Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

В Україні змінили правила виплат переселенцям: кого це стосується

Ілюстративне фото: Сергій Козлов / KHARKIV Today
Дорослим виплачують щомісячно 2000 гривень, на дітей та людей з інвалідністю передбачено по 3000 гривень.

У постанові визначено, кому автоматично нарахують виплати на пів року, та яким переселенцям не будуть надавати допомогу.

11 липня Кабінет міністрів України ухвалив постанову "Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб", якою вносяться зміни у порядок призначення виплат переселенцям. Про це повідомили у Міністерстві соціальної політики України.

Згідно з документом, тим переселенцям, яким нараховують виплати зараз, автоматично продовжать їх ще на шість місяців, тобто до кінця січня 2024 року. Це зроблять із 1 серпня 2023 року. Щоб продовжили виплати, людям не потрібно нічого робити, подовження здійснюватиметься в автоматичному режимі. Гроші будуть надходити переселенцям 15 і 28 числа щомісяця. У Мінсоцполітики кажуть, що нові критерії для отримання виплат не будуть впливати на отриману допомогу до 1 серпня 2023 року.

"Допомога продовжується для всіх ВПО, які проживають в Україні і є внутрішньо переміщеними особами у розмірах для осіб з інвалідністю та дітей — 3 тисячі гривень та для інших осіб — 2 тисячі гривень", — розповіли у Мінсоцполітики.

Однак деяким переселенцям виплати не продовжать:

  • тим, хто знаходиться за кордоном більше ніж 30 календарних днів поспіль і не має обґрунтованих для цього причин, що можна підтвердити документально. Обґрунтованими причинами є службове відрядження, стажування, лікування, реабілітація, догляд за хворою дитиною, оздоровлення дитини),
  • хто повернувся до покинутого місця проживання,
  • людям, які відбувають покарання у місцях позбавлення волі, та засудженим за колабораціонізм.

Із 1 вересня 2023 року виплати продовжать тим внутрішньо переміщеним особам, які потребують цього через свій майновий стан. Не будуть продовжена допомога переселенцям, які можуть робити суттєві витрати.

Не нарахують гроші, починаючи з 1 вересня, переселенцям, які із 11 липня 2023 року:

  • купили новий транспортний засіб (із року випуску якого пройшло менше ніж п'ять років). Сюди не входять машини, куплені волонтерами та передані для оборони України,
  • придбали землю, квартиру або будинок на суму більше ніж 100 000 гривень. Виключенням є житло, отримане за рахунок державного або місцевого бюджету),
  • мають понад 100 000 гривень на депозиті,
  • придбали іноземну валюту та банківські метали на більше ніж 100 000 гривень. Тут не ураховують валюту, отриману від благодійних організацій та ту, яку купляли для оплати медичних, соціальних або освітніх послуг,
  • володіють житлом, розташованим не на територіях, де проходять активні (можливі) бойові дії або які є окупованими, якщо площа житла складає більше ніж 13,65 квадратного метра на одного члена родини.

"Якщо за результатами перевірки отримувачів через державні реєстри буде прийняте рішення про припинення допомоги, громадянина, про це буде повідомлено. У разі незгоди, він може оскаржити таке рішення органу соцзахисту або, можливо, надати підтверджуючі документи та продовжувати отримувати виплати", — пояснили у Мінсоцполітики.

Окрім цих змін, постанова передбачає надання можливості отримувати виплати переселенцям, у яких народилися діти після переміщення.

"Це врегулює проблему, яка виникала з отриманням допомоги на дітей, які народились у ВПО після переміщення і, відповідно, їхнє зареєстроване місце проживання співпадало з місцем задекларованого місця проживання їхніх батьків (місця, куди переїхали ВПО)", — зазначили у Міністерстві.

Також тепер можна буде відмовитися від статусу переселенця дистанційно та без походу в орган соцзахисту населення. 

Внутрішньо переміщеним особам, які уперше захочуть отримати допомогу після 1 серпня 2023 року, призначать таку на пів року та на родину. Виплачувати її будуть щомісяця одному з членів родини. На дітей та людей з інвалідністю розмір допомоги складає 3000 гривень, для інших — 2000 гривень. Родини можуть отримати допомогу ще на один шестимісячний період, якщо в них проживають:

  • діти з інвалідністю,
  • люди, які доглядають за особою з інвалідністю,
  • пенсіонери,
  • троє і більше дітей до 18 років,
  • неповнолітні та малолітні діти, які прибули без супроводу законного представника,
  • коли сукупний дохід на одного члена родини не перевищує чотирьох прожиткових мінімумів.

"Але допомога не призначатиметься, якщо протягом трьох місяців перед зверненням член родини здійснив суттєві витрати чи оплатив послуги на суму від 100 тисяч гривень одним платежем", — зауважили у Мінсоцполітики.

Усього для допомоги переселенцям у 2023 році у державному бюджеті України передбачили 57 мільярдів гривень. Зараз фінансують виплати для більше ніж 2,6 мільйона людей.

Як писав KHARKIV Today, деякі внутрішньо переміщені особи, які наразі проживають у Лозівському районі, досі не отримали допомогу від держави за червень. У Лозівській міськраді пояснили, що зараз використовується інша процедура при поданні списків ВПО для нарахувань виплат, і управління не працює напрямку з Міністерством соціальної політики України.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.