Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

В Україні зникнуть пластикові пакети

Фото: Сергей Козлов / KHARKIV Today
Верховна Рада прийняла законопроєкт про пластикові пакети.

З 2022 року у супермаркетах і на ринках заборонять продавати пластикові пакети, а також схиляти покупців до покупки. Можна буде використовувати тільки біорозкладні пакети. Максимальний штраф за поширення пластикових пакетів складе 34 тисячі гривень.

1 червня на засіданні Верховної Ради ухвалили у другому читанні законопроєкт № 2051-1 "Про обмеження обсягу пластикових пакетів на території України". "За" проголосували 297 народних депутатів з 422.

"За незаконне розповсюдження пластикових пакетів для суб'єктів господарювання вводиться значний адміністративно-господарський штраф — від 8,5 тисячі до 17 тисяч гривень, а в разі повторного правопорушення — стягнення досягне 34 тисяч гривень", — пояснив голова Державної екологічної інспекції Андрій Мальований.

Законопроєкт зареєстрували у Верховній Раді 18 вересня 2019 року. Згідно з пояснювальною запискою, законопроєкт ґрунтується на положеннях Директиви 2015/720, прийнятої Європейським союзом.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Життя без сміття. Як активісти роблять Харків чистішим

Автори проєкту зазначають, що протягом останніх 65 років людство зробило більше 8 мільярдів тонн пластику, велика частина якого припадає на пластикові пакети. Щорічно країни-члени Європейського союзу використовують понад 800 тисяч тонн одноразових поліетиленових пакетів, кожен українець — близько 500. На переробку йдуть тільки 6%. У рік один українець викидає понад 500 поліетиленових пакетів.

Основною альтернативою пластиковим пакетам називають біорозкладні пакети. Однак в Україні споживачів часто вводять в оману, пропонуючи біорозкладаний пакет, який насправді таким не є. Причина тому — недостатнє законодавче регулювання, вважають ініціатори законопроєкту.

"Основна мета проєкту — визначення правових та організаційних основ обороту пластикових пакетів, впорядкування відносин, які виникають під час поширення пластикових пакетів на території України, а також стимулювання розвитку виробництва біорозкладаних пластикових пакетів, що надасть можливість українським виробникам стати на шлях глобальних європейських та світових тенденцій і зайняти провідне місце у світовому виробничому ланцюгу", — сказано у законопроєкті.

Тож, закон передбачає:

  • заборона поширення пластикових пакетів у місцях роздрібної торгівлі та ресторанного господарства товщиною до 50 мікрометрів з 1 січня 2022 року (обмеження не стосується біорозкладаних пластикових пакетів і надлегких пластикових пакетів шириною до 225 міліметрів (без бічних складок), глибиною до 345 міліметрів (з урахуванням бічних складок), довжиною до 450 міліметрів (з урахуванням ручок), призначені для упаковки і / або транспортування свіжої риби і м'яса і продуктів з них, а також сипучих продуктів, льоду, які є в місцях роздрібної торгівлі в якості первинної упаковки. Заборона таких пакетів запланована після 2023 року);
  • заборона поширення оксорозкладних (оксобіоррозкладних) пластикових пакетів у місцях роздрібної торгівлі та ресторанного господарства з 1 січня 2022 року;
  • заборона схиляння споживачів до покупки пластикових пакетів;
  • обов'язкове маркування біорозкладаних пластикових пакетів на відповідність Національним стандартам ДСТУ (Держстандарт України) EN 14995: 2018 і ДСТУ EN 13432 діє до: 2015;
  • встановлення відповідальності за порушення норм закону: за безкоштовне розповсюдження пластикових пакетів штраф від 1700 до 3400 гривень, повторне порушення передбачає від 3400 до 8500 гривень штрафу (для споживачів) і від 8500 до 17 000 гривень за перше порушення і 17 000 до 34 000 гривень ( для суб'єктів господарювання).

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.