Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Зберегти чи знести: що буде з харківським Будинком рад?

Фото: Сергей Козлов/KHARKIV Today.
Пам'ятка архітектури частково зруйнована ракетним ударом.

Будівля, в якій засідала Харківська обласна рада, відновленню не підлягає. Такими є перші висновки візуального огляду споруди. Архітектори та реставратори впевнені — відновити пам'ятку не лише можливо, а й необхідно.

1 березня 2022 року двома ракетами, випущеними з російського літака, було зруйновано Будинок рад або Білий дім, як його часто називають харків'яни, що стоїть на розі Сумської та площі Свободи. Під завалами загинуло 24 людини, а частина будівлі обвалилася від даху до полу.

По стінах пішли тріщини

Перший тиждень після ракетних ударів площа перед будівлею адміністрації та Сумська виглядали плачевно — все було засипане уламками та бетонним пилом. Наразі завали розібрали, дорогу та тротуар підміли і навіть висадили клумбу перед Будинком рад, але будівля може обвалитись — по стінах пішли тріщини.

"Щодо будівлі облдержадміністрації, то нагадаю, там спочатку було дві ракети, а якщо брати той район, то там було сім ракет "Іскандер-М". Будівля значно пошкоджена, зараз триває ще відповідна будівельна експертиза, але, за попередніми даними, будівля відновленню не підлягає", — заявив голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов у ефірі телемарафону 4 червня.

Синєгубов у момент удару ракети мав бути у своєму кабінеті в адміністрації, проводити наради з іншими керівниками. За його словами, 1 березня засідання перенесли на півтори години — і це врятувало життя багатьом чиновникам, але, на жаль, не волонтерам, які працювали у будинку на Сумській, 64.

Наразі Олег Синєгубов час від часу буває в адміністрації та дає там інтерв'ю. Але на подвір'ї та у самому будинку ще дуже багато уламків стін та даху, головні сходи центрального холу збереглися, але по стінах йдуть тріщини, а через вибиті вікна крізь будівлю можна дивитися з площі Свободи на Мироносицьку.

Пізніше у військовій адміністрації уточнили: висновок про те, що будівля не підлягає відновленню, — попередній. Він був зроблений на основі тільки візуального огляду пошкоджень. Щоб мати повну картину, необхідно провести лабораторні дослідження, геологічний та геодезичний моніторинг. Зараз доступ до Будинку рад обмежений, тому що конструкції можуть обвалитись будь-якої миті.

Реставрувати можна все

Будівля за адресою: Сумська, 64 є пам'яткою архітектури, а це означає, що знести її просто так не можна, адже відповідно до Закону "Про охорону культурної спадщини" потрібен дозвіл Міністерства культури.

"Я, як людина, яка все життя займається архітектурними пам'ятками, вважаю — відновити цю будівлю не тільки можна, а й необхідно", — вважає відомий харківський архітектор Володимир Новгородов, який був автором проєктів реставрації таких пам'яток архітектури як Держпром, Головпоштамт, дзвіниця Успенського собору .

Цю думку поділяє і його колега Катерина Кублицька. На її думку, реставрувати можна все, а у випадку з будівлею Харківської обласної ради у архітекторів не буде таких великих проблем, як у їхніх колег з Франції, які займаються реставрацією собору Нотр-Дам. У Харкові не доведеться шукати забуті технології чи деревину 300-річного дуба — знадобиться лише силікатна цегла та бетон.

"Всі пам'ятки архітектури Харкова були реставровані після Другої світової війни. Особливо постраждав від бомбардувань центр. Наразі, досліджуючи руйнування та вплив вибухової хвилі, я бачу скрізь на цих пам'ятиках стаціонарні конструкції посилення. Ці роботи були виконані у 50-60-х роках ХХ століття. Ми маємо зараз ці пам'ятки тільки тому, що їх тоді відреставрували", — розповіла Катерина Кублицька KHARKIV Today.

Бажанова
Будинок на Бажанова теж був у аварійному стані, але його вирішили не зносити. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

Архітектор наводить приклад такої вдалої реконструкції — будинок за адресою: Маршала Бажанова, 8, від якого залишився один кістяк. Його не стали зносити, а розробили успішний проєкт реставрації. Роботи розпочали у 2022 році, але завадила війна.

Проводити реставраційні роботи під час бойових дій неможливо, але будівлю адміністрації та інші постраждалі від вибухів будинки, згідно з державними будівельними нормами, слід законсервувати: накрити покрівлю. Закрити віконні та дверні отвори, щоб захистити будівлю від атмосферних опадів, посилити ділянки, які були пошкоджені найбільше, щоб захистити стіни від можливих обвалів. Поки що, мабуть, цим ніколи й нема кому займатися.

Історична довідка

дом советов
Так виглядав Будинок рад до Другої світової війни. Фото з відкритих джерел

Будівля обласної ради та адміністрації є пам'яткою середини минулого століття. Її будували у 1951-54 рр. за проєктом архітекторів Веніаміна Костенка та Володимира Орєхова у стилі сталінського ампіру. У ліпних прикрасах використано мотиви українського народного зодчества.

До революції на цьому місці була будівля Земських зборів — двоповерхова споруда у стилі неоренесансу з куполом. У 1930-х будинок повністю перебудували у стилі конструктивізму. У прямокутному будинку з великою кількістю вікон засідали члени ЦК Компартії. Після Другої світової війни будівля дуже постраждала, відновлювати її не стали.  

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.