Суд над окупантами, які обстрілювали Харківську область: каяття "простих виконавців"
Суд завершив з'ясування обставин, провів дебати, дав останнє слово обвинуваченим та пішов у дорадчу кімнату для ухвалення рішення. Прокурори просили максимальне покарання — 12 років ув'язнення, адвокати наполягали на 8 роках.
26 травня у Котелевському районному суді Полтавської області продовжили розгляд по суті справи №535/244/22, де обвинувачені — двоє російських окупантів 27-річний Олександр Бобикін та 23-річний Олександр Іванов, які обстрілювали з "Градів" селища Козача Лопань і Ветеринарне Дергачівської громади Харківської області.
Засідання вів суддя Євген Болибок. Обвинувачені перебували у залі суду. У суді також були адвокат Бобикіна Валерія Іванова та Іванова — Володимир Ковальчук і прокурори.
Суддя Євген Болибок повідомив, що суд завершує з'ясування обставин та переходить до дебатів. Прокурори зачитали обвинувальні акти. Для обвинувачених просили максимальне покарання — 12 років ув'язнення.
"Під час судового розгляду обвинувачені повністю визнали провину. Прошу призначити Олександру Бобикіну покарання у вигляді 12 років позбавлення волі, Іванову Олександру — 12 років позбавлення волі. Запобіжний захід залишити без змін. Судові витрати стягнути з обвинувачених", — зазначив прокурор.
Після цього суд перейшов до судових дебатів. Слово дали Бобикіину. Обвинувачений повністю визнав свою провину.
"Я повністю винен у тих злочинах, у яких мене звинувачують. Все справді так. Ми робили залпи з території Росії та України. Додати, крім мого каяття, просто нічого. Я повністю винен, оскаржити вирок не можу просто", — сказав Бобикін.
"Я каюсь і прошу менший термін покарання", — сказав Іванов.
Адвокат Бобикіна попросила у суду пом'якшення покарання своєму підзахисному у вигляді восьми років ув'язнення, оскільки він покаявся і визнав свою провину. Захисник Іванова також просив вісім років. Крім каяття, аргументував тим, що його підзахисний був просто виконавцем, а не приймав рішення про обстріл, і пішов у російську армію "не від хорошого життя".
"За такі злочини передбачено покарання від 8 до 12 років залежно від обставин, ступеня тяжкості, особи винного. Мій підзахисний визнав себе винним у повному обсязі, обставини не обтяжуються. Іванов уклав контракт ще 29 жовтня 2018 року. Держава, де він перебував, тоді не була на стадії війни з Україною. Чому він пішов до армії? Він народився у Мурманській області, у селі. Це депресивний невеликий населений пункт, 7 тисяч жителів, там важко знайти роботу. Військові одержують соціальні гарантії. Він був недосвідчений, 18-річний. Коли він був у машині БМ-21, він не міг визначити, чи є там люди, цивільні чи військові. Він був простим виконавцем, якому давали команду. Він цю команду виконував. Вважаю, що роль мого підзахисного була мінімальною. Максимальна санкція — надто суворе покарання. Мій підзахисний щиро кається. Він від хорошого життя уклав договір з армією РФ. Він був рядовим, не приймав рішень, не вибирав цілі, лише виконував команди. Це був злочин за попередньою змовою осіб. Мій підзахисний — простий виконавець. Вважаю, що вирок буде обґрунтованим, якщо буде призначено 8 років ув'язнення", — заявив адвокат Ковальчук.
Суд оголосив судові дебати завершеними та дав останнє слово обвинуваченим.
"Я каюсь у тому, що здійснив, здійснила моя батарея. Вірю, що війна закінчиться і настане мир, якого ми так чекаємо", — сказав Бобикін.
Іванов від останнього слова відмовився.
Суд пішов у дорадчу кімнату для ухвалення рішення. У зв'язку зі складністю справи вирок буде оголошено 31 травня.
Як писав KHARKIV Today, прокурор Харківської області Олександр Фільчаков анонсував перший в Україні публічний суд над окупантами у Харківській області. 10 травня слідчі завершили слідство у справі двох полонених окупантів Олександра Бобикіна та Олександра Іванова. Санкція статті, за якою звинувачують окупантів, передбачає до 12 років ув'язнення.
Підготовче засідання у справі окупантів пройшло 17 травня у Котелевському районному суді Полтави. Суд ухвалив рішення про переведення окупантів із Дніпровської виправної колонії №89 до Полтавської установи виконання покарань №23 та продовжив їм запобіжний захід до 15 липня у вигляді тримання під вартою без права внесення застави.
Перший розгляд справи пройшов 19 травня. Російські військові повністю визнали свою провину та погодилися давати свідчення. Суд розпочав розгляд справи по суті, після чого оголосив перерву.