Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Вакцина прилетіла. Чому харківські медики не поспішають робити щеплення

Фото: KHARKIV Today / Сергей Козлов
Багато лікарів вже перехворіли і не бачать сенсу в щепленні.

Вакцину від коронавірусу, нарешті, привезли до України. До кінця тижня її повинні доставити в Харківську область і почати прищеплювати медиків. Але тепер з'явилася інша проблема: лікарі і медсестри не хочуть вакцинуватися.

У боротьбі України з коронавірусом є дві біди: відсутність вакцин і небажання робити щеплення. З першою бідою почали розбиратися. В аеропорту "Бориспіль" вивантажили першу партію препарату з Індії Oxford / AstraZeneca (Covishield). Щеплення робиться двічі, тому 500 тисяч доз розраховані на 250 тисяч чоловік. Цього не вистачить навіть для того, щоб прищепити медиків, які працюють з коронавірусними пацієнтами. За планом, в першу хвилю щеплення повинні зробити 367 тисячам чоловік. Насправді їх буде набагато менше.

Лікарі вже з імунітетом

У Харківській області з лютого до квітня планували вакцинувати від коронавірусу 15 400 медиків. За інформацією Департаменту з питань охорони здоров'я ХОДА, з них 50% від щеплень поки що відмовилися. Значить, потрібно вакцинувати 7 200 чоловік. В першу чергу це ті, хто лікує пацієнтів з коронавірусом в стаціонарах і співробітники бригад екстреної медичної допомоги.

У харківському обласному Центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф до щеплення готуються 511 співробітників. Це — кожен четвертий співробітник Центру.

"Вони не відмовляються від вакцинації, просто в першу чергу будуть ті бригади прищеплюватися, які їдуть на виклик до хворих коронавірусом. Санітари, водії, сестри-господарки, керівництво не прищеплюється, тому що вони не входять до групи ризику. Я сам, по-перше, перехворів коронавірусом, по-друге, як керівник не потрапляю в першу хвилю", — розповів KHARKIV Today керівник Центру Віктор Забашта.

календарь
План вакцинації, який вже не вийде виконати

Уже хворів коронавірусом і директор Харківської обласної клінічної інфекційної лікарні Павло Нартов. Він теж не поспішає робити щеплення.

"У нашій лікарні більше 30% медиків вже хворіли. Якщо людина перехворіла коронавірусом не більш, ніж 6 місяців тому, вона може не робити щеплення", — говорить головний лікар "інфекціонки".

У Харківському обласному спеціалізованому диспансері радіаційного захисту теж лікують хворих коронавірусом. Тут поки що не знають, скільки саме співробітників будуть щеплені в першу хвилю.

"Ми саме зараз складаємо списки. Вакцинація — це справа добровільна, співробітники мають право вибрати, якою саме вакциною робити щеплення", — говорить директор лікарні Ірина Пирогова. Вона, як і її колеги Нартов і Забашта, теж перехворіла COVID-19.

Як свідчить офіційна статистика, хворих медиків в Харківській області — не дуже багато. З 44 807 медпрацівників, добровільно застрахованих від коронавірусу, страхові виплати в минулому році отримали 2599 чоловік. Реальна кількість лікарів і медсестер, які перенесли COVID-19, може бути набагато більшою, тому що є й ті співробітники лікарень, які не були застраховані і виплати не отримали.

Не та вакцина

Друга причина, по якій лікарі не поспішають шикуватися в черги на щеплення, — недовіра до вакцини. У цьому винна політика Міністерства охорони здоров'я, чиновники якого спочатку запевняли українців, що ось-ось завезуть вакцину китайського виробництва, потім, коли не вийшло доставити її в зазначений термін, почали обіцяти благодійний Pfizer і навіть тренувати медиків робити щеплення цим препаратом.

Коли чергові обіцянки виявилися мильною бульбашкою, міністр охорони здоров'я екстрено серед ночі вилетів до Індії, щоб похапцем купити там хоч що-небудь. Цим чимось і виявилася вакцина Oxford / AstraZeneca індійського виробництва. Препарат має місцеву назву CoviShield. Це — дженерик відомої британської вакцини, тобто, препарат-копія, який збігається з оригіналом за кількістю діючої речовини.

Хоч британська вакцина і завоювала велику популярність в світі (вона займає друге місце після Pfizer), ефект її не дуже високий. За даними самої компанії AstraZeneca, середня ефективність розробленої нею вакцини склала 70%. Про ступінь ефективності індійської копії ніхто не знає.

вакцина
В "Борисполі" вивантажують індійську вакцину. Фото: facebook.com/maksym.stepanov.official

Незважаючи на те, що вакцину екстрено зареєстрували в Україні, виявилося, Serum Institute, який її виробляє, не має національного сертифікату.

"Уряд любий знайшов вкрай сумнівні за якістю вакцини. AstraZeneca — одна з найменш ефективних вакцин, по-друге, вони знайшли дженерик вакцини, який зроблений без GMP-сертифікату. Незрозумілий експеримент на людях з дивними етичними нормами", — прокоментував ситуацію завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Харківської медичної академії післядипломної освіти Володимир Корсунов.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гірше Зімбабве. Чому в Україні так і не почалася вакцинація від коронавірусу?

Про те, що у вакцини немає необхідних дозвільних документів, в ефірі телеканалу "Україна 24" заявив і голова Національної медичної палати України Сергій Кравченко. За його інформацією, 24 лютого українські фахівці повторно полетять досліджувати потужності заводу-виробника, тому що під час першого дослідження у них було багато зауважень з організації виробництва, тому підприємство і не отримало сертифікацію.

Уряду України тепер належить серйозно попрацювати, щоб переконати громадян робити щеплення від коронавірусу. Повний провал в комунікації з суспільством привів до того, що навіть медики насторожено ставляться до щеплень від COVID-19. Однак, іншого способу перемагати епідемії інфекційних захворювань людство поки не придумало.

Автор: Олена Павленко

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.