Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

У Харкові відкрили меморіальну дошку Юрію Шевельову

Фото: Сергей Козлов / KHARKIV Today
Дошку встановили на колишньому місці — на фасаді будинку "Саламандри". Тут Юрій Шевельов жив з 1915 до 1943 року.

У 2013 році меморіальну дошку Юрію Шевельову розбили, її відновили через вісім років.

22 січня на фасаді будинку "Саламандри" (вулиця Сумська, 17) відкрили меморіальну дошку Юрію Шевельову. На відкриття завітали харків'яни, організатори зборів коштів на відновлення дошки Дмитро Булах, Ігор Черняк, Вадим Поздняков ("Світанок"), представники Літературного музею, співробітники ХНУ ім. Каразіна, учасник Євромайдану у Харкові Володимир Чистилін, культуролог Тарас Марусик.

"Ми повертаємо борги, як будь-які дорослі люди — Юрію Шевельову, тим, хто був закатований. Це символ цілого покоління, яке було репресовано. Це все сталося завдяки вам усім. Я не очікував, що так скоро зберемо гроші на дошку. Це найкращий знак того, як це все для нас важливо. Це наша спільна справа, Україна тримається на нас усіх", — сказав співорганізатор відкриття дошки Дмитро Булах.

Ігор Черняк назвав відкриття дошки Шевельову саме у День соборності України символом відновлення та становлення мирного і спокійного Харкова, висловив надію на те, що й інші заходи щодо вшанування пам'яті Героїв Небесної Сотні та загиблих у теракті 2015 року, зокрема Дані Дідика, пройдуть також спокійно. (Встановлення дошки Дані Дідику на фасаді школи, де він навчався).

Учасник Євромайдану у Харкові Володимир Чистилін нагадав, що Юрій Шевельов був одним із символів Євромайдану.

"Коли у всіх ЗМІ говорять про Харків, ми повинні розуміти, що саме з цього місця у вересні 13-го року почалося те скупчення російської імперії — русский мир. Тоді було зрозуміло, що вони почнуть діяти. Під час Майдану прапором Євромайдану був Шевельов. Є фото, де Сергій Жадан тримає такий прапор. Саме з Шевельовим ми йшли на Майдан. Це законна дошка. Ми перемогли цю війну. У 15-му році у Харкові з'явилася вулиця Шевельова. Буде третя дошка Шевельова, думаю, навіть цього року університет Каразіна зможе встановити дошку Шевельову", — зазначив Чистилін.

Наприкінці заходу учасники виконали Гімн України. Зазначимо, меморіальна дошка Юрію Шевельову виготовлена з антивандального матеріалу, у планах організаторів — встановлення біля дошки камер відеоспостереження.

доска
Фото: Пилип Дикань

Нагадаємо, дошка на згадку про харківського філолога Юрія Шевельова з'явилася на фасаді будинку "Саламандри" 3 вересня 2013 року. Проте 25 вересня Харківська міськрада ухвалила рішення демонтувати її. З такою ініціативою звернувся "Антифашистський комітет Харківщини", який заявив, що у роки Другої світової війни Юрій Шевельов співпрацював з окупантами. Цього ж дня, не чекаючи поки  комунальні служби виконають рішення міськради, невідомі сокирою розбили дошку.

Наприкінці квітня 2021 року в Харкові оголосили про збір коштів на виготовлення та встановлення меморіальної дошки Юрію Шевельову. За тиждень на дошку Шевельову зібрали більше, ніж планували, — 73 тисячі гривень. У середині грудня 2021 року дошка була готова.

Простий текст

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.