Тиждень зі смаком. Новий мер, порушення мовного законодавства і ще одна резонансна ДТП
Харків знову з міським головою
Цього тижня Харків нарешті отримав міського голову. Ігор Терехов склав повноваження депутата і секретаря міської ради і склав мерську присягу.
Усі необхідні процедури відбулися оперативно і майже без затримок в 11-й день 11-го місяця поточного року. Щоправда, майже ідеального нумерологічного збігу не вийшло: заплановану на 11:00 сесію без пояснення причин перенесли на 16:00. Не виключено, що зроблено це було для зручності почесних гостей, яких у сесійні залі зібралося немало.
Законодавство забороняє одній людині мати більше одного представницького мандата, тому міська територіальна виборча комісія після встановлення результатів виборів не могла зареєструвати Терехова міським головою, поки він залишався депутатом міськради.
Саме тому було скликано позачергову сесію, у порядку денному якої було лише одне питання: дострокове складання депутатських повноважень Тереховим та звільнення його з посади секретаря міськради. Якби йшлося про звичайного депутата, процедура була б коротшою і вистачило б поіменного голосування в сесійній залі. Звільнення секретаря, так само як і його призначення, відбувається шляхом таємного голосування. У холі міськради знову встановили кабінки та урни. Бюлетені отримали всі присутні депутати крім самого Терехова, який не міг голосувати через конфлікт інтересів, і членів фракції "Блоку Світличної", котрі таким чином вирішили зробити політичну заяву.
У голосуванні взяли участь 69 осіб: 63 з них підтримали відставку Терехова, троє – висловилися проти, двоє утрималися, один бюлетень було зіпсовано.
Після голосування оголосили 30-хвилинну перерву. За цей час Ігор Терехов встиг відвезти документи про те, що він більше не депутат, до міської ТВК. ТВК, у свою чергу, провела засідання і зареєструвала колишнього секретаря міськради мером міста. Під час другої половини сесії голова ТВК Олена Матвієнко зачитала відповідну постанову комісії, а Терехов – склав присягу.
Депутати від "Блоку Світличної" Ігор Черняк і Дмитро Булах, а також Анатолій Родзинський з ОПЗЖ зробили заяви про виявлені спостерігачами порушень на виборах і судові процеси з приводу фальсифікацій. Терехов парирував тим, що і "ОПОРА", і Михайло Добкін, інтереси якого в суді представляв Родзинський, програли всі позови щодо перерахунку голосів. Щоправда, не згадав про те, що апеляційний суд таки визнав законність взяття тервиборчокомом до уваги розбіжностей між дільничними і районними протоколами.
У своїй "інаугураційній" промові міський голова пообіцяв бути "мером усіх харків’ян" і виголосив її російською мовою, пославшись при цьому на хвилювання. Однак справа, очевидно, не лише в ньому. Подібні кроки не робляться без погодження з політтехнологами і медіаконсультантами. По-перше, говорячи російською, Терехов почувався і виглядав впевненішим і "сильнішим", адже українську він поки що знає гірше. По-друге, мер надіслав своєму (і не лише) електорату сигнал "я свій, я такий само, як і ви". По-третє, Терехов усвідомлює, що навіть за умови визнання його вчинку порушенням законодавства про функціонування державної мови притягти до якоїсь реальної відповідальності його наразі не зможуть. Максимум, що загрожує, – це попередження від мовного омбудсмена, який зможе накладати штрафи на посадовців лише з наступного року.
Примітно, що Геннадія Кернеса Терехов у промові згадав лише один раз. Попри те, що свою перевиборчу кампанію і він, і Михайло Добкін будували як "правонаступники" покійного мера. Логіка вибудови політичного іміджу диктує Терехову необхідність поступово дистанціюватися від харизматичного попередника і працювати над власним образом самостійного гравця і сильного лідера.
Склавши депутатські повноваження, Терехов звільнив місце у міськраді для наступного за списком кандидата від "Блоку Кернеса". Мандат отримав директор КП "Харківміськліфт" Олексій Топчій.
Заступник голови Управління у справах молоді та спорту Харківської ОДА Едуард Павленко, який нещодавно став депутатом міськради за такою самою процедурою, увійшов до складу фракції "Слуги народу".
Після сесії у малій залі міськради відбувся святковий фуршет. Привітати Ігоря Терехова прийшли його соратники за "Блоком Кернеса" з міської та обласної рад, представники інших партій, посадовці та церковні ієрархи. Були у міськраді і представники депутатського десанту з Верховної Ради: голова харківської організації "Слуги народу" Павло Сушко, мажоритарники Вікторія Кінзбурська, Павло Якименко, Олександр Бакумов і Дмитро Шенцев, який має власні групи впливу у харківських фракціях ОПЗЖ, а також Вадим Новинський. Останній не лише лобіює інтереси Московського патріархату, а й має певний інтерес до "Харківобленерго".
Голова Харківської облради Тетяна Єгорова-Луценко, яка також відвідала урочисту сесіє міськради, цього тижня скликала обласних депутатів на сесію, що має відбутися 25 листопада. Серед ключових питань порядку денного не лише чергові зміни до бюджету та програми соцекономрозвитку, а й низка кадрових питань, деякі з яких уже перетворюються на довгограючий серіал. Зокрема питання звільнення керівника обласного онкоцентру Дениса Скорого, для продовження терміну контракту з яким минулого разу не вистачило голосів. Крім того, депутати повторно голосуватимуть за призначення відставного генерала-пожежника Анатолія Винника на посаду директора театру ім. Пушкіна та призначення Едуарда Хомченка на посаду директора обласного медичного коледжу. Обидва виграли конкурси, але не знайшли підтримки депутатського корпусу на минулій сесії.
Резонансні ДТП: суди, наркотики і політичні заяви
Смертельна аварія на Одеській за участі 16-річного Миколи Харківського обурила не лише харків’ян, а й привернула увагу українського суспільства до проблеми безпеки на дорогах. Аравоохоронці та представники влади змушені на цей суспільний запит реагувати. І ДТП на проспекті Науки 11 листопада лише підсилило цей ефект.
Те, що ця аварія також стане "інформаційною бомбою", зумовило декілька факторів: під колесами позашляховика Toyota Land Cruiser опинилися діти: 13-річні хлопчик і дівчинка, що поверталися зі школи, переходячи дорогу пішохідним переходом на зелене світло. Момент наїзду потрапив на відео з декількох ракурсів, і протягом першої години після аварії ці ролики вже подивилися тисячі й тисячі харків’ян, котрі встигли зробити висновок про явну неадекватність водія, котрий фактично в’їхав у натовп, протягнувши підлітка від однієї "зебри" до іншої. Олії у вогонь підлила інформація про те, що за кермом автівки нібито перебував син голови Харківської райдержадміністрації Юрія Раїни Іван. Згодом ця інформація не підтвердилася, але потік інформації про те, що "черговий обдовбаний мажор на джипі давить дітей" уже було не зупинити. Тим більше, що Іван Раїна уже притягався до адміністративної відповідальності за перевищення швидкості і кермування "під наркотиками" і був позбавлений прав, а Toyota – зареєстрована на підприємство його матері.
Того ж дня у мережі з’явилися відео, як водій згаданої автівки "шукає закладку" в одному з харківських дворів, а також грубо порушує правила дорожнього руху. За даними слідства, наїзд на підлітків скоїв 39-річний Дмитро Лисенко – знайомий Івана Раїни. Попередні експертизи не виявили алкоголю в крові підозрюваного, але розгорнутий аналіз підтвердив, що водій перебував під дією метадону – напівсинтетичного засобу, що використовується як у замісній терапії для лікування героїнової залежності, так і як самодостатній вуличний наркотик. Сам же затриманий спочатку заявив поліцейським, що просто "відволікся на телефон" і не помітив пішоходів.
Наступного дня Київський районний суд обрав підозрюваному запобіжний захід: тримання під вартою з правом звільнення після внесення 340 тисяч гривень застави. Поки що невідомо, чи врахував суд обставину, що підозрюваний має непогашену умовну судимість за крадіжку.
"Гуманізм" судді викликав не лише невдоволення прокуратури, що наполягала на 10-мільйонній заставі, а й став приводом для фейку про те, що Лисенко вже нібито вийшов з СІЗО. Знайомі з роботою українських судів і пенітенціарної системи знають, що вірогідність подібного розвитку подій вкрай низька, і після подібних рішень, винесених у п’ятницю, заарештований як правило проводить за ґратами усі вихідні, адже адвокати просто не встигають подати довідку про внесення коштів у робочий час. Недостовірність інформації про звільнення Лисенка довелося спростовувати в.о. голови Харківської ОДА Олександру Скакуну.
Ця ДТП стала приводом для "розбору польотів" у патрульній поліції. З’ясувалося, що за годину до аварії поліцейські отримали повідомлення про порушення ПДД водієм цієї ж "Тойоти". Якщо в ході службового розслідування з’ясується, що патрульні допустили порушення і проігнорували заяву свідка, прокуратура обіцяє надати цим діям кримінально-правову оцінку.
Стан дітей, постраждалих у ДТП, медики оцінюють як стабільний. Обоє отримали черепно-мозкові травми, забої та садна. Дівчинці лікарям довелося зашивати рану на голові. За словами медиків, загрози життю дітей немає.
Тим часом потерпілі у справі про ДТП на Одеській подали цивільні позови до Миколи Харківського та його батьків з вимогою компенсувати збитки. За словами захисту підозрюваного, йдеться про мільйони гривень.
Цивільні позови мають розглядатися паралельно з кримінальним провадженням. Сам Харківський уже має сплатити 3400 гривень штрафів за скоєні до аварії порушення ПДД: цього тижня суд розглянув адміністративні матеріали, складені патрульною поліцією.
Цього ж тижня Микола Харківський отримав ще одну не дуже приємну новину – у нього в камері провели обшук на підставі повідомлення адвоката Ігоря Черняка про отримані ним погрози. Черняк написав заяву, у якій виклав обґрунтовані підозри про те, що заарештований користується мобільним телефоном, порушуючи розпорядок СІЗО. Заборонених предметів у камері не знайшли, про що відзвітував особисто міністр юстиції Денис Малюська.
Одним із відчутних наслідків уваги влади і суспільства до ДТП на Одеській стало запровадження виконавчою службою практики вилучення автівок у злісних порушників ПДД, насамперед швидкісного режиму, за несплату штрафів. У Харківській області, яка стала пілотним регіоном, уже вилучили 10 транспортних засобів.
Після ДТП на проспекті Науки голова МВС Денис Монастирський виступив з ініціативою запровадження експрес-тестів на наркотики і надання патрульним права використовувати їх так само, як і драгери.
Порушення мовного законодавства, шпигунський трилер і продовження навчального року
Цього тижня Офіс уповноваженого із захисту державної мови оприлюднив результати моніторингу дотримання мовного законодавства у Києві, Харкові, Одесі та Дніпрі.
Харків посів перше місце за кількістю виявлених станом на 1 листопада порушень – 38. На другому місці – з 30 порушеннями – опинилася Одеса, на третьому – Дніпро (25 порушень). У столиці із дотриманням закону все майже добре – лише чотири виявлених факти.
Найчастіше норми мовного законодавства ігнорують співробітники торгівлі та сфери обслуговування, а також особи, що складають інформацію для загального ознайомлення. Йдеться насамперед про рекламні оголошення. Також було виявлено факти порушення закону харківськими посадовцями, надавачами транспортних послуг тощо.
Служба безпеки України ознайомила громадян зі змістом шпигунського трилера, що розгортався в Харкові нещодавно і завершився затриманням громадян Україні і В’єтнаму за підозрою у державній зраді та шпигунстві. Цього тижня СБУ показали уривки оперативного відео та розкрила фабулу справи. За даними слідства, іноземець намагався за гроші схилити до співробітництва українця, який мав доступ до високотехнологічних розробок. Обох підозрюваних суд заарештував: в’єтнамець зможе вийти з СІЗО після внесення 20 млн гривень застави, для українця ця сума значно менша – 1 млн.
Карантинні обмеження позначилися на навчальному процесі у харківських школах. Станом на початок тижня від роботи було відсторонено невакцинованих 116 вчителів і 37 працівників дитсадків. Зарплату за час цього простою вони не отримуватимуть. Навчальний рік у Харкові триватиме до 3 червня, а не 27 травня, як зазвичай. Усе через позапланові канікули, що тривали перший тиждень листопада.