Прикрощі ринку праці: безробітних у Харкові стало удвічі більше
Роботу шукають не тільки співробітники закритих ресторанів і туристичних фірм, а й представники завжди затребуваних робітничих спеціальностей.
Під час карантину 20 тисяч харків'ян і жителів області стали на облік до Служби зайнятості. Це — в два рази більше, ніж за березень-кінець травня минулого року. Під час карантину з'явилося ще й приховане безробіття: співробітники не звільнялися, але на роботу вийти не могли і зарплату не отримували.
На біржу праці пішли кухарі і начальники
Квітень і травень були гарячими місяцями, кажуть в Обласному центрі зайнятості. На період карантину стати на облік було досить просто: достатньо було, не виходячи з дому, заповнити два бланки і послати їх на електронну пошту. Приймали відразу навіть тих, хто звільнився за власним бажанням, хоча раніше їм треба було почекати 90 днів, перш ніж претендувати на допомогу.
Як і очікувалося, більша частина заяв прийшла від співробітників сфери торгівлі і послуг. Серед 20 тисяч нових безробітних майже кожен п'ятий (19%) — кухар, офіціант, бармен або продавець. Аліна Терехова шукає роботу кухаря холодного цеху вже другий місяць. Шість років тому вона закінчила Університет харчування та торгівлі, всі роки працювала за фахом.
"Я пішла з ресторану ще до карантину, в січні. З особистих причин, не буду їх називати. Думала, навесні буду шукати нову роботу, але тут цей коронавірус, все закрилося", — говорить дівчина. У центрі зайнятості вона отримала мінімальну допомогу, але на те, що тут їй знайдуть роботу, Аліна не розраховує, шукає сама на сайтах з працевлаштування.
Під час карантину зупинилася робота багатьох підприємств, повністю завмер сектор туристичних послуг. Тому роботу довелося шукати не тільки рядовим співробітникам, а й керівникам. Серед тих, хто став на облік в Центр зайнятості з 13 березня по 26 травня, 16% становлять менеджери різних напрямків і директори страхових, аудиторських, торговельних і рекламних компаній.
Кваліфіковані робітники, які вміють працювати зі складними машинами, завжди були нарозхват на харківському ринку праці, однак коронавірусна криза не пожаліла навіть їх. Ще 16% серед нових безробітних — працівники з експлуатації обладнання та машин, оператори верстатів і заправних станцій, а також водії. За даними служби зайнятості, ще 12% серед тих, хто став на біржу праці — кваліфіковані робітники з інструментом: електрогазозварники, слюсарі, швачки, електромонтери.
"Були зупинки підприємств, люди самі звільнялися за власним бажанням, тому що не було замовлень у роботодавця. Хтось просто не зміг добиратися на роботу з передмістя через те, що стояв транспорт", — розповів KHARKIV Today заступник директора Харківського обласного центру зайнятості Анатолій Толстих.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Харківська область потрапила в лідери антирейтингу із зарплатних боргів
За його словами, зменшилася і кількість нових вакансій. Як завжди, в квітні і травні роботодавці шукали співробітників в сфері сільського господарства: коронавірус — коронавірусом, а сіяти треба. Крім того, в останні дні стали надходити заявки від дорожніх підприємств. Починаючи з кінця квітня, на ремонт і будівництво доріг вдалося влаштувати близько 25 осіб. У Центрі зайнятості уклали угоду з Облавтодором і сподіваються, що влітку більше харків'ян зможуть отримати роботу на інфраструктурних проектах.
Вдома до кінця червня
Приховане безробіття оцінити важко, але за час карантину десятки тисяч харків'ян втратили більшу частину доходу через те, що їх підприємства простоювали або працювали неповний день.
Така ситуація склалася в державному проектному інституті "Гіпрококс". Співробітників відправили додому ще в березні, а недавно в організації вийшов службовий наказ про те, що сидіти без роботи доведеться до 22 червня.
"Багато наших співробітників, включаючи керівництво — старше 60 років, вони за законом не можуть вийти на роботу. Крім того, у нас зараз майже немає замовлень. За простої нам платять дві третини голої ставки", — повідомив KHARKIV Today один з інженерів інституту.
У часткову відпустку відправили і працівників "Турбоатому". Коли зупинився транспорт, на заводі вирішили виводити частину робітників і інженерів по 10 днів на місяць. За інформацією директора підприємства Віктора Суботіна, щодня на завод їздили півтори тисячі співробітників, а ще тисяча — по змінному графіку.
"На" Турбоатомі" були припинені поставки комплектуючих з Китаю, та ж сама проблема склалася і на кондитерській фабриці. Вони звернулися до нас, щоб ми надали їм допомогу по частковому безробіттю", — розповів Анатолій Толстих.
Дві третини окладу за простій співробітники отримають за рахунок державного бюджету. Крім них, таку допомогу від держави отримали Харківська бісквітна фабрика, "Велмаш-Україна" (Дергачі), "Екіпаж" (Первомайський район), а також 588 підприємств малого та середнього бізнесу, які звернулися до Центру зайнятості.
"Це фірми, де працює до 250 осіб, їх обіг річний не перевищує 50 мільйонів євро. Ми виплачуємо їм грошову допомогу в розмірі мінімальної заробітної плати", — уточнили в Обласному центрі зайнятості.
Зараз кількість нових безробітних в області пішла на спад. Якщо в середині квітня фахівці Центру зайнятості брали в середньому по 600-700 заяв щодня, а бували такі дні, коли їх надходило більше 1000, то в другій декаді травня надходить по 300-400 щоденних заявок. Зараз, кажуть в Центрі, все ті, хто втратив роботу на початку весни, вже стали на облік по безробіттю, до того ж, підприємства почали відкриватися. У самому Центрі зайнятості повноцінну роботу готові відновити в червні. З 1 числа відкриваються курси перепідготовки, які були під забороною весь карантин, а до кінця червня до них додасться ще шість навчальних напрямків.
Автор: Олена Павленко