Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Теракт біля Палацу спорту. Чому родини загиблих пішли до суду проти України за два роки після вироку

Фото: Сергей Козлов/KHARKIV Today
За словами адвоката постраждалих, будь-який з терористів завтра може опинитися у Харкові.

Винних у теракті — Володимира Дворнікова, Віктора Тетюцького та Сергія Башликова передали Росії за обміном. Родинам загиблих обіцяли, що терористів оголосять у розшук.

23 грудня адвокат сімей загиблих у теракті Дані Дідика, Ігоря Толмачова та Вадима Рибальченка подав позов до Фрунзенського районного суду Харкова на державу Україна. До цього ситуацію намагалися врегулювати у досудовому порядку. Про це KHARKIV Today повідомив адвокат Олег Головков.

"Це позов до держави в особі Кабінету міністрів від трьох сімей тих, хто загинув у теракті. Позов до держави на трьох підставах. Перше: невиконання державою свого обов'язку забезпечення безпеки життя людини. Друге: порушення прав потерпілих у процесі, коли люди п'ять років чекали, ходили до судів і так далі, на шостий рік людей (винних у теракті) віддали за межі України, громадян України та процес зупинився. Третє, це те, що держава при цьому має прямий обов'язок компенсувати всім жертвам терористичних актів завдану шкоду та держава повністю "відморозилася". Ми два роки були у переговорній процедурі і нуль. Ми заявили зараз відшкодування збитків по п'ять мільйонів гривень на родину", — розповів адвокат.

За словами захисника, ситуацію хотіли врегулювати у досудовому порядку, але отримували відписки. 

"Ми зверталися до Офісу президента і отримували відписки. Нам спочатку відписували, що наше питання буде розглянуте, щодо зустрічі та обговорення ситуації досудового регулювання по родинам. Потім нам написали, що, знаєте, тут у нас карантин утворився, тому взагалі прийом людей не ведемо. Третій раз нам взагалі направили — а ми уявлення не маємо, про що ви питаєте. Потім ми зверталися до Ради нацбезпеки та оборони, бо є у нас інформація про те, що взагалі-то обмін відбувався за рішенням РНБО. Поняття не маємо, про що ви кажете — Генеральна прокуратура. Ми зверталися до Генеральної прокуратури, вони сказали, а у нас прокурор діяв відповідно до Кримінального процесуального кодексу і все, ми нічого не знаємо. Це формальні відписки, це ось, коли ваше питання не хочуть обговорювати, вирішувати і так далі. Тому єдине, що в нас залишалося, це можливість подавати позов", — пояснив Олег Головков.

Адвокат вважає, що держава не зробила жодних дій щодо оголошення терористів Володимира Дворнікова, Віктора Тетюцького та Сергія Башликова у розшук.

"Безпосередньо під час обміну нам обіцяли, що за годину, як тільки пройде обмін, ці люди будуть оголошені у розшук. Вони не будуть вільними громадянами. При цьому, протягом року, по мірі розгляду справи (апеляції, поданої адвокатами обвинувачених після обміну), ніхто у розшук їх не оголошував, жодних дій щодо оголошення у розшук держава Україна не зробила. Суд призупинив розгляд справи до розшуку цих осіб. Тобто нам заблокували розгляд цієї справи взагалі", — повідомив він.

Адвокат побоюється, що терористи можуть повернутися до України.

"У мене є неофіційна інформація, останнє, що я знаю, що пан Дворніков перебував на території Краснодарського краю (Росія). Вільний громадянин, який гуляє, так би мовити. У них же не закритий проїзд в Україну, вони ж громадяни України. Тобто будь-хто з них може завтра опинитись у Харкові. Ми можемо з вами їхати з ним в одному вагоні в метро. Держава Україна їх звільнила від кримінального переслідування", — розповів Олег Головков.

З точки зору права поданий позов беззаперечний, каже захисник. Але чи вдасться досягти справедливості — покаже час.

"З точки зору права цей позов безумовний, він фактично беззаперечний. Справа в тому, що я не думаю, що цей спір вирішуватиметься по праву. У цьому суді треба визнати дії пана президента незаконними. Особи, які відвезли на обмін і віддали до рук громадян України, вони автоматично стають співучасниками втечі. Дворніков, Башликов та Тетюцький не виконали вимог закону. Вони були звільнені судом під особисте зобов'язання перебувати у Харкові, не виїздити за межі міста. Це формально прописано, тому той, хто їх посадив у машину та відвіз до Донецької області, допомагав їм сховатися від правосуддя. А судячи з телекамер, це робили співробітники Офісу президента, за їхньою командою. Тому об'єктивно ми намагалися зробити це все в досудовому порядку. Ми не розраховували, що вони настільки божевільні, щоб перетворювати це все у формальну процедуру, щоб це все стало публічним", — повідомив адвокат.

Нагадаємо, 22 лютого 2015 року колишній беркутівець Володимир Дворніков та двоє його спільників — колишній охоронець Сергій Башликов та безробітний Віктор Тетюцький вбили чотирьох людей, 15-річного Даню Дідика, 18-річного Миколу Мельничука, 37-річного Вадима Рибальченка і 52-річного Ігоря Толмачова, а також поранили ще десяток учасників Маршу Гідності.

Як писав KHARKIV Today, 28 грудня 2019 року Фрунзенський районний суд Харкова визнав винними і засудив до довічного ув'язнення обвинувачених у справі про теракт біля Палацу спорту Володимира Дворнікова, Віктора Тетюцького та Сергія Башликова, проте відправив їх на обмін. Наступного дня терористів передали Росії. У вересні 2020 року Дворнікова, Тетюцького та Башликова суд оголосив у розшук.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.