Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

В очікуванні наступу. Як живе прифронтове Барвінкове на півдні Харківщини

Фото: Барвінкове online
Громада на лінії фронту виживає без аптек та під постійними обстрілами.

Із майже дев'яти тисяч жителів південного слобожанського міста Барвінкове у квітні-травні залишилось півтори тисячі. Снаряди та ракети прилітають сюди щодня, тож після опівдня в місті не побачиш ані душі — люди біжать ховатися в погреби. 

"Центр міста розбомблений увесь", — каже міський голова Александр Бало. За його підрахунками, дві третини усіх будівель у Барвінковому пошкоджені або зруйновані. Найтиповіші руйнування — вибиті шибки чи посічені осколками стіни, але є й такі двори, де на місці будинків залишились руїни. 

Звикли до війни

До поля бою від центру міста — не більше 25 кілометрів. Обстріли тут не припинялися ані на день, починаючи з квітня. Саме тоді більшість жителів міста поїхали в інші регіони України та за кордон. Ті, що лишилися, адаптувалися до війни. Свої справи люди намагаються швидко зробити у першій половині дня, щоб після опівдня не відходити далеко від погребів. Туди ховаються, щойно починаються обстріли. Сирену тут не чути — її відімкнули, бо діяла на нерви, а користі від тих звуків було мало.

"Сирену тут треба вмикати на 24 години, бо обстріляти нас можуть будь-якої миті. Недавно обстріляли "Піонами", а ще "Урагани" і "Смерчі". Усі вже позвикали, люди з цим зжилися, мало відходять від дому", — пояснює міський голова.

Про всяк випадок у центрі обладнали сховище для тих, кого обстріли застануть не вдома, поставили лавки і запаси води — можно кілька годин перечекати. 

барвінкове
Дві третини будинків у місті зазнали пошкоджень від обстрілів. Фото: Нацполіція

Від початку війни від обстрілів у Барвінковому загинули 13 людей, ще 15 отримали поранення. Серед загиблих і поранених є діти. У громаді працюють лікарі, у допомозі не відмовляють і медики з військового шпиталю. А от ліків у громаді немає — усі аптеки зачинені. Нещодавно відновили електричку "Гаврилівка — Лозова", тож люди можуть з'їздити до сусіднього міста за необхідними медикаментами, речами або готівкою з банкоматів. Іноді гуртуються по три-чотири чоловіки, і тоді службовий автомобіль громади везе барвінківців у справах — найчастіше до тієї ж таки Лозової.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українська армія відбила ще один штурм на північ від Харкова

Кілька сіл Барвінківської громади знаходяться на лінії фронту. Більшість українців вже знають їх назви із щоденних звітів Генштабу — Грушуваха, Велика Комишуваха, Курулька. З останніх двох евакуювали усіх жителів, людей там не лишилося. А ось у Грушувасі досі живуть 13 чоловік — до війни було понад 800. 

"Ми їздимо туди, возимо продукти та пенсії. Їхати люди не хочуть, вмовляння не допомагають. У селах люди дуже прив'язані до землі — там городи, худоба", — пояснює Олександр Бало.

Провести посівну і зібрати врожай у цих старостатах, що ближче до Ізюму, не вийшло. Поля постійно обстрілюються, на них залишилося багато нерозірваних снарядів. 

Газу не буде

Зараз у Барвінковому є водопостачання та електрика. Час від часу обстріли пошкоджують мережі, але комунальні працівники поки ще можуть їх лагодити. У селах Олександрівка та Новопавлівка електрики немає давно. Для них планують придбати генератори, щоб був один хоча б на три двори, а поки що привезли місцевим ліхтарики на сонячних батареях, тож люди можуть зарядити від них телефони та ще якісь гаджети. 

Комунальні підприємства громади теж страждають від обстрілів. Росіяни знищили частину сміттєвозів та іншу  техніку. Безліч адміністративних будівель вже непридатні до використання. Відділ освіти громади втратив вікна, розбитий Центр надання адміністративних послуг, у Грушувасі знищили старостат, а від села Комишуваха не лишилося взагалі нічого.

захаренко
У Барвінковому є 50 багатоповерхівок, опалювати їх газом не вийде. Фото: Ігор Захаренко

Барвінкове з тривогою очікує на зиму. Окупанти розбомбили частину газових мереж, опалювати місто буде нічим.

"Газу не буде — це вже 100%. Я кажу людям, щоб заготовлюяли дрова, надаю дозвіл рубати посадки, пиляти пошкоджені снарядами дерева, ми їх списуємо, щоб це не було хаотично", — каже Олександр Бало.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Харківські школярі не почнуть навчальний рік за партами

У Барвінковому є 50 багатоповерхівок, усі їх давно перевели на індивідуальне опалення. На централізованому опалення лишаються школи та дитсадочки. За будь-яких обставин цього року вони вже точно не відкриються, тому у вересні в міськраді планують злити воду із системи, аби взимку не розмерзлися труби. Хоча так надовго в Барвінковому зараз ніхто не загадує — у передмісті стоять кілька десятків тисяч росіян, поки що бійці ЗСУ їх стримують, але вони не полишають спроб узяти місто. Тому відносна тиша, що панує в місті кілька останніх днів, дуже тривожить його жителів.  

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.