Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Новий рік скасовується. Харків в очікуванні локдауна

Фото: Сергей Козлов/KHRKIV Today
У новорічну ніч ялинка може залишитися на самоті.

Карантин на зимові свята по всій країні — справа практично вирішена. Лікарі кажуть, що локдаун зменшить кількість хворих коронавірусом і грипом, а підприємці готуються до нових збитків.

В останній місяць уряд поступово готував українців до неминучості зупинки соціального життя. Про те, що карантин не за горами, заявляли кілька міністрів. Тренувальним локдауном був "карантин вихідного дня" для сфери торгівлі та громадського харчування. 25 листопада прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив про те, що уряд готує новорічний локдаун, усього через кілька днів міністр МВС Арсен Аваков закликав ввести карантин на три-чотири тижні якомога швидше.

Цими вихідними про карантин говорили народні депутати. Давид Арахамія прогнозував якийсь інтелектуальний локдаун, що б це не означало, а Олександр Дубинський навіть назвав передбачувані дати: з 24 грудня по 15 січня. У понеділок, 30 листопада, в Офісі президента вже радяться не про те, вводити карантин чи ні, а про його деталі. Поки можновладці приймають рішення, харків'яни готуються, як можуть.

У гонитві за Дідом Морозом

Навесні в Харкові не працював метрополітен, перукарні і непродовольчі магазини, спортзали і ринки, за винятком продуктових. Більшість офісних працівників сиділи вдома, заводчан до цехів возили спецавтобусом, а городяни з автомобілями кооперувались, щоб підвозити до лікарень медпрацівників. У грудні, коли знову введуть карантин, метро, ​​швидше за все, не зупинять.

"Ми розуміємо, що яким би жорстким карантин не був, проте залишаються об'єкти критичної інфраструктури, де працюють люди, які повинні добиратися на роботу. Це стосується лікарів, медичних працівників та інших категорій громадян", — заявив в ефірі телеканалу "НАШ" міністр охорони здоров'я Максим Степанов.

Поки невідомо, чи будуть придумані спеціальні перепустки для певних категорій городян, щоб вони могли скористатися транспортом, як це було в Києві під час весняного локдауна. Але що практично не викликає сумнівів, так це заборона на роботу кафе, ресторанів і театрів, які і так постраждали від всіляких карантинів найбільше.

автобус
В уряді обіцяють не зупиняти транспорт. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

"У п'ятницю ми проводили бізнес-форум, де були і ресторатори. Так ось, за три тижні карантину вони втратили 50-70% прибутку. Перукарні та барбер-шопи недорахували 25%", — розповів KHARKIV Today президент Асоціації приватних роботодавців Олександр Чумак.

Локдаун вихідного дня закінчився в останню неділю листопада, і ресторатори сподівалися поправити своє матеріальне становище новорічними корпоративами. Зараз карантин ще не ввели, а й власники кафе, і задіяні в сфері розваг підприємці вже зазнають збитків. Наприклад, послуги Діда Мороза та Снігуроньки в цьому році продати практично не виходить, тому що їх "викликають", як правило, до дитсадків і шкіл. Зараз туди не можна заходити навіть батькам.

"Думають, буде робота в новорічну ніч, 30 грудня теж. Дзвонять, запитують ціну, але поки що ніхто не загадує на місяць, люди не поспішають з рішеннями. У минулому році у мене вже в цей час були замовлення від садочків", — говорить Максим, який зокрема шість років працює "Дідом Морозом" на новорічних ранках.

В Асоціації приватних роботодавців схиляються до думки, що якщо вже і вводити локдаун, то зараз, щоб з 20-х чисел бізнес міг повернутися до повноцінної роботи і заробити на передсвяткових продажах і заходах, а харків'яни — як слід відзначити Новий рік.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Труд карантинного періоду. Безробітних в Харкові стало більше на 90%

"Локдаун на Новий рік не має сенсу. Його ніхто не буде дотримуватися, тому що люди все одно ходитимуть і їздитимуть в гості, а поліція по всьому місту буде бігати за Дідами Морозами", —говорить Олександр Чумак.

У Кабміні пообіцяли попередити як мінімум за 7 днів до початку карантину, а, значить, навіть якщо рішення буде прийнято в найближчі години, воно вступить в силу не раніше 7 грудня. Також в уряді обіцяють продумати механізми компенсації підприємцям за вимушений простій. Але "карантин вихідного дня" поки що залишається неоплаченим. У Верховній Раді лежать законопроєкти, які передбачають компенсацію в розмірі 8 тисяч гривень для працівників і підприємців, які постраждали від локдауна на вікенди. Коли ці гроші почнуть надходити на рахунки постраждалих, поки невідомо.

Здоров'я карантинного часу

Більшість європейських країн уже ввели ті чи інші обмеження ще на початку листопада. У Чехії діє комендантська година, закриті всі магазини, не працює транспорт, в Польщі також закриті магазини і ресторани, в Грузії заборонено виходити з дому з 9 вечора до 5 ранку, в Хорватії заборонили навіть весілля. Проте, до початку різдвяних свят європейці сподіваються на скасування найжорсткіших заборон.

Карантин в ЄС і деяких інших країнах дозволив знизити кількість нових випадків коронавірусу, а також дав ще один позитивний ефект. У північній півкулі почався сезон ГРВІ та грипу, але люди майже не хворіють цими захворюваннями. За прогнозами вірусологів, в Україні грипу цієї зими теж не буде.

"У Південній півкулі в цьому році влітку, коли у них холодний сезон, практично не було грипу, тому що був карантин. Ймовірно, і у нас його буде дуже мало", — розповів KHARKIV Today імунолог, доктор медичних наук Андрій Волянський.

волянский
Андрій Волянський впевнений: карантин завадить грипу, але лише відстрочить пік епідемії коронавірусу. Фото:KHARKIV Today 

За його словами, карантинні заходи допомагають уникнути саме грипу, який має яскраво виражений сезонний характер. Що стосується коронавірусу, який ще не став сезонним захворюванням, то карантин в Україні відстрочить його пік: очікувалося, що розпал епідемії припаде саме на січень, в разі карантину сплеск захворюваності почнеться в перший місяць після його закінчення.

Якщо відсутність грипу — позитивний побічний ефект карантину, то вибухове зростання випадків домашнього насильства — негативний. За даними Генпрокурора Ірини Венедіктової, з початку року до 25 жовтня в країні зафіксовано 2,7 тисячі правопорушень у цій сфері. У 2019 їх було всього 1,5 тисячі.

Про посилення тривожних і панічних настроїв в суспільстві говорять і психіатри, незважаючи на те, що карантин не вплинув на загальну кількість психічних розладів.

"80% психічних розладів не пов'язані із зовнішніми причинами і не залежать від ситуації. Така ж ситуація була в 2014 році, коли почалася війна. Була тривога, були панічні настрої, але люди не стали більше звертатися до психіатрів", — повідомив KHARKIV Today психіатр Дмитро Мангубі.

На час карантину лікар радить для збереження психічного здоров'я зосередитися на внутрішніх ресурсах, звертати свою увагу на те, що пандемія рано чи пізно закінчиться і проявляти більше терпимості до рідних, щоб уникнути домашнього насильства.

Тим часом громадяни, які поки що не перейшли від стадії заперечення до стадії прийняття, намагаються боротися з карантином і пишуть петиції президенту. Наприклад,  Анна Царенко зареєструвала петицію "Ні локдауну в Україні". Ще один громадянин пропонуєт схему 3/3: три тижні жорсткого карантину, потім три тижні звичного життя, і так — протягом трьох місяців. Президент розгляне звернення, якщо під ними набереться 25 тисяч підписів.

Автор: Олена Павленко 

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.