Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Українським школярам розповідатимуть про "русскій мір" і рашизм на уроках

Фото: Сергей Козлов / KHARKIV Today
Російської літератури і мови більше немає у переліку рекомендованих до використання.

Окремим навчальним блоком розглядатимуть російсько-українську війну з 2014 року. 

Зміст навчальних програм закладів середньої освіти оновили. Перегляд та оновлення змісту навчальних програм загальної середньої освіти — це відповідь на виклики, які виникли у зв’язку з війною Росії проти України, повідомили 16 серпня у Міністерстві освіти і науки. 

У навчальні програми предметів "Історія України", "Всесвітня історія" для 6 –11 класів та інтегрованого курсу "Історія: Україна і світ" (10 клас) внесли зміни з урахуванням нових історіографічних напрацювань. Наприклад, в оновлених програмах пропонується погляд на СРСР як на державу імперського типу. Також програми орієнтують на вивчення не тільки інструментів насильства, якого в ХХ столітті зазнавали українці, а й опору йому. Частина змін у навчальних програмах спрямована на розширення просторових контекстів української історії, створення додаткових можливостей для аналогій і порівнянь.

"Суттєві зміни пропонуються в частині найновішої історії, насамперед подій, пов’язаних зі збройною агресією Російської Федерації проти України. Передбачено повний (окремим навчальним блоком) розгляд російсько-української війни, що розпочалася в 2014 році. Наголошується на геноцидних діях політичного керівництва і російського війська щодо українців, національному опорі проти агресії Російської федерації та міжнародній підтримці України. Оновлено перелік термінів/понять, як-от: "присвоєння суверенітету" (у значенні привласнення, захоплення суверенітету УСРР союзним центром), "русскій мір", "рашизм"; замість вислову "політика русифікації" застосовано вислів "політика зросійщення", який точніше відбиває сутність явища і процесу; уточнено контекст застосування поняття "колабораціонізм", — поінформували у міністерстві.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Лише 10% батьків і вчителів Харківщини — за навчання офлайн

Там додали, що у змісті навчальної програми предмета "Захист України" посилили військово-патріотичну складову. Програму доповнили інформацією про сучасну російсько-українську війну та Героїв цієї війни, про досвід ведення бойових дій. Також переглянули та доповнили теми розділів із вогневої підготовки, домедичної допомоги та цивільного захисту. 

"У програмі предмета "Основи здоров’я" розширено зміст першого розділу "Безпека і здоров’я людини", який вивчається на початку навчального року в кожному класі. Додано питання, що пов’язані з ризиками воєнного часу, зокрема: сигнали оповіщення населення, дії під час повітряної тривоги, обстрілу тощо, надійне і ненадійне укриття, протимінний захист та поводження з вибухонебезпечними і незнайомими предметами, надання домедичної допомоги та психологічної самодопомоги тощо", — розповіли у міністерстві.

Окрім цього, зміст програми з основ правознавства, громадянської освіти розширили вивченням питань, пов’язаних з правами людини, із російсько-українською війною та доповнили інформацією щодо Міжнародного гуманітарного права. 

"У програмі з географії переглянуто обсяг навчального часу на вивчення країн у світлі сучасної російсько-української війни. Також у зміст теми "Країни Азії" додано інформацію про Республіку Корея, її місце у сучасній політичній карті світу, модель економіки, міжнародні зв’язки України з Республікою Корея", — повідомили у міністерстві.

Програми предметів "Зарубіжна література", "Література (молдовська та зарубіжна/румунська та зарубіжна/угорська та зарубіжна)" змінили в частині вивчення творів російських та білоруських письменників. Зі змісту програм вилучили твори російських і білоруських авторів. Натомість додали твори зарубіжних письменників відповідно до літературного процесу та з урахуванням вікових особливостей учнів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Харківські депутати пропонують заборонити російську мову та літературу в школах

Відповідно до оновленої програми предмета "Зарубіжна література" замість російських, школярі вивчатимуть творчість таких письменників, як Жан де Лафонтен, О. Генрі, Анна Ґавальда, У. Старк, Джон Бойн, Е. Шмітт, Йозеф Рот, А. Гранах тощо.

У програму замість творів російських поетів увійшли шедеври світової лірики (П’єр Ронсар "До того, як любов у світ прийшла…", Р. Бернс "Моя любов…", Й.В. Ґете "До моїх пісень…", Г. Гейне "Коли настав чудовий май…", Адам Міцкевич "Непевність").

"У шкільному курсі "Зарубіжна література" вивчатимуться твори письменників, які писали російською мовою, але життя та творчість яких були тісно пов’язані з Україною — М. Гоголя, В. Короленка (за вибором вчителя), твір М. Булгакова "Собаче серце" (твір вивчається за вибором учнів і вчителя). У списку творів для додаткового читання (для уроків позакласного читання і уроків резервного часу) залишено для вибору вчителем твори Ільфа і Петрова ("12 стільців") та А. Кузнецова ("Бабин Яр"). Також визнано доцільним залишити вивчення творів кримськотатарського письменника Т. Халілова, — пояснили у міністерстві.

Із переліку рекомендованих для використання в освітньому процесі вилучили програми "Література (російська та зарубіжна)", "Російська мова для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою" для 5–9 класів, програми з російської мови для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням українською мовою/з навчанням російською мовою для 10–11 класів, "Російська мова та література (інтегрований курс) для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою" для 10 – 11 класів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Окупанти обстріляли ліцей на Харківщині

Наказом Міністерства освіти і науки від 3 серпня затвердили і надали гриф "Рекомендовано Міністерством освіти і науки України" оновленим навчальним програмам для 6–9 та 10–11 класів.

Також міністерство затвердило типові освітні та навчальні програми для 1–2 та 3–4 класів закладів загальної середньої освіти, у яких оновлений зміст у частині питань цивільного захисту, поводження з вибухонебезпечними предметами, у зв'язку з масовим вторгненням збройних сил Російської Федерації в Україну.

Простий текст

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.