Жителі Східної України ставлять свободу на перше місце серед усіх цінностей
У Міжнародний день прав людини у Харкові презентовали результати опитування “Що українці знають та думають про права людини”.
Це третє опитування, яке з 2016 року проводиться кожні два роки з метою вивчення сприйняття, уявлення та розуміння прав людини і основоположних свобод в Україні. Загальнонаціональне опитування провели Фонд "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва спільно з Центром прав людини ZMINA за підтримки проєкту “Права людини для України”, який впроваджується Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні.
Згідно з даними опитування, жителі східних областей, зокрема Харківщини, обрали cвободу першою з найважливіших цінностей для прав людини. За це віддали голоси більше 87% респондентів.
"Свобода є першою в кожному регіоні України. Далі безпека, відповідальність. Безпека трохи втратила позиції, але це не стосується Сходу — тут вона залишається на другому місці. Справедл на третьому місці. Замикає рейтинг цінність толерантності — вона вважається менш важливою, хоча з 2016 року збільшує вагу", — повідомила під час презентації експертка з прав людини проєкту “Права людини для України” Програми розвитку ООН в Україні Олена Кривко.
Справедливість посіла другу сходинку з 73%, безпеку обрали 64% українців. Примітно, що порівняно з 2016 роком важливість безпеки для українців як основоположної цінності знизилася на 8%, що може бути пов'язане зі зменшенням інтенсивності збройного конфлікту на Донбасі. А от кількість громадян, які вважають толерантність однією з основних цінностей, навпаки, збільшилася на 6%, хоч вона і перебуває на останньому місці у списку (тільки 31% опитаних українців вважають толерантність важливою цінністю).
На Сході України на другому місці після свободи знаходиться безпека (77% опитаних), на третьому справедливість (74%), далі йдуть вільний розвиток особистості (68% — найбільший показник в Україні) і рівність (64%).
“Серед опитаних жителів Cхідного регіону виявилось найменше тих, хто готовий терпіти матеріальні труднощі заради особистої свободи та дотримання прав — 31%. Цікаво, що серед жителів сусіднього з Харківщиною Донбасу цей показник, навпаки, найбільший — 48% жителів підконтрольних Україні територій Луганської і Донецької областей не готові поступитися свободою заради достатку”, — розповіла Олена Кривко.
Право на життя стабільно залишається найважливішим правом для українців упродовж трьох опитувань. Воно є ключовим для 4/5 опитаних (80% населення у 2020-му). З доволі значним відставанням на другій сходинці знаходиться право на соціальне забезпечення (59%), далі право на свободу і особисту недоторканність (55%), право на справедливий суд (54%), право на працю (53%), право на освіту (52%), право на житло (51%), право самому розпоряджатися власною долею (45%), право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім’ї (44%), свобода думки, совісті і релігії (42%).
Як і по Україні в цілому, у Східному регіоні (зокрема на Харківщині) право на життя посідає першу сходинку серед пріоритетів — його відзначили 87% опитаних. Право на соціальне забезпечення йде другим (61%), далі — право на освіту (60%), право на свободу і особисту недоторканність (59%), право на працю (54%). За 5-бальною шкалою дотримання прав людини українці оцінюють в середньому на три бали. Найнижчі оцінки люди дають дотриманню соціально-економічних та екологічних прав (2,5 бала), найвище оцінюють дотримання політичних і культурних прав (3,1-3,2 бала).
За словами аналітика Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва Андрія Сухарини, іноді дані опитувань не співпадають із реальними показниками, але думка суспільства саме така.
"Оцінки того, як люди сприймають явище, можуть бути різними. Ситуація може покращитися, а люди вважають навпаки. Наприклад, міжнародні аналізи говорять, що рівень корупції в Україні зменшився, а люди говорили, що збільшився. Голос народу не завжди дорівнює голосу Бога. Але нам доводиться працювати саме в таких умовах", — сказав під час презентації Сухарина.