків або накладання джгута/турнікета. Залежно від виду кровотечі зупинка тиску на рану може стати смертельною для людини.
  6. Забезпечити прохідність дихальних шляхів. Якщо у потерпілого в роті сторонні предмети, блювотні маси, варто прибрати їх для відновлення дихальних шляхів.
  7.  Якщо навіть після зупинки кровотечі та забезпечення прохідності дихальних шляхів у пораненого не з'явилися життєві ознаки, слід розпочинати серцево-легеневу реанімацію.
  8. Для серцево-легеневої реанімації потрібно покласти потерпілого на спину, закинути голову назад. Потім натискати посеред грудної клітки двома руками: основу однієї долоні накрити іншою долонею. Глибина натискання становитиме близько 5-6 сантиметрів. Частота натискання повинна становити близько 100-120 за хвилину.
  9. Тримати пораненого у стабільному бічному положенні до приїзду медиків.
  10. Не залишати одного потерпілого. Навіть якщо зупинили кровотечу, поранений у свідомості може захотіти зняти джгут або турнікет, бо боляче.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Харківській області поранено 42 мирних жителів

Як писав KHARKIV Today, близько 05:00 ранку 24 лютого Росія почала наступ на Україну. Атак зазнали Київ, Харків, Одеса, Дніпро, Маріуполь, Краматорськ. Президент Володимир Зеленський оголосив на всій території України воєнний стан.

Близько 18:00 президент Володимир Зеленський звернувся до українців. Глава держави  харківський напрямок назвав дуже складним, при цьому контрольованим українською армією. 

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.