Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Від Пушкіна до Квітки. Як театр повертає на сцену історію Харкова

Фото: Олексій Чекаль/Facebook
Академічний драмтеатр змінює ім'я та репертуар.

Перший український прозаїк Григорій Квітка-Основ'яненко міг стати таким самим брендом для Харкова, як Гоголь — для Полтави. Так вважають у Харківському академічному драматичному театрі, який  готується стати Театром Квітки.

За два з половиною роки повномасштабної війни він позбувся старої назви, права виступати у власному приміщенні, частини колективу та потрапив у скрутне матеріальне становище. Але за цей час артисти поставили вісім нових вистав та готуються провести повний ребрендинг.

Театр без імені отримує назву

З початком повномасштабного вторгнення всі харківські театри опинилися в скруті. Рада оборони не дозволяє артистам виступати на своїх сценах через постійну загрозу обстрілів, обласна рада скоротила фінансування так, що не вистачає і на зарплати, колективи розпалися через те, що частина людей виїхала за кордон, рятуючись від війни.

Але Харківський драмтеатр опинився в найгіршій ситуації. Бо крім усіх перерахованих вище негараздів, він називався на честь російського поета Олександра Пушкіна, якого окупаційна армія зробила символом, та здебільшого мав російськомовний репертуар. Справа в тому, що цей театр у 1933 році і засновувався як театр російської драми. Тоді Харків був столицею, мав надзвичайно популярний "Березіль" Леся Курбаса, і це подобалося не всім членам більшовицького керівництва республіки. Перед ними стояла задача — популяризувати "російське пролетарське театральне мистецтво", тому і керівника нового театру, і всю трупу завезли з Москви.

У 1949 році театр під час святкування ювілею головного російського поета назвали на честь Пушкіна. І з цим іменем він жив до кінця 2022 року. Позбутися його було непросто, адже рішення мали ухвалити депутати обласної ради, на балансі якої перебував театр. Але облрада постійно саботувала перейменування: то забували внести цей пункт у порядок денний, то не вистачало голосів. Врешті Пушкіна прибрали, і театр став безіменним.

театр
З фасаду театру зняли стару назву. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

Нове ім'я обирав театральний колектив шляхом прямого голосування — більшість висловилася за Квітку.

"В Україні жоден театр не носить ім'я Квітки-Основ'яненка, хоча він був основоположником української прози та автором відомих творів, що досі йдуть на сценах багатьох театрів", — пояснив KHARKIV Today свій вибір директор театру Олег Яцина.

Процедура зміни імені театру досить довга. У жовтні 2024 року облрада мала ініціювати громадські слухання. Якби громадськість підтримала пропозицію, то депутати мали б голосувати за перейменування на черговій сесії. Але оскільки немає обговорення, то і з офіційним перейменуванням доведеться зачекати. За словами Олега Яцини, пропозиція має підтримку і облради, і профільного департаменту ХОВА, так що безіменний театр стане Театром Квітки рано чи пізно. 

Квітка на емблемі та кольори Харкова

Поки що назви немає, але новий логотип та графічний стиль вже є. Адже з перейменуванням доведеться змінювати все — від букв на фасаді до шрифтів на квитках. 

За підтримки Українського культурного фонду театр замовив розробку візуального образу відомому харківському графіку, каліграфу та дизайнеру Олексію Чекалю. Перед ним стояла непроста задача: адже і Квітка, і Пушкін, ім'я якого колись носив театр, належать до однієї епохи.

"У нас є історичний контекст — Квітка-Основ’яненко та час, коли він жив. На початку XIX століття було багато певних стилістичних речей, які були пов’язані з Російською імперією. Якщо взяти графічний стиль цього періоду, вийшла б така собі стилістична репліка", — розповів дизайнер.

бренд
Новий логотип та кольори. Фото: Олексій Чекаль/Facebook

Чекаль пішов іншим шляхом і надихався англійськими театральними афішами того ж періоду. Тоді входили в моду вужчі шрифти, щоб помістити на афіші більше інформації. Вони і лягли в основу шрифту, створеного спеціально для Театру Квітки.

Логотипом театру стало зображення квітки, а кольори для нього вибрали традиційно харківські — зелений та жовтий. Зелений — колір сучасного прапора, жовтий — колір одного зі слобідських козацьких полків.

Наступний етап — прем'єра вистави про Квітку-Основ'яненка. П'єсу написав харківський драматург Дмитро Терновий, вона називається "Квітка. Легенди або репетиція минулого". У ній — 57 персонажів, яких втілять на сцені 11 акторів. Спектакль ставить Ольга Тернова, він побачить світ уже в січні наступного року. Імовірно, тоді безіменний театр отримає нове ім'я. 

Згодом в Театрі Квітки буде музей, присвячений видатному харків'янину, а після війни артисти мріють влаштувати фестиваль його імені — як це було у Сорочинцях на честь Гоголя.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.