Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Тиждень зі смаком. Вибори, вакцинація і ДТП на Одеській

Ілюстрація: Микита Лисенко.

Вибори мера: без "червоної" зони, але з пунктами вакцинації і навчаннями СБУ

Балансуючи на межі оголошення "червоної" зони, Харків дожив до дня виборів міського голови без запровадження максимальних карантинних обмежень. Наступні засідання комісій із питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій відбудуться уже в листопаді, отже 31 жовтня Харків залишатиметься "помаранчевим".

До фінішу виборчих перегонів дісталися 10 кандидатів. Дехто в останній тиждень перед голосуванням встиг повідомити про завершення кампанії та почав агітувати за іншого кандидата. Але перелік імен у бюлетені від цього не зміниться, і кожен, хто там опинився, таки отримає голоси від виборців. 

Передвиборча субота, відповідно до виборчого законодавства, це день тиші. Заборонено політичну агітацію і в день голосування. Штаби кандидатів протягом четверга-п’ятниці змінювали агітаційні борди на "заглушки" з уже знайомими гаслами, але без імен і прямих закликів голосувати за когось конкретно. Зникли з вулиць орендовані куби та палатки з агітаторами. Але в соцмережах політична реклама не зникла, хоч її і поменшало. Для мобілізації електорату окремі кандидати використали розсилку повідомлень у месенджерах та телефонних дзвінків із записами голосу кандидата, який закликає зробити правильний вибір 31 жовтня. Застосовуючи цю технологію, штабісти не дуже зважали на день тиші.

Згідно з офіційними повідомленнями міської територіальної виборчої комісії, до виборів Харків готовий. Протягом тижня ТВК отримала від ТОВ "Фактор-Друк" понад 1 млн бюлетенів і видала їх районним комісіям. У п’ятницю завершився процес передачі бюлетенів дільничним комісіям. До самого дня голосування бюлетені і бланки протоколів зберігатимуться в охоронюваних приміщеннях в харківських школах та інших установах, на території яких розмістилися ДВК. Охороняє документи поліція.

На виборчих дільницях 31 жовтня чергуватимуть понад 2 тисячі правоохоронців. У керівництві обласної поліції запевнили, що на ДВК відправлятимуть виключно вакцинованих співробітників. Як і на минулорічних виборах, поліцейські слідкуватимуть не лише за громадським порядком, а й за дотриманням карантинних вимог: масковим режимом і  дистанцією.

Крім документів, члени ДВК отримали медичні маски, електронні термометри і санітайзери. Тих, кому доведеться відвідувати бажаючих голосувати на дому хворих на COVID-19, мають видати захисні халати та щитки на обличчя. У ковідних лікарнях працюватимуть спецдільниці, члени ДВК ходитимуть по палатах у захисних костюмах.

Міська влада вирішила використати вибори  як додатковий стимул до вакцинації: у 40 школах Харкова в день голосування відкриються пункти, де бажаючі зможуть отримати свою дозу Pfizer, AstraZeneca чи CoronaVac.

У мерії наголосили, що скористатися своїм правом голосу 31 жовтня зможуть усі бажаючі повнолітні дієздатні харків’яни, які прийдуть на дільниці із паспортом, або ж заздалегідь повідомили ДВК про бажання проголосувати вдома. Слова голови медичного комітету Верховної Ради Михайла Радуцького, котрий в ефірі одного з телеканалів  заявив про те, що на дільниці не пускатимуть громадян без COVID-сертифікату чи ПЛР-тесту, довелося спростовувати не лише місцевій владі. На них звернула увагу Громадянська мережа "ОПОРА", згодом і сам депутат визнав свою помилку.
Напередодні дня виборів у Харкові стартували контр терористичні і контр диверсійні навчання СБУ, що триватимуть до 3 листопада. Керівництво відомства не приховує, що це не збіг, а додаткові заходи безпеки у прикордонному та прифронтовому регіоні. Адже навчання – це не лише навчання, а й оперативне відпрацювання місцевості. Тому мешканців Харкова і області вкотре попросили із розумінням поставитися до можливих тимчасових незручностей, за можливості мати при собі документи, що посвідчують особу, та виконувати законні вимоги правоохоронців.

Карантинні хроніки і вакцинаторські рекорди

Нові пункти вакцинації відкриваються не лише у медичних закладах  і школах Харкова. У мерії обіцяють, що вже скоро запрацюють нові пункти у харківських супермаркетах, а з цього тижня щеплення можна зробити на шести найбільших ринках.

Станом на кінець тижня  обидві дози вакцини отримали понад півмільйона мешканців Харківської області, рівень вакцинації в регіоні наближається до 20% і перевищує середньо український показник. Але Харківська область продовжує відставати від Дніпропетровської, Полтавської, Сумської і Черкаської областей і суттєво – від показників вакцинації в Києві.

Минулої середи першу чи другу дозу отримали  понад 23 тисячі мешканців Харківщини – це рекорд від початку вакцинації. В уряді розраховують, що уже в листопаді область вийде на новий показник – 25 тисяч вакцинацій щодня – який дозволить протягом найближчих місяців створити умови для набуття колективного імунітету.

Наразі в Харківській області нараховується близько 32 тисяч людей із діагнозом COVID-19, що потрапили до офіційної статистики. Усього ж перехворіли понад 200 тисяч, майже 4700 з них померли. 

До рекомендацій Міністерства освіти і науки щодо переведення студентів на дистанційне навчання через погіршення епідситуації  цього тижня дослухалися в НТУ "ХПІ" і НАУ "ХАІ". Перед цим відповідні рішення було ухвалено декількома факультетами ХНУ ім. В.Н. Каразіна.

ДТП на Одеській

Цього тижня Харків знову опинився у фокусі уваги всієї України через смертельну ДТП. Увечері 26 жовтня Infinity, намагаючись проскочити  на червоне світло  перехрестя проспектів Гагаріна і Героїв Сталінграду, врізався у Chevrolet Aveo. Обидві автівки було розтрощено внаслідок зіткнення, 58-річний Ігор Носов, який кермував Chevtolet, загинув від отриманих травм на місці. Четверо підлітків, що перебували в Infiniti, отримали травми різного ступеня тяжкості. Постраждав ще один автомобіль: у нього відлетів вирваний двигун Chevrolet. 

Винуватцем аварії слідство вважає 16-річного Миколу Харьковського. За даними поліції, саме він перебував за кермом Infiniti, оформленої на його матір. Хлопець неодноразово потрапляв у поле зору поліції, йому уже виписували штрафи за порушення ПДД: перевищення швидкості та кермування без водійського посвідчення, якого в нього немає і не може бути з огляду на юний вік. 
Більше того, в хлопця за плечима вже є непогашена умовна судимість за хуліганство та завдання тілесних ушкоджень середньої тяжкості. У 14-річному віці він стріляв із травматичної зброї у матір та старшого брата своєї однокласниці. За стрілянину у супермаркеті "Таврія В" на проспекті Гагаріна юнак отримав два роки позбавлення волі з роком випробувального строку. У разі визнання його провини за смертельну ДТП, Харьковському цей термін також доведеться відбути.

Щороку на українських дорогах гинуть близько 3,5 тисяч людей, понад 30 тисяч травмуються. У Харківській області лише за перші дев’ять місяців 2021-го загинули 142 учасники дорожнього руху: пішоходи, водії, пасажири. 1323 людини отримали травми. Але далеко не кожна ДТП привертає увагу всієї країни. 

За розслідуванням та судовим процесом у справі про аварію Сумській 2017 року, що забрала життя шістьох людей, національні ЗМІ стежили не лише через кількість жертв. Особливий інтерес у суспільства викликала особи однієї із засуджених – Олени Зайцевої. Молода дівчина із заможної сім’ї, котра неодноразово порушувала ПДД, вчинивши смертельну ДТП, одразу ж стала героїнею новин. Більше того, хто знає, який вирок отримала вона та другий водій  Генналій Дронов, якби не резонанс та суспільна увага до цієї події.

Зараз, схоже, ситуація повторюється. Відео зіткнення з’явилося в соцмережах протягом години після самої події. Олії у вогонь додали стріми очевидців та відео з Instagram Харьковського: юнак відверто хизувався своїми попередніми витівками, серед яких не лише перегони нічним  містом, а й хамство у бік патрульних.

На тлі суспільного резонансу поліція і прокуратура спрацювали майже миттєво: хлопця затримали, оголосили підозру та запросили для нього найжорсткіший запобіжний захід: 60 діб тримання під вартою без права внесення застави. Київський районний суд задовольнив це клопотання в повному обсязі. Щоправда, в адвокатів підозрюваного є право оскаржити це рішення.

Захист Харьковського обрав прогнозовану тактику: юнак нібито не пам’ятає, хто був за кермом Infinity. Також адвокат наполягає на тому, що підзахисний отримав серйозну травму під час ДТП, але належної медичної допомоги йому не надали. На допитах затриманий завбачливо мовчав. Батько юнака, підприємець Михайло Харьковський, навіть заявляв, що його син став жертвою інформаційної атаки. 

Тим часом свою допомогу родині загиблого Ігоря Носова уже запропонували відомі юристи з Харкова та Києва, всі витрати на себе взяла група бізнесменів. Якщо вину Харьковського доведуть у суді, йому загрожує від 3 до 8 років позбавлення волі. Інколи винуватцям ДТП із одним загиблим навіть вдається уникати реального строку: суди дають мінімальний термін  із відтермінуванням покарання, фактично – "умовне". Цього разу суспільний резонанс, інтерес ЗМІ та участь у процесі відомих юристів на боці потерпілих точно ускладнять роботу захисту обвинуваченого.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.