Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

У Харкові Саржин Яр обнесли стрічками, а юристи судяться з Кабміном

Ходити по дві людини без масок тепер не можна.

KHARKIV Today з'ясував у юристів, як тепер ходити на джерело по воду, де починаються громадські місця, і що робити, якщо патруль хоче виписати штраф за прогулянку без маски.

Із 6 квітня нам заборонено гуляти в парках і скверах, відпускати на вулицю без нагляду дітей молодше 14 років, ходити без маски в громадських місцях, а тим, кому виповнилося 60 років, і зовсім не можна відходити від будинку далі, ніж на два кілометри. За порушення цих приписів Кабінету міністрів обіцяють штрафувати мінімум на 17 тисяч гривень.
Юристи кажуть, що постанова уряду прописана так неточно, що поліцейським буде важко виписати реальний штраф, а представники Чугуївської правозахисної групи подали позов до суду на Кабмін із вимогою скасувати постанову.

Бігати можна, купатися — ні

Саржин Яр ще до посилення карантинних заходів був тим місцем, на яке і чиновники, і поліцейські, які закликають дотримуватися карантину, звертали найбільше уваги. Там було так багато людей, що про дотримання дистанції в півтора метра не було й мови на дитячому і спортивному майданчиках, а також у купелі. Щодня поліцейські в мегафон закликали харків'ян дотримуватись карантину, харків'яни продовжували купатися і робити фізичні вправи на тренажерах. Планували продовжити так і надалі.

Харків'янин Ігор Балака вже чотири роки щоранку приїжджає до купелі в Саржиному Яру, щоб скупатися. Каже, моржування допомогло перемогти хронічні застуди. Вчора затримався, щоб погуляти лісом із собакою, і зустрів на джерелі замість товаришів по купанню поліцейських.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Харківська область без коронавірусу? Хто і чому посадив нас на інформаційний карантин

"Вранці ще товариші купалися і все було нормально, але потім прийшли поліцейські з гучномовцями, почали опечатувати купіль і спортивний майданчик, видалили двох чоловік з турніків. Був невеликий конфлікт з одним чоловіком, який кричав, що 15 років тут працює, прибирає сміття, але його попросили піти. Нікого не штрафували, були тільки профілактичні бесіди ", — розповів Ігор KHARKIV Today

саржиняр
У Саржиному Яру повісили стрічки. Фото: Ігор Балака

Зараз в Саржиному Яру стрічками огороджено дитячий та спортивний майданчики, а також роздягальні і місця для купання. Набирати воду із джерела поки що дозволяють. Також в рекреаційній зоні вранці гуляли батьки з дітьми, їздили велосипедисти, прогулювалися навіть пенсіонери, яким, за новими правилами, взагалі заборонено відходити від будинку далі, ніж на два кілометри.

У Манжосовому яру на Салтівці ще в неділю горіли вогні багать, люди масово вийшли на пікнік. У понеділок людей було менше, але гуляли батьки з колясками і пенсіонери як завжди набирали воду.

Трохи суворіше поліцейські охороняють центральні парки, але і там зустрічаються люди, які йдуть у своїх справах або їдуть на велосипедах.

Що таке громадське місце?

Багато перехожих в Харкові не носять захисні маски, хоча постанова Кабміну №211 наказує робити це в громадських місцях. Однак з юридичної точки зору трактування цих громадських місць може викликати розбіжності.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Де сьогодні в Харкові можна зробити тест на коронавірус

В Україні вони були визначені ще в 2005 році в Законі "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів". Згідно з цим законом, громадським місцем вважаються будівлі і споруди, які доступні для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, зокрема під'їзди, ліфти, а також територія лікарень, дитячі та спортивні майданчики, підземні переходи, транспорт, вокзали, аеропорти, гуртожитки, готелі, зупинки громадського транспорту. На місцях це трактують по-своєму, наприклад, в Київській міськадміністрації вважають громадським місцем також і вулиці.

"Є труднощі з формальним юридичним визначенням громадського місця. Законодавець в цьому випадку був некоректний. Коли вони прописували трактування поняття громадське місце, вони не врахували того, що це поняття вже існує. Тут буде дуже багато суперечок, причому перспективи в суді для громадян досить позитивні , суди будуть на їхньому боці ",  — пояснив KHARKIV Today адвокат Олег Головков.

За його словами, тротуари громадським місцем не є, тому просто ходити по вулицях можна і без маски, поліція за це не оштрафує. Юрист також сумнівається, що поліцейські штрафуватимуть пенсіонерів, які йдуть у своїх справах або навіть на роботу: на багатьох харківських заводах, комунальних підприємствах і навіть у лікарнях працюють люди старше 60 років. У Києві та Дніпрі в міськраді вирішили про всяк випадок убезпечити таких працівників від можливих штрафів і оформили їм перепустки, з якими ті можуть їздити на роботу і з роботи в громадському транспорті. У Харкові поки таке не придумали, але і з транспорту пенсіонерів ніхто не висаджує.

А ось вимога поліції скрізь носити із собою документи юрист просить не ігнорувати. Навіть в докарантинний час патруль міг, за підозрою в скоєнні правопорушення, затримати громадянина без паспорта на три години до з'ясування його особи.

Судяться з Кабміном

У Чугуївській правозахисній групі вважають, що положення Кабінету міністрів  — протизаконне і суперечить конституційним правам громадян на пересування. Юрист групи Сергій Рогозін подав позов до Окружного адміністративного суду Києва про визнання протиправною і недійсною постанову Кабміну. У Чугуївській правозахисній групі вважають, що подібні обмежувальні заходи слід вводити тільки в разі надзвичайного стану, а для того, щоб ввести надзвичайний стан, потрібно, щоб кількість хворих була значно більшою.

"Є закон "Про надзвичайний стан", який передбачає особливий правовий режим. Те, що у нас ввели ще з березня, не підпадає згідно закону під цей правовий режим. У нас не визнана епідемія, тому що не перевищено епідпоріг. Щоб його перевищити, потрібно, щоб на 37 мільйонів населення України було приблизно 190 тисяч хворих коронавірусом. У нас він набагато нижчий" ,— розповів KHARKIV Today голова Чугуївської правозахисної групи Роман Лихачов.

Чугуєвці не самотні в своєму бажанні оскаржити рішення уряду. Позов до Кабміну також подав одеський правозахисник Олександр Гурімов. Він заперечує обмеження проїзду в транспорті, прогулянок у парках, заборону на мирні зібрання і торгівлю.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Маршрутки на карантині. Чому в Харкові продовжують курсувати автобуси

"Заборона деяких видів підприємницької діяльності (ресторани, магазини, перукарні, спортзали, коворкінг, лекторії, побутові послуги) не передбачений жодним законом України і є дискримінацією одних підприємців по відношенню до інших. Також тут присутнє порушення конституційного права людини на гідний рівень життя, оскільки люди позбавлені певної їжі і можливості купити одяг і отримати потрібні їм послуги. Це незаконно", — написав правозахисник.

Перспектива цих позовів туманна, оскільки суди зараз працюють в скороченому режимі через карантин, справи слухають повільно і, поки дійде до розгляду справ по суті, можуть пройти місяці. Роман Лихачов впевнений, що багато штрафів за цей період людям не випишуть.

"У поліцейських почнуться проблеми при накладенні штрафів. Наприклад, ніде в цій постанові чітко не прописано, що таке службова необхідність, по якій дозволено бувати в парках. Як визначити її? Йшов на роботу і зупинився в парку — це службова необхідність чи ні? Є відвідування парку, людина буде відмовлятися від дачі пояснень, потрібно запросити двох понятих, а поліція не зможе цього зробити, це буде порушенням режиму карантину. Постанова Кабміну має скоріше психологічний ефект, а не реальні юридичні наслідки. Громадян буде складно штрафувати ", — говорить правозахисник.

Роман Лихачов радить громадянам, на яких поліцейські спробують скласти адмінпротокол, щоб оштрафувати, вимагати присутності безкоштовного адвоката з Центру правової допомоги, і вже в його присутності підписувати будь-які папери.

Автор: Олена Павленко

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.