Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Головна група ризику. Діабетики в Харкові не можуть отримати інсулін

Гроші дали, але інсуліну в аптеках немає.

Люди з діабетом хворіють коронавірусом у найважчій формі. Але в розпал епідемії харків'яни з таким діагнозом не можуть отримати навіть життєво необхідний їм інсулін.

15 квітня в Харківській області померла перша пацієнтка з коронавірусом. У мешканки села Високопілля було захворювання, яке автоматично поставило її життя під загрозу при зіткненні з COVID-19 — діабет. Те, що діабетики під час пандемії виявилися однією з головних груп ризику, підтверджують навіть у Всесвітній організації охорони здоров'я. У Харкові їм доводиться важче, ніж в інших містах.

Гроші не дали

З початку року інсулінозалежні харків'яни почали зазнавати труднощів з отриманням життєво необхідного препарату. Покупку гормону для пацієнтів фінансує держава через субвенції місцевій владі. Потреба кожної області формується через реєстр пацієнтів, куди лікарі, на обліку в яких стоять люди з діабетом, вносять потреби кожного з них. Щомісяця лікар виписує рецепт, пацієнт іде з ним в аптеку і отримує безкоштовний інсулін.

У Харкові ця схема ламається дуже часто. Державної субвенції, як правило, не вистачає, щоб повністю покрити потреби всіх 7000 діабетиків області. У різних містах проблему вирішують по-своєму. Наприклад, в Лозовій, яка отримала субвенцію в три рази меншу, ніж потрібно хворим, вирішили купувати інсулін за рахунок комунального підприємства "Лозівська муніципальна аптека". У Харкові на прохання городян з діабетом виділити гроші з міського бюджету стабільно відмовляють. Так було і в минулому році, коли в серпні інсулінозалежні городяни звернулися до мера з проханням профінансувати 40% річної потреби з міського бюджету.

"Ми не можемо робити те, що зобов'язалася робити держава. Ми і так багато фінансуємо не нашого", — відповів тоді Кернес.

Мова йшла про 25 мільйонів гривень. 

диабет
Інсулінозалежні харків'яни пікетують міськраду. Серпень 2019 року.Фото: KHARKIV Today

Цього року ситуація повторилася. У квітні виникли перебої з грошима від Міністерства охорони здоров'я, хоча проблеми тривають весь рік.

"Нормально інсулін на 100% не видають з початку року. Комусь діставалося все, комусь - 30%, кому-то нічого, проте, була медсубвенція. Чому її так розподілили, нам складно зрозуміти. У багатьох інших містах видають нормально. Але в квітні не стало і цього", — розповіла KHARKIV Today координатор громадської організації "Діа-Дзен" Юлія Кукліна.

Її товариш по організації Олесь Штефчук каже, що весь рік регулярно отримував інсулін, але зараз остання партія вже добігає кінця.

Найчастіше лікар може просто виписати рецепт, ліки приходять не в поліклініку, а в аптеку. Рецепти справно виписували, але пацієнти не могли їх отоварити в аптеках.
"Лікарі сердяться: що ви ходите, ми нічого не знаємо. Рецепти виписують, але рецепт придатний 30 днів, в реєстрі він значиться, але ніхто не знає, чи отовариться він чи ні. Тому дані в реєстрі далекі від правдивих: рецепти виписують, але вони так і лежать у людей", — говорить Юлія Кукліна.

А через місяць людина, яка знаходиться в групі ризику по коронавірусу, змушена знову йти в поліклініку і ризикувати здоров'ям, щоб отримати рецепт, який навряд чи вийде обміняти на інсулін.

"Багато таких, які не отримали інсулін і за березень. Це залежить від поліклініки, від бажання лікарів боротися за фінанси", — говорить Олесь.

Вистачить на чотири місяці

Проблема з інсуліном виникла не тільки в Харкові, вона торкнулася також Львівської, Івано-Франківської, Тернопільської, Житомирської, Київської, Кіровоградської, Чернігівської, Донецької, Сумської, Одеської, Дніпропетровської, Херсонської, Хмельницької областей. Причина в тому, що в 2020-му Кабмін в чотири рази скоротив витрати на придбання гормону. У деяких областях місцева влада взяла на себе забезпечення інсулінозалежних городян, але в Харкові та Рівному, де цього не зробили, склалася критична ситуація.

Багато хто купує собі інсулін самостійно, але це недешево. Щомісяця на препарат необхідно витратити від 600 до 2 000 гривень. Хто сам не може купити, тому допомагають волонтери.

"Ми якось викручуємося, координуємо людей, які хочуть допомогти харків'янам. Дівчина з Львівської області написала — є "Фармасулін". В той же день мені дзвонить пенсіонер з Харкова: дружина паралізована, грошей немає ні на що, потрібен "Фармасулін". Він був дуже здивований, що якийсь незнайомий чоловік готовий з ним поділитися і навіть оплатити доставку", — розповідає Юлія Кукліна про чудеса взаємовиручки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Как радоваться звездному небу, если нет инсулина?" Харьковским детям-диабетикам снова не хватает препаратов

Громадській організації "Діа-Дзен" раніше допомагав литовський клуб хворих на діабет. Друзі по нещастю із Клайпеди привозили інсулін, коли кордони були відкриті. Запаси з минулого вже добігають кінця.

25 березня представники 17 організацій пацієнтів України відправили президенту, міністру охорони здоров'я та голові парламентського комітету з питань здоров'я нації лист, в якому зажадали невідкладно збільшити фінансування.

Влада послухалася. Кабмін прийняв постанову про те, щоб дати регіонам 651 мільйон гривень на потреби інсулінозалежних. Харківській області дісталося 42 мільйони, з яких 20,5 підуть харків'янам.

"У місті напружена ситуація у зв'язку з інсуліном, не було грошей. На сьогодні в область прийшли гроші і буквально завтра-післязавтра піде інсулін до людей", — говорила заступник мера з питань охорони здоров'я та соцзахисту Світлана Горбунова-Рубан на засіданні Комісії з питань техногенно -екологічної безпеки 16 квітня.

21 квітня окрилені обіцянками пацієнти пішли в аптеки, але там їх завернули додому: інсулін так і не прийшов. У приймальні Світлани Горбунової-Рубан на питання KHARKIV Today відповіли, що препарат точно почнуть роздавати на цьому тижні, орієнтовно — в середу або четвер.

За підрахунками організації "Діа-Дзен", 20,5 мільйона вистачить, щоб оплатити інсулін на чотири місяці. А у вересні потрібно буде або діставати по 2000 гривень щомісяця, або йти з плакатами до міськради і писати листи президенту.

Автор: Олена Павленко

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.