Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Три тисячі дітей під землею. Що буде зі шкільною освітою у Харкові?

Фото: Харківська міська рада
Нові підземні школи навряд чи встигнуть відкрити до 1 вересня.

У Харкові завершується унікальний навчальний рік: вперше у світі частина учнів провела його під землею. З 1 вересня підземна школа розшириться, але, імовірно, за рахунок нових класів у метро, а не нових шкіл.

13 травня в Харкові почала працювати перша підземна школа-укриття. Це єдиний у світовій історії проєкт навчального закладу, що знаходиться на глибині 6 метрів під землею. У міськраді планують збудувати ще щонайменше три таких споруди, але з цим можуть виникнути певні труднощі.

У школу раз на тиждень

31 травня для деяких школярів Харкова уперше за два роки війни вживу пролунає останній дзвоник. Йдеться про тих щасливчиків, чиї батьки встигли влаштувати їх до метрошколи або до підземної школи в районі ХТЗ.

"У нас дітей, які навчаються у змішаному режимі, вже більше трьох тисяч. У них буде останній дзвоник. Для інших теж будуть останні дзвінки, але онлайн, на жаль", — повідомила KHARKIV Today директорка міського департаменту освіти Ольга Деменко.

Три тисячі дітей — це лише 8% від загальної кількості школярів, які зараз проживають у Харкові. За словами Ольги Деменко, усього в школах міста навчаються 104 тисячі школярів, але майже половина з них не живе в місті, а 35% знаходяться за межами країни. Учні, що проживають в місті, мають змогу час від часу зустрічатися з учителями.  

школа
Школярі вчаться на шести станціях метро. Фото: KHARKIV Today

"У мене син вчиться у восьмому класі, у них чотири дні на тиждень уроки онлайн, але в середу — день нашої школи в метрошколі. На станції метро "Академіка Павлова" старшокласники можуть позайматися зі своїми вчителями, але тільки з найважливіших предметів — математики, української мови", — розповіла KHARKIV Today жителька Салтівського району Ольга Руденко.

Можливість відвідувати уроки наживо час від часу є і в учнів деяких шкіл з інших районів, але місця в метро катастрофічно не вистачає. Проте у підземці відкривають нові класи. 4 вересня 2023 року 800 школярів навчалися на одній станції — "Університет", поступово класи обладнали ще на п'яти станціях: "Перемога", "Університет", "Метробудівників", "Тракторний завод" та "Академіка Павлова". Після цього міський голова Ігор Терехов заявив, що більше класів не буде — в метро немає місця, тому будуватимуть школи під землею. Але врешті ще трохи місця знайшлося на станції метро "Імені А. С. Масельського". Чи буде їх більше у наступному навчальному році, в міськраді поки не говорять. 

"У нас же не планове виробництво. Усе залежатиме від бажання батьків, від наших можливостей. Будемо розширюватись однозначно, можливості шукатимемо", — каже Ольга Деменко.

У Слобідському районі працює єдиний на все місто ліцей, де діти у дві зміни ходять на уроки двічі на тиждень. Це стало можливо завдяки обладнаному за усіма нормами укриттю. Дітей, які хотіли би навчатися за партами, у рази більше за можливості існуючого укриття.

Коли будуть нові підземні школи?

Єдиною альтернативою метрополітену в Харкові для школярів є перша в світі підземна школа. Перший урок у ній відбувся 13 травня, планували розпочати на місяць раніше, але отримання всіх дозвільних документів зайняло певний час. Адже проєкт багато в чому експериментальний, школа будувалася з дотриманням усіх нових норм ДБН, які ввели минулого року. У приміщенні підземної школи — 20 класів, їдальня, медичний кабінет, роздягальні, вбиральні, гральна кімната. Є складна система вентиляції повітря, резервні джерела електроенергії. 

"Це була героїчна праця, — згадує директор компанії-забудовника "Житлобуд" Олександр Харченко. — Метрошкола — це чудова ідея, але та школа, яку ми побудували під землею, набагато краще пристосована до навчання дітей. Там і циркуляція повітря, і все інше — вже за новими нормами".

школа
Так виглядає клас у підземній школі. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

Підземна школа розрахована на 900 дітей, які вже з 1 вересня відвідуватимуть класи по 450 чоловік у кожну зміну. В управлінні освіти кажуть, що заявок від батьків, які хотіли б віддати свою дитину в такий клас, уже набагато більше.

"Маю надію побудувати хоч би три школи до нового навчального року. Звертаються батьки у свої школи. Я дуже хочу ще три", — пообіцяв міський голова Ігор Терехов у квітні цього року.

Але місто навряд чи встигне реалізувати цей проєкт до 1 вересня 2024-го. Адже будівництво першої підземної школи тривало вісім місяців, зараз травень, а до робіт над іншими ще не приступали — за інформацією Олександра Харченка, наразі розробляють проєктну документацію, дата початку будівельних робіт поки невідома. Втім, в департаменті освіти обіцяють: з 1 вересня додатково півтори-дві тисячі школярів зможуть вчитися в укриттях. Особливо пощастило тим, хто живе в Індустріальному районі: окрім підземної школи на 900 чоловік там ще буде чотири класти на станції метро "Імені А. С.  Масельського". У першу чергу до навчання офлайн залучатимуть учнів початкової школи. 

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.