Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Врятувати Зелений будинок. Одна з найстаріших пам'яток Харкова може не пережити зиму

Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today
Внутрішні перекриття будівлі обвалилися, його стан погіршується.

135-річний будинок на Полтавському Шляху необхідно терміново законсервувати, інакше він може не пережити зиму. Від вибуху на Павлівській площі влітку минулого року у старовинному домі обвалилися перекриття, тим часом опади розмивають фундамент.

Будинок Буркевича, або як його ще називають — Зелений будинок можна назвати одним із символів Харкова. Він формує ансамбль Полтавського шляху, а завдяки чіткому силуету і незвичному кольору знайомий кожному харків'янину. Але ця панорама може змінитись назавжди, якщо власник — Харківський національний  економічний університет — негайно не законсервує будівлю. 

Будинок нелегкої долі

Триповерховий зелений дім на Полтавському пережив чимало власників. Збудований у 1888 році для колезького радника Карла Буркевича, він був і прибутковим будинком, і крамницею зі складами. У радянський час тут був кінотеатр ім. Карла Маркса, архітектурний та машинобудівний технікуми, і, нарешті, у 2006 році будівля перейшла до власності ХНЕУ. Уже тоді вона була в досить занедбаному стані, а реставрацію проєктанти оцінили в 90 мільйонів гривень. Тож в університеті махнули рукою на це придбання, і так Зелений будинок стояв пустим, потихеньку осипаючись. 

будинок
Вікна подекуди вибиті, дах протікає. Фото: Cергій Козлов/KHARKIV Today

Війна і обстріли міста сильно погіршили стан архітектурної пам'ятки. 27 серпня 2022 року у Павлівську площу, що знаходиться майже навпроти будинку через річку, влучила ракета С-300. Від вібрацій у старому домі обвалилися перекриття.

"Нам написала підписниця, яка живе в сусідньому домі за адресою вул. Полтавський Шлях, 1/3. Вона розповіла, як після бомби чула, як падають перекриття в зеленому домі. Цей факт є цікавим через те, що будівля не впала б від вибухової хвилі, якби не була в аварійному стані", — повідомили активісти проєкту "Залопань", які займаються збереженням архітектурної спадщини Харкова.

зелений
Внутрішні перекриття обвалилися. Фото: Віктор Дворніков

З того часу минуло більше року, і стан будинку ще більше погіршився. Архітектор та член робочої групи при Міністерстві культури України "Штаб порятунку спадщини" Віктор Дворніков помітив, що вода почала розмивати фундамент — будівля не має системи водовідведення, і коли надворі йде дощ або сніг, опади потрапляють напряму під основу фундаменту.

"Це дуже небезпечно для перехожих та автомобілів, адже не встановлено огородження і попередження, рух відкритий. Наразі питання полягає в облаштуванні асфальтового покриття з відповідним кутом нахилу в бік проїжджої частини та протиаварійного укріплення зовнішніх стін будівлі", — попередив архітектор.

Якщо цього не зробити, частина стіни взимку, скоріше за все, впаде.

Встигнути до 15 грудня

Роботи з консервації Зеленого будинку мають от-от початися. Іще влітку Харківська обласна прокуратура звернулася до суду, аби зобов'язати університет провести протиаварійні роботи. В університеті написали в Міністерство освіти і попросили гроші. Наприкінці серпня на консервацію будинку ХНЕУ отримав 4 мільйони гривень. 

"Це капля в морі", — каже ректор вишу Володимир Пономаренко.

Та навіть цю краплину керівництво університету поки що не може витратити. Відновлювальні роботи застрягли в бюрократичних заторах. Аби зробити проєкт консервації, необхідно спершу звести кругом будівлі огорожу.

"Щоб туди зайти, треба зробити огородження, а для цього потрібен проєкт. Щоб далі продовжувати, треба робити ще один проєкт, а для цього туди треба зайти. Оце в нас така бюрократія: хай валиться, але без проєкта не заходьте", — розповів Володимир Пономаренко KHARKIV Today.

домик
Невдовзі навколо дому зведуть будівельну огорожу. Фото: Cергій Козлов/KHARKIV Today

Проєкт на огорожу вже замовили, тож вона має з'явитись біля пам'ятки архітектури найближчими днями. Далі треба буде замовляти проєкт консервації. В університеті планують перекрити дах, закрити усі вікна та залатати всі шпарини біля цокольного поверху, аби туди не затікала вода і не розмивала фундамент. Все це необхідно встигнути зробити до 15 грудня, інакше гроші повернуться назад до Міністерства.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Харків у пошуках сенсу існування. Що не так із планами розбудови міста?

"Будемо встигати з усіх сил. Замість того, щоб займатися сховищами для студентів, ми все кинули і займаємося цією будівлею, бо зиму вона не переживе", — каже ректор.

Консервація на деякий час припинить розпад Зеленого будинку, але не вирішить його долю. У Харківському національному економічному університеті давно мріють здихатися проблемної нерухомості, але її не можна просто передати на баланс міста чи області. Обрати нового власника має право лише Міністерство освіти, і при цьому не змінювати цільове призначення — тобто, там може бути лише навчальний заклад. Запит у Міністерство давно відправили, але в умовах війни і скорочення фінансування жоден університет не хоче брати на себе тягар у вигляді напівзруйнованої пам'ятки архітектури. 

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.