Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

В Україні розробили додаток, який допоможе розібратися в якості продуктів харчування

Ми – це те, що ми їмо. Колись (можливо) цей постулат сформулював Гіпократ. Сьогодні (це точно) його поклали в основу своєї розробки автори застосунку Foodstr. Так теорія не лише стала практикою, але і доступною для усіх користувачів смартфонів. А головне – це дозволило кожному економити час та зусилля, обираючи корисні продукти. В епоху, коли здоровий спосіб життя став одним з головних трендів суспільства, такий підхід влучив "у яблучко". 

Навчитися читати етикетки

Давайте відверто. Хто з нас читає склад продуктів на етикетках щоразу, коли вирушає до супермаркетів чи магазинів біля дому на закупи? У кращому випадку – пильнуємо термін придатності та країну-виробника. У цій легковажності є як суб’єктивні причини (потрібно багато часу, не усі назви складових нам відомі), так і об’єктивні. Адже виробники нерідко маніпулюють інформацією або друкують склад дрібним шрифтом чи, наприклад, червоним по чорному – так, щоб його фактично неможливо було прочитати.  

Щоб полегшити процес вибору по-справжньому корисних продуктів, команда українських розробників презентувала на початку 2020 року стартап – застосунок Foodstr. За його допомогою у два кліки і пару секунд покупець отримує усю інформацію про товар. Достатньо просто навести сканер на штрих-код. Foodstr читатиме етикетки замість вас

Простий тест: яка харчова добавка вам здається безпечною, а яка шкідливою? Триетилцитрат чи амарант. Не знаєте? А Foodstr знає точно. І виявляється, більш приємна назва "амарант" може завдати здоров’ю більше шкоди, ніж речовина зі складною хімічною назвою

Страх перед Е-шками

Коли українське законодавство зобов’язало виробників вказувати на продукті увесь перелік харчових добавок, які в ньому присутні – сталася цікава річ. Люди, які роками споживали той чи інший соус, йогурт або ковбасу, побачивши на етикетці набір літер Е з трьома цифрами біля кожної, перелякалися і відмовилися від улюблених продуктів чи напоїв. Більш свіжий приклад – наліпка "без ГМО" яку маркетологи почали клеїти куди завгодно. Або ж побутові рекомендації "без хімії".

Власне, проблема нерозуміння суті харчових добавок дозволяє виробникам і досі маніпулювати інформацією. Е-166 – страшне? Добре – будемо писати красиве слово "сандал". Хоча суті це і не міняє.

З іншого боку у харчовій промисловості використовується чимало добавок Е, які не несуть жодної шкоди і часто є незамінними для виробництва того чи іншого продукту. Але як розібратися у всіх цих кількох сотнях цих Е? Ось тут і допоможе додаток Foodstr

Foodstr зробить ваше меню безпечним

Принцип роботи застосунку Foodstr досить простий. Для початку потрібно завантажити його в App Store чи Google Play за відповідними посиланнями на офіційному сайті, встановити його і… не забувати брати смартфон із собою до суперамаркету.

Далі ще простіше: відкриваєте додаток, скануєте штрих-код і бачите на екрані оцінку безпечності за 100-бальною шкалою (чим вище – тим краще) та пораду: "те, що треба", "добре", "сумнівно", "не вартий уваги", "краще відмовитися" або "ризиковано" з відповідним кольоровим забарвленням – від зеленого до червоного. 

Якщо хочете детальніше – натискаєте на зображення продукту – і читаєте пояснення до кожного компонента, який використаний у виробництві: як він впливає на організм і тепер не треба боятися і запам’ятовувати назви чи коди сотні Е-добавок. Достатньо лише скачати і встановити застосунок. Далі він все зробить за вас. І все це – безкоштовно. Хоча у майбутньому тут не виключена поява додаткових можливостей вже на платній основі.

 

 

Все у ваших руках 

Отже, якщо ви давно хотіли перейти на здоровий спосіб життя, то найпростіший крок до цього – скористатися знаннями Foodstr. Наразі у додатку вже більше 600 тисяч найменувань продуктів, і база збільшується щодня. Для цього передбачена навіть можливість користувачам пропонувати ті товари, які поки що відсутні в базі. Фотографуєте етикетку продукту так, щоб можна було прочитати його склад та виробника – і через цей самий застосунок відправляєте інформацію розробникам. Перевірено – працює. Імпортований устричний соус – уже в базі. 

Також функціонал додатку дає можливості формувати власний список безпечних продуктів – такий собі аналог листка з переліком товарів для закупів. А ще – бачити свої останні сканування, щоб не повторювати їх знову і знову, і окремо – список найпопулярніших продуктів, склад яких користувачі вивчають найчастіше і найприскіпливішим чином.  

Завантажити посилання на свій смартфон можна на офіційному сайті Foodstr, перейшовши за відповідними посиланнями в App Store чи Google Play.

Навіщо це треба

Тисячі українців уже отримали харчову лабораторію в своєму смартфоні і тепер можуть обирати безпечні продукти. У кожного – своя мотивація. Хтось так обирає найбільш корисні смаколики для дітей, хтось прагне покращити харчування, займаючись спортом, а для когось вичерпна інформація про склад продуктів є критично важливою для збереження здоров’я, адже алергії та індивідуальне несприйняття тих чи інших компонентів. До речі, Foodstr саме розробляє персоналізовану версію додатку, яка буде попереджати не лише про Е-небезпеку, але і орієнтуватися на задані користувачем стандарти: наявністю цукру чи його замінників, глютену, лактози тощо. 

"Онукам завжди хочеться купити щось корисне. Але коли приходиш в магазин – вони хапають те, що найкраще виглядає – яскраво і весело. І відмовити їх дууууже важко. Тому Foodstr тут дійсно допомагає. Діти не так батькам і бабусям  вірять, як додатку у телефоні – вже половину супермаркета відсканували і тепер обирають лише безпечні смаколики".

"Коли часу мало навіть на перекус – хапаєш у магазині те, що під рукою. Виходить, що спочатку у спортзалі страждаєш, щоб бути здоровим, а потім заїдаєш усе це чіпсами чи горішками. Або навіть з виду корисними продуктами, в яких напхано невідомо що. Коротше, Foodstr не просто показує склад продуктів, а дисциплінує. Рука тягнеться до спокусливого йогурта – це ж начебто має бути здоровий продукт – а додаток видає червоне чи помаранчеве попередження: РИЗИКОВАНО!".

"Є невелика проблемка – кожне наступне сканування доводиться робити через вхід на головну сторінку. Камера чомусь двічі поспіль не сканує штрих-коди. Але, думаю, це скоро поправлять. В іншому – все гаразд. Нарешті відмовилася від майонезу. Бо одна справа, коли ти ЗНАЄШ, що це не надто корисно, і зовсім інша – коли це БАЧИШ".

Це – реальні коментарі від тих, хто уже користується Foodstr і оцінив як беззаперечні переваги, так і звернув увагу на певні тимчасові проблеми. І таких людей з кожним днем стає все більше. А це значить, що більше буде здорових і захищених від проблем з харчуванням українців.

***

Безперечно, Foodstr не замінить справжнього професійного дієтолога, але точно вкаже, в якому напрямку потрібно рухатися, аби досягнути мети: здорове і безпечне харчування без шкоди для здоров’я. Це не просто сканер – це шлях до усвідомленого вибору стати більш обізнаним і здоровішим. Адже ми – це те, що ми їмо. 

Офіційний веб-сайт Foodstr.

 

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.