Українські військові врятували колекцію рептилій зі звільненого села у Харківській області
Господиня ящірок залишилася у Руських Тишках під час окупації, після визволення села разом із чоловіком змогла вивезти лише частину колекції, врятувати решту попросили українських військових.
Українські військові врятували ящірок, які опинилися у тимчасово окупованому селі Руські Тишки Харківської області. Про це пише "Сусільне" з посиланням на господарів ящірок, учасників міжнародних проєктів з герпетокультури Неллі Кузьменко та Сергія Прокоп'єва.
З ящірками залишилася тоді Неллі Кузьменко, її чоловік на момент повномасштабного вторгнення Росії перебував за кордоном, а коли повернувся до Харкова, не зміг потрапити до Руських Тишків. Майже 80 днів жінка без світла та опалення доглядала ящірок. У будинку був тільки газ, тому вона кип'ятила воду, розливала по маленьких пляшках та розкладала у тераріуми.
"Рептилії дуже теплолюбні, їм потрібен обігрів, у них має бути тепло. Електрики не було, що для цих тварин було дуже погано. І була проблема, як їх зберегти, нагріти, прогодувати", — пояснила Кузьменко.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Харківській області врятували оленя, у якого мати загинула під час обстрілу
Тоді можна було евакуюватися через Росію, але жінка залишилася у Руських Тишках доглядати за ящірками. Допомагав їй сусід Олександр Хилобоков — ремонтував покрівлю, вікна, знаходив їжу.
Всього до початку війни у подружжя було кілька тисяч ящірок, але значна частина з них загинула під час війни. Решту Неллі Кузьменко врятувала, створивши для них відповідні умови. Частина рептилій може впадати у стан, коли вони не харчуються та не гріються, інших жінка перевела на інші види кормів — яйця, молочні продукти та траву.
13 квітня Сергій Прокоп'єв зміг потрапити до дружини і вивезти частину ящірок. Їх відправили до Києва. За рештою вирушити не вдалося, оскільки почалися інтенсивні обстріли. До 30 травня ящірки перебували без догляду. Але подружжю вдалося зв'язатися з військовими, які вивезли їхніх вихованців.
"Для мене було велике здивування дізнатися, що є такі люди, які, як і ми, серйозно ставляться до благополуччя тварин, не ставлять їх на ранг нижче, що є люди, а є нелюди. Це вражає", — зазначив Прокоп'єв.
Скільки вдалося врятувати ящірок, не порахували. 31 травня їх відправили до Києва, ще частину вивезуть найближчим часом.