Справи НАБУ, які стосувались харківських корупціонерів: що з ними
На тлі скандального законопроєкту, який анулював незалежність Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, лунають питання щодо дієвості двох антикорупційних органів.
Другу добу в Україні триває дискусія щодо закону №2412, який уночі 22 липня підписав Президент України Володимир Зеленський. Його підтримали 263 народних депутати, зокрема більшість харківських (за винятком трьох, які не голосували або не з'явились до Верховної Ради). Бізнес-спільнота, активісти, громадські організації у переважній більшості згуртувались з підтримкою НАБУ і САП.
"Фу. Сильно фу. Смердить. Гірше ніж лайном. Народні обранці. Не соромно? Або там, де була совість, "бакси" виросли? Або все вже по х.й? Ви глибоко помиляєтеся. Це голосування залишиться на табло, як казав Великий Валерій Васильович.
Таки вірю в справедливість. Вето Президента", - писав у мережі бізнесмен, волонтер Юрій Сапронов ще до підписання закону Зеленським.
"Найогидніше бачити в переліку голосів "за" тих, з ким було якесь спільне ціннісне минуле, або тих, хто так голосно топив за європейські цінності. Харківські депутати - окремий рівень мерзенності для мене. Продали совість", - написала громадська діячка Катерина Черевко.
KHARKIV Today вирішив пригадати найгучніші кейси НАБУ та САП, які мали стосунок до Харкова.
1. Справа народного депутата від "Слуги народу", ректора ДБТУ Андрія Одарченка
За даними НАБУ, у 2023 році Одарченко спробував підкупити криптовалютою (в еквіваленті орієнтовно 50 000 $) очільника Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури Мустафу Найєма. Це був перший в історії України хабар у крипті. Одарченка затримали, але він вніс 15 млн гривень і вийшов на свободу, під час розгляду справи у суді він втік до Румунії.
У січні 2024 справу передали до суду, ВАКС заочно засудив депутата до восьми років тюрми. Також за вироком суду нардепу призначили конфіскацію майна (чотири земельні ділянки, дві квартири в Харкові, два житлових будинки у Харківській області та дві нежитлові будівлі) та позбавили права обіймати посади в органах державної влади та самоврядування строком на три роки.
Одарченко під час судового засідання заявив з'явився онлайн на засідання та заявив, що виїхав з України через "загрозу життю та здоровʼю" , а також визнав, що пропонував хабар. Нардепа оголосили у міжнародний розшук і вигнали з фракції "Слуг". У результаті найбільший округ Харкова залишився без депутат-мажоритарника.
2. Справа "Харківобленерго", де підозрюють співвласника "Кварталу 95" і родича Тимура Міндіча
НАБУ вважає Леоніда Міндіча організатором схеми із заволодіння понад 12,5 млн грн та замаху на заволодіння ще 120 млн грн коштів АТ "Харківобленерго". Йдеться про закупівлю трансформаторного обладнання та електровимірювальних приладів у 2021 році. Леоніда Міндіча затримали на кордоні, коли він планував виїхати з України. За даними "Наших грошей", він є братом Тимура Міндіча, близького друга президента України Володимира Зеленського.
Справа розслідується, ще не передана до суду.
3. Справа колишнього депутата, заступника голови Харківської обласної ради Володимира Скоробагача
Володимир Скоробагач, лідер фракції "Відродження" у Харківській облраді, у квітні 2022 року разом зі спільниками організував схему розкрадання електроенергії "Укренерго" майже на 60 млн грн. Йому допомагали спільники: засновник та директор приватної компанії у Києві, яка торгує енергоносіями.
Справу передано до суду, Скоробагач втік за кордон.
4. Справа про розкрадання грошей на фортифікаціях
Улітку 2024 року НАБУ відкрило справу про можливе розкрадання коштів на купівлі деревини для фортифікацій на Харківщині. Ідеться про можливе розкрадання на суму понад 150 мільйонів гривень за договорами, які Харківська обласна військова адміністрація укладала протягом 2023-2024 років із фірмами з ознаками фіктивності. Справу відкрито за ч. 5 ст. 191 КК України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем).
Справу розслідують, підозри не оголошені.
5. Розкрадання грошей на відновленні після обстрілів "Харківських тепломереж"
У розкраданні підозрюють сімох людей, у тому числі першого заступника гендиректора "Харківських тепломереж", друга Олександра Ярославського Сергія Волика та ще одного співробітника цього КП. За даними НАБУ, йдеться про 160 мільйонів гривень донорських коштів.
Справа у суді.
6. Підозра колишньому міністру розвитку громад та територій
Олексій Чернишов у червні 2025 року отримав підозру від НАБУ і САП у масштабній корупційній справі: його звинувачують в умисному заниженні вартості земель, які мали використовуватися для забудови, в результаті чого державі завдано шкоди у понад ₴1 млрд, а він власноруч отримав хабар із знижкою на нерухомість приблизно на ₴14,5 млн. Влітку 2025 суд заборонив йому виїзд за кордон та обрав заставу в ₴120 млн.
Нагадаємо, увечері 23 липня харків'яни вийдуть на акцію протесту. Аналогічні мітинги проходять по всій Україні з вимогою не руйнувати антикорупційну вертикаль в Україні як одну з вимог Євросоюзу.