Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Тривога — на вихід. У Харкові відповідальність за життя покупців поклали на власників магазинів

Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today
Супермаркети нерідко стають об'єктами ракетних ударів з боку росіян.

У Верховній Раді хочуть карати підприємців, які продовжують працювати під час повітряних тривог. Відповідний законопроект внесено до парламенту. У Харкові і без закону покупців зазвичай виганяють з торгівельних центрів та супермаркетів під час загрози обстрілу. Харків'яни невдоволені такими заходами: на думку багатьох жителів міста, на вулиці їм значно небезпечніше, ніж в магазині.

Якщо у супермаркеті під час ракетного чи артилерійського удару загинуть люди, то його власник повинен сісти у в'язницю на термін від трьох до восьми років. Таку пропозицію вніс до парламенту депутат від "Слуги народу" Сергій Кузьміних.

Відповідатимуть підприємці

Після трагедії у Кременчуці, де 27 червня внаслідок ракетного удару по торгівельному центру загинуло  більше 20 чоловік, законодавці та чиновники почали перейматися безпекою громадян під час повітряних тривог. У більшості міст, у тому числі й Харкові, підприємцям рекомендовано зачиняти бізнес та виводити людей з приміщень, ледве буде чути гудок сирени. Нардеп від "Слуг народу" Сергій Кузьміних вирішив піти далі та ввести кримінальну відповідальність для тих власників бізнесів, які так не роблять. 

Він зареєстрував у Верховній Раді законопроект № 7546, у якому пропонує штрафувати бізнесменів або навіть садити їх до в'язниці, якщо магазини, кафе та інші об'єкти працюватимуть під час повітряної тривоги. Якщо таке сталося, і здоров'ю громадян буде заподіяна шкода, порушникам загрожує:

  • штраф від 1000 до 3000 н.м.д.г. (17000 — 51000 грн)
  • виправні роботи на строк до двох років,
  • обмеження волі на строк до трьох років,
  • позбавлення волі на той самий строк.

Якщо ж при цьому хтось загине, то підприємця можуть посадити у в'язницю на строк від двох до восьми років.

Відповідальність за порушення вимог цивільного захисту, зокрема, ігнорування повітряної тривоги, є і зараз. Карається воно штрафом у розмірі 200—300 неоподаткованих мінімумів. 

"Можливо, у мирний час, таке покарання є достатнім для порушників, проте в умовах війни, коли рашистські нелюди кожного дня наносять ракетні удари по мирним населеним пунктам України, невиконання вимог законодавства у сфері цивільного захисту призводить до загибелі наших громадян і виглядає як допомога агресору", — пише автор законопроекту у пояснювальній записці.

Покупці повинні йти в укриття

У Харкові не стали чекати, доки депутати посилять відповідальність за роботу в умовах повітряної тривоги. В обласному департаменті цивільного захисту розробили методологічні рекомендації для магазинів та торгівельних центрів та навіть встигли разом з рятувальниками провести кілька тренінгів.

Головна вимога для продавців під час повітряної тривоги — припинити роботу кас.

"Ми рекомендуємо людям перейти у безпечні місця або споруди, де можна сховатися від ракетного удару чи артилерійського обстрілу. На керівників закладів покладено задачу відшукати на відстані до 500 метрів захисну споруду та поінформувати відвідувачів закладу про її знаходження", — розповів KHARKIV Today директор Департаменту цивільного захисту ХОВА Іван Сокол.

У багатьох супермаркетах, дійсно, за останній тиждень з'явились оголошення про те, що каси під час повітряної тривоги працювати не будуть. Але далеко не кожен магазин має поблизу укриття, тож найчастіше покупці просто лишаються чекати на вулиці.

"В "Епіцентрі" на Гагаріна пролунала сирена, коли ми були ще у відділі. Адміністратори зали не дозволили сплатити за покупку, попросили усіх, у тому числі персонал, покинути маркет і прослідувати до найближчого укриття. Його адресу дають, але до нього щонайменше півкілометра. У нас на стоянці була машина, тому ми просто без покупок поїхали додому", — розповіла  KHARKIV Today про свій досвід шопінгу під завивання сирен харків'янка Ольга.

супермаркет
Під час тривог у багатьох супермаркетах покупців просять вийти. Фото: "Суспільне"

Формально "Епіцентр" виконав рекомендації Департаменту, але в реальності швидко подолати 500 метрів не можуть люди похилого віку або покупці з малими дітьми, тож у них немає шансів сховатися від ракет, якщо ті прилетять. 

"Сьогодні як раз спостерігала чергу біля "Ощадбанку" на вулиці. Спитала, чого черга. Кажуть, що то не черга, то просто тривога, і всіх виставили на вулицю, ось вони там кучненько і стояли, чекали, поки прилетить", — розповіла про такий випадок Олена Дунай.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Шкіл із обладнаними бомбосховищами на Харківщині дуже мало

Поки що не всі супермаркети та магазини виконують рекомендацію департаменту. У "Рості" оголошують про повітряну тривогу, але з супермаркету не виганяють. У магазинах мережі "Восторг" пропонують пройти в укриття, але не примушують. Маленькі магазини, навпаки, часто слугують сховищами для перехожих.

"У нас на районі навпаки під час тривоги заходять до магазинів, щоб не залишатися на відкритій місцевості під обстрілом.  Поблизу ніяких відомих укриттів немає", — розповіла KHARKIV Today жителька району Одеської Альона Шапіна.

Влада знову кошмарить підприємців?

Законопроект про посилення відповідальності для підприємців, що ігнорують повітряну тривогу, ще дуже свіжий, депутати та політики не встигли на нього відреагувати. зате бізнес виступив рішуче проти. Власник мережі аптек з Одеси Павло Шандра готовий писати петицію до президента з вимогою скасувати закон, якщо він набуде чинності. 

"Як на мене, це типовий віктимблеймінг, коли відповідальність за скоєний злочин або нещастя, що сталося, покладається на жертву цього насильства або нещасного випадку. Замість того, щоб будувати нові та облаштовувати існуючі укриття, вести роз'яснювальну роботу серед населення — наша влада робить те, що найкраще вміє — кошмарить підприємців", — написав бізнесмен на своїй сторінці у Facebook.

З ним згодні і харків'яни.

бульвар
Росіяни нерідко обстрілюють торгівельні центри. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today 

"Коли в Харкові звучить тривога і далі йде вибух, я встигаю тільки голову підняти, навіть присісти чи впасти не вспіваєш. Коли тривог 5-7 за день, то потрібно зовсім із підвалу не вилазити. Але ж працюють лікарні, магазини, СТО, критично важливі інфраструктури. Потрібно всіх терміново вигнати на вулицю, щоб там всіх жахнуло?", — дивується депутатській ініціативі виконавча директорка платформи EduPay Тетяна Єфімова.

Між тим, супермаркети та торгівельні центри нерідко стають об'єктами атаки росіян. У березні вони обстріляли "Нікольський", на початку червня ракета зруйнувала "Восторг" на "Індустріальній", а два дні тому ворог вдарив по "Французькому бульвару". Загроза ударів залишається і далі, супермаркети в основному не мають власних сховищ, де продавці та покупці встигли б сховатися за дві-три хвилини, поки з Бєлгорода летить ракета. 

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.