Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Уроки незламності. Як вижити в Харкові без світла, зв'язку та тепла

Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today
У нагоді стануть туристичні товари та досвід військових.

Росіяни і надалі знищуватимуть інфраструктуру України. В Офісі президента прогнозують, що обстріли продовжаться і цього тижня. Це означає, що громадяни знову можуть залишитись без світла, води та опалення.

KHARKIV Today проаналізував досвід виживання харків'ян під час блекауту минулого тижня та зібрав найпопулярніші лайфхаки для виживання в складних умовах воєнної зими. 

Корисна інформація під рукою

Після обстрілів 23 листопада велика частина жителів Харківської області залишилась без мобільного зв'язку та інтернету. Тому корисну інформацію слід заздалегідь виписати на листок чи в зошит і тримати під рукою. 

Йдеться, насамперед, про "Пункти незламності". У міськраді звітують про більш ніж 200 таких пунктів, але вони ще не всі працюють. Тож варто завчасно, поки є така можливість, обійти ті з них, які розташовані найближче до дому, і дізнатися, за яких умов та коли вони будуть доступні. Адреси можна знайти тут.

У Харкові безліч підприємств торгівлі та харчування придбали генератори, тому варто також навідатися до сусідніх кафе і магазинів та дізнатися, чи дозволяють вони відвідувачам заряджати телефони. До таких пунктів обігріву та крамниць завжди потрібно брати з собою власний подовжувач, бо там може бути багато людей, і розеток не вистачить.

пункт
"Пункт незламності" на вул. Наталії Ужвій, 70. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

Метро під час вимкнення електрики не працює, у Харкові на цей випадок передбачили резервні автобуси. Кінцева зупинка більшості таких маршрутів знаходиться на площі Конституції. Знайти ці маршрути повністю можна на мапі за посиланням

Варто також виписати адреси найближчих поліцейських відділків, лікарень та підрозділів ДСНС. У таких місцях завжди буде електрика, за потреби у працівників екстрених служб можна буде попросити про допомогу. В обласній військовій адміністрації обіцяли, що під час блекаутів автомобілі екстреної медичної допомоги чергуватимуть біля супермаркетів, але адрес поки що немає.

У "Центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" розказали, як викликати швидку, якщо немає світла. Інструкція:

- Набрати "103" з мобільного чи стаціонарного телефону

- Набрати резервні номери:

  1. 101, 103, 112 або альтернативні номери ДСНС та поліції;
  2. (050) 040-03-76;
  3. (050) 040-05-21;
  4. (050) 040-09-34;
  5. (067) 540-13-52;
  6. (067) 543-13-10;
  7. (067) 540-06-10;
  8. (063) 950-93-33;
  9. (093) 288-23-58.

На ці номери можна відправляти sms-повідомлення, повідомлення у Viber, Telegram, WhatsApp: у тексті вказати, що сталося, написати адресу. Також швидку можна викликати через Skype, адреса — 103kh.

Окрім того, можна звернутися до станцій базування "швидких", амостійно звернутися до лікарні або зупинити авто поліції, пожежників чи швидкої та попросити про допомогу.

Тим часом лікарі самі придумують способи бути на зв'язку з пацієнтами. Лікар із Люботина Денис Арман прилаштував до воріт свого будинку кнопку дзвоника і позначку — червоний хрест, а також ручку і папір для письмових повідомлень про допомогу, які можна опустити у поштову скриньку.

"Ця кнопка дзвонику та позначка будуть розміщені ЛИШЕ на час "блекауту". Як тільки мобільний зв'язок повертається — ми з вами знову для викликів використовуємо телефон, а дзвінок і позначку буде прибрано. Прохання не намагатися залазити у двір", — звернувся лікар до пацієнтів.

Світло та зв'язок

Про необхідність мати павербанки та ліхтарики і за найменшої можливості їх заряджати вже писали неодноразово. Як показав досвід відключень електрики минулого тижня, непогано себе показали гірлянди на батарейках, які можуть освітлювати всю кімнату протягом кількох днів. Зараз у магазинах Харківської області вже є певний дефіцит батарейок, тому про запаси теж варто подбати заздалегідь.

Сучасні смартфони тримають заряд батареї не більше доби, тому варто заряджати їх, як тільки буде можливість. Рівень заряду не повинен опускатися нижче за 20-30%. Багатьох харків'ян минулого тижня виручали старі кнопкові телефони. Такі пристрої можуть тримати заряд батареї протягом тижня. Вони досі є у продажу, коштують від 350 гривень. Кнопкові телефони зазвичай обладнані ліхтариком та радіо.

графічка
Інфографіка: Микита Лисенко/KHARKIV Today

Ворожі ракети можуть потрапити в об’єкти комунікації, які забезпечують мобільний зв'язок. На цей випадок передбачена можливість перемикатися на мережу іншого оператора.

Як це зробити:

  • Зайти в налаштування телефону;
  • Вибрати "Мережу";
  • Далі обрати "Мобільні дані";
  • Натиснути "Оператор";
  • Обрати оператора вручну з тих, які будуть доступні.

На практиці ця схема не завжди працює. Під час глобальних проблем з мобільним зв'язком 23 листопада  перемикатися з "Київстару" на Vodafone не виходило, але через сім-карту цієї мережі зв'язок був. Тож варто про всяк випадок мати дві сім-карти різних операторів.

Багатьом харків'янам доводиться працювати навіть у тому випадку, коли немає ані світла, ані інтернету. Якщо у провайдера є електрика, і він не припиняв надавати послугу, можна підключити свій роутер від павербанку. Наприклад, у такий спосіб, як нижче на відео. 

Існує ще один спосіб забезпечити роботу роутера. Для цього потрібні два USB-проводи DC (розмір 5,5 х 2,1 мм), оптичний термінал та два павербанка. Один павербанк підключається до оптичного термінала, а другий — до Wi-Fi роутера.

Якщо стаціонарного інтернету немає, але є мобільний, його можна роздати собі на ноутбук. Цей процес на різних смартфонах трішки відрізняється. В Android зазвичай потрібно знайти в "Налаштуваннях"  "Мобільну точку доступу" і натиснути її, а далі підключитися до інтернету як до wi-fi. Для iPhone  потрібно відкрити підпункт меню "Режим модема" і активуємо його. Якщо "Режим модема" неможливо включити, зверніться до оператора і уточніть, чи доступний цей режим у Вашому тарифному плані. 

Важливі телефони рідних та друзів варто записати на папері. Якщо зв'язок зникне надовго, у разі потреби з ними можна буде зв'язатися, попросивши телефон у сусідів чи в патрульних.

Як зігрітися та помитися

Як показав досвід минулого тижня, газ під час масованих обстрілів не зникає. Тож люди, які живуть у будинках з газовими плитами, знаходяться в більш вигідному становищі. Для власників електроплит стане у нагоді досвід туристів та військових. Маленький пальник і невеликий туристичний газовий балон забезпечать можливість підігріти воду чи зварити суп або кашу. Так само можна використовувати окопні свічки. Як правило, їх роблять для бійців на передовій, але такі свічки можна знайти і в продажу, коштує одна 120 гривень. У крайньому випадку згодиться і сухий спирт, на якому теж можна закип'ятити воду.

Зараз харків'янам стане у нагоді досвід жителів сіл та міст, які довго пробули під окупацією і були позбавлені благ цивілізації. У Куп'янську та Ізюмі сусіди домовлялися один з одним і облаштовували місця для приготування їжі у дворах. У нагоді можуть стати мангали для пікніку. 

куп
Місце для приготування їжі можна облаштувати у дворі. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

Краще мати під рукою два термоси. В один можна залити чай або каву, в інший — суп. 

У разі відключення електроенергії зупиняють роботу і котельні. Рятувальники забороняють у такому випадку грітися газом — це небезпечно, можна отруїтися, як це сталося з родиною у Балаклії. Тож єдиний вихід — грілки та теплий одяг. Досвідчені туристи радять флісові штани та худі на флісі — ця тканина добре зберігає тепло та швидко сохне після прання. Важливо одягатися в кілька шарів: спочатку — білизну (футболку або термобілизну), а вже поверх неї — тепліший одяг. Вночі можна додатково вкритися туристичною термоковдрою, такі коштують від 80 гривень.  

Води під час блекауту теж не буде, тому варто запасти хоча б 10-12 літрів для гігієни та приготування їжі, а також питну воду у розрахунку 1,5-2 літри на дорослу людину в день. Краще придбати у магазині кілька п’ятилітрових бутлів води та постав їх у зручному місці. Така вода найкраще зберігається, бо має довший термін придатності. Щоб скоротити витрати води, варто купити набір одноразового посуду. Замість миття у тазу можна застосувати сухий душ — такі коштують від 40 гривень і теж використовуються на передовій. Стануть у пригоді і сухі шампуні. 

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.