Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Саботаж обсервації: чому харків'яни із аеропорту поїхали додому

Сергій Пономаренко із сім'єю і друзями 11 березня вирушив на Балі, компанія не змогла повернутися в Україну до закриття кордонів. Вночі 30 березня вони прилетіли в Бориспіль. Але замість запропонованої обсервації друзі їдуть додому. І навіть обіцяють судитися.

Сергій Пономаренко із сім'єю і друзями 11 березня вирушив на Балі, компанія не змогла повернутися в Україну до закриття кордонів. Вночі 30 березня вони прилетіли в Бориспіль. Але замість запропонованої обсервації друзі їдуть додому. І навіть обіцяють судитися.

Другий день Україну лихоманить від відео, які викладають мандрівники, які повернулися 28 і 29 березня в Україну. Десятки пасажирів рейсу із Пакистану силою проривали оборону в аеропорту, щоб їх не забрали в обсервацію. Із пасажирами борту з Катару було трохи інакше: їх спочатку протримали кілька годин в літаку в надії, що вони погодяться на обсервацію, а потім просто відпустили. Справа в тому, 27 березня Україна остаточно закрила кордон із Грузією до кінця карантину. З цього моменту українці поверталися додому спецрейсами і пішки. Увечері 29 березня Кабмін прийняв рішення відправляти на обсервацію всіх, хто повернувся із-за кордону. Хоча на той час з усього світу в Україну повернулися десятки тисяч наших громадян: за даними Міністерства закордонних справ, до 25.03.2020 року 82 804 громадянина вже повернулися в Україну за сприяння дипломатичних установ.

У ніч на 30 березня в Борисполі приземлилися два літаки із Дохи (Катар), де було майже 350 українців, в тому числі компанія із семи харків'ян, яка поверталася з відпочинку на Балі. Зараз вони на шляху до Харкова.

"НАМ ВИКРУТИЛИ РУКИ"

За словами Сергія Пономаренка, який повернувся в Україну цим рейсом, рішення поїхати на відпочинок компанія прийняла ще 6 місяців тому. Коли вони вирушили на Балі, все було спокійно.

"Взяли, як всі нормальні люди, квитки за півроку. Полетіли 11 березня на Балі, повинні були летіти звідти 23 березня. 15-16 березня Зеленський по телевізору оголошує, що всі біжіть додому до 17 березня — а ми моніторимо квитки і розуміємо, що у нас таких стикувань, ну, просто немає, щоб за два дні звідти швидко полетіти. А якщо такі стикування є, то вони нам обходяться в 6-7 тисяч доларів з людини (в порівнянні з 750 доларами туди-назад з людини) ", — розповів KHARKIV Today Сергій Пономаренко.

Запланований рейс на 23 березня, яким семеро харків'ян повинні були повернутися в Україну, очікувано скасували. Туристи почали шукати різні варіанти повернення, але посольство України в Індонезії на контакт не виходило, в системі "Друг" зареєструвалися, але безрезультатно. На "гарячих" лініях МЗС, за словами Сергія Пономаренка, трубку не брали.

"Інформації, щоб вибратися, просто не було. Нам доводилося в телефони сидіти дивитися, як професійним авіадиспетчерам підбирати маршрути. І все одно ми не могли купити квитки, тому що не було інформації, пустять нас чи не пустять", — пояснив харків'янин.

Компанії Сергія Пономаренка вдалося дістатися до Дохи, а звідти долетіти до Києва авіарейсом SkyUp. Він каже: про постанову про обов'язкову обсервацію дізналися вже на борту.

"У момент, коли вилетіли, дізнаємося про постанову про обсервацію. Коли ми сіли в літак в Досі, нам сказали, що поки не підпишемо папір про те, що ознайомлені та зобов'язуємося провести 14 днів у обсервації, в якій нам вкаже держава і куди нас направлять, ми нікуди далі не летимо. Ми простояли дві години в Досі — два літаки забиті людьми, ніхто не хотів підписувати, тому що папір був без дати, номера постанови. На сайті Кабміну інформації теж не було і постанова не вступила в силу, тому що не була опублікована. Нам викрутили руки — ми підписали "ознайомлені" і вилетіли ", —згадує Сергій.

Фото: Facebook / Сергей Пономаренко

Після прильоту до Києва пасажирів літака не випускали майже чотири години. Навіть коли частина людей змогла вийти, кілька десятків залишалися до опівдня понеділка. Їм запропонували в якості місця обсервації два готелі: обидва — в Києві, один — безкоштовний, другий — за 170 євро з людини. Оплата — за рахунок мандрівника.

"Прилітаємо до Києва — все в оточенні. Ми просиділи в цих літаках годин, напевно, чотири. На вулиці стояло два автобуси, нам вже не говорили щось підписувати. Один їхав в безкоштовний готель" Козацький ", а другий — в готель " уща Конгрес" під Києвом. За бажанням розподіляли, ми поїхали в платний, щоб уникнути натовпу. Сіли в автобус, довго пручалися і поїхали в цю Пущу, під'їжджаємо туди і спостерігаємо картину: автобус тих, хто "здався" раніше, стоїть — люди на вулиці в легкому одязі, пишуть якісь папери, в готель нікого не запускали. Всі, хто приймав папери, в скафандрах, а люди в шортах-футболках, хто в джинсах, легкій кофтині, стоять на вулиці. Це 6 ранку, на вулиці реально холодно. Так ми простояли на вулиці години півтори — не захворіти неможливо. В готель нас так і не запустили. Нам відразу (поліцейські — ред.) запропонували під протокол про порушення обсервації просто виїхати звідти", — розповів Сергій Пономаренко.

Фото: Facebook / Сергей Пономаренко
Українців заселяють в готель "Пуща Конгрес" на обсервацію. Фото: Facebook / Сергій Пономаренко

Компанія не лаялася, не чинила опір, а просто "змирилася і підкорилася», не залишившись на обсервації.

"Нам не запропонували ніякі тести, нічого не запропонували, ми їдемо зараз додому, свідомо карантинити, в самоізоляцію, ми так і планували. Коли ми приїхали, вже перший автобус там був і люди з валізами сідали в таксі і їхали, ми на це дивилися і нічого не розуміли, а нас тоді ще в автобусі тримали ", — пояснив Сергій.

Турист із Балі запевняє: у кожного з них вдома все підготовлено для самоізоляції, потреби виходити куди-небудь немає.

Фото: Facebook / Сергей Пономаренко

ОФІЦІЙНО

В авіакомпанії говорять, що попередили всіх про обов'язкову обсервацію ще до вильоту. Хоча на тому етапі мандрівники вже навряд чи могли відмовитися: квитки були на руках.

"Авіакомпанія отримала відповідне розпорядження повідомити про це рішення пасажирам рейсів PQ398 і PQ396. До вильоту із Дохи всі пасажири отримали інформацію", — повідомили в SkyUp.

У МОЗ кажуть, що не повинні були робити туристам ПЛР-тести, а ось мандрівники не могли відмовитися від обсервації — згоду вони дали ще до вильоту.

"ПЛР-тестування всім пасажирам не проводиться тому, що в ньому немає сенсу. Є питання інкубаційного періоду, і ПЛР-тестування не буде економічно і епідеміологічно обґрунтованим. Тому на даний момент єдино правильне рішення — це зменшення пасажиропотоку і відправлення всіх на обсервацію (або самоізоляцію, але з жорстким контролем). При наявних респіраторних симптомах зразки хворого забиратимуть на дослідження, і вже після цього прийматимуть клінічні рішення ", —повідомив сьогодні заступник міністра охорони здоров'я Віктор Ляшко.

За словами заступника міністра МВС Антона Геращенка, про 14-денну обсервацію всі були попереджені.

"Завдання обсервації - виявити, чи був інфікований чоловік, оскільки він може не знати про це і заразити інших", - сказав Геращенко і пообіцяв, що наступного разу в аеропорт будуть залучатися співробітники Нацгвардії, щоб не допустити саботаж обсервації.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.