Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Дипломи подорожчали на третину. У харківських університетах зросла вартість навчання

Фото: Константин Чегринский / KHARKIV Today
З 19 липня вступники подають заяви до вишів.

Вартість навчання в університетах Харкова суттєво зросла. За популярні спеціальності, такі, як право чи психологія, доведеться платити подекуди на 30-40% більше, ніж минулого року. Але у порівнянні з вишами Києва та Львова вища освіта в Харкові лишається дешевою альтернативою.

За право стати бакалавром з права студент-контрактник Юридичної академії ім. Ярослава Мудрого має сплачувати понад 55 000 грн на рік, майбутній стоматолог — 50 000 грн, а журналіст чи спеціаліст з міжнародних відносин в ХНУ ім. Каразіна —  46 700 грн. Такі найдорожчі освітні програми в Харкові, але і менш популярні спеціальності сильно виросли в ціні у порівнянні з минулим роком.  

Чому виросли ціни?

Вартість вищої освіти в Україні зростає майже щороку у відповідності до темпів інфляції. Але такого значного подорожчання, як в 2025-му, у попередні роки не було.

На деякі популярні спеціальності ціна зросла на 30%. Наприклад, ще минулого року провчитися рік на спеціальності "Міжнародні відносини" в ХНУ ім. Каразіна можна було за 31 000 грн, а зараз доведеться викласти 46 700.Так само в найпопулярнішому університеті міста подорожчали й інші модні спеціальності: журналістика, іноземна філологія, маркетинг, менеджмент, фінанси. На подив, найпопулярніша минулого року психологія коштує на 8 000 дешевше.  Втім, від популярності напрямку зростання ціни на контрактне навчання не залежить.

Уся справа — у рішенні Кабінету Міністрів. В уряді ще навесні порахували, що оплата навчання у багатьох університетах не покриває витрати держави на підготовку студента, тому запланували підвищення цін з нового навчального року. У постанові №417 Кабмін закріплює мінімальну вартість контракту, нижче якої виші не можуть встановлювати ціну. 

"Коли держава виділяє 55-56 тисяч гривень на одного студента, а контракт коштує 25 тисяч, виникає логічне питання: хто покриває різницю? Часто — сама ж держава. Це демотивує викладачів і призводить до деградації освітньої системи", — заявив заступник міністра освіти Михайло Винницький.

спеціальності
Кабмін підняв вартість навчання у першу чергу на популярні спеціальності за рейтингом минулого року

Кабінет міністрів відрегулював вартість навчання на контракті переважно для популярних спеціальностей: філології, психології, IT-напрямків, медицини, сфери права, бізнесу та фінансів. Однак університети змушені і самі збільшувати вартість навчання навіть на тих спеціальностях, що не дуже користуються попитом — через інфляцію. У вищезгаданому ХНУ ім. Каразіна останні роки важко набрати абітурієнтів на природничі спеціальності, але тим часом спеціальність "Фізика та астрономія" за рік здорожчала для контрактників з 18 000 до 32 000 на рік, тобто більше, ніж у півтора рази. У ХНПУ ім. Сковороди профільна підготовка педагогів початкових класів виросла з 17 950 до 20 100 грн за рік.

"Є спеціальності, де розрахунок іде на підставі формули. На право, психологію, економіку ми тепер не маємо впливу. Якщо ми поставимо меншу суму, до нас будуть вживатися санкції. По інших спеціальностях ми ціни змінили, але не так суттєво і в межах розумного — на розмір інфляції", — пояснив KHARKIV Today ректор Педагогічного університету Юрій Бойко.

За його словами, найбільш популярною спеціальністю, як і минулого року, серед абітурієнтів лишається психологія. Вступна кампанія тільки почалася, а вже в перші дні приймальна комісія отримала на неї понад 100 заяв. 

Як зекономити на освіті?

В Україні є кілька варіантів для вступників, які не мають достатньої кількості балів на НМТ та грошей в кишенях батьків, аби навчатися на популярних спеціальностях. 

По-перше, можна обрати університет в Харкові, а не в столиці чи у Львові. Останні роки університети столиці та західної частини країни популярніші за місцеві, бо там можна навчатися очно. Зате й коштує таке задоволення дорожче. Наприклад, вивчення кібербезпеки у "Львіській політехніці" обійдеться в 56 600 грн на рік. А якщо вступити на таку саму спеціальність до НТУ "ХПІ", буде дешевше майже на 17 000 грн. Якщо вчити маркетинг в Київському Національному університеті ім. Шевченка, доведеться викласти 79 600 грн. Студенти, які вивчають той самий предмет в ХНУ ім. Каразіна, платять 46 700 — тобто, і півтора рази менше. Звісно, навчання у Харкові тільки онлайн.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У МОН назвали регіональний коефіцієнт для вступу до харківських вишів

Другий варіант економії — вибір заочної освіти. За деякими освітніми напрямками цей спосіб навчання дешевший мало не вдвічі. Наприклад, якщо вивчати "штучний інтелект" в ХНУРЕ на основній програмі, доведеться платити 34 900 грн за рік, а заочно — лише 19 500.

Крім того, можна отримати грант на навчання від держави. У 2025 році базова сума становить 17 000 грн. Для цього потрібно набрати понад 150 балів на НМТ. Ті, хто набрав на НМТ понад 170 балів, можуть розраховувати на 25 000 грн. Цього року є особливо приємне нововведення для вступників із Харківської області, а також Запорізької, Сумської, Херсонської та Миколаївської. Для них суму гранту помножать на 1,5. Але — лише за умов, якщо абітурієнт вступає до університету в своїй рідній області.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.