Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Що робити жителю Харкова із підозрою на коронавірус: йти до лікаря або викликати швидку

Фото: Сергей Козлов/KHARKIV Today
Хворі стали частіше викликати "швидку", бо не можуть потрапити до сімейних лікарів.

У поліклініках Харкова колапс: містяни з підозрою на коронавірус по 4-5 годин чекають прийому у чергового лікаря. Записатися через електронну систему HELSI можна тільки на наступний тиждень.

Щодня у Харківській області коронавірус підтверджується більше ніж у тисячі чоловік. Реальна цифра може бути набагато більшою офіційної, адже далеко не всі хворі в силах вистояти багатогодинну чергу в поліклініці, щоб отримати направлення на тест.

Бійка в черзі до лікаря

О 8 ранку починає роботу 11-а поліклініка на Північній Салтівці, але черга до приймальні вибудовується заздалегідь. Останнім часом хворі чекають біля кабінету чергового лікаря по кілька годин. Така ситуація склалася у всьому місту. На прийом до сімейних лікарів записатися неможливо, та вони й не беруть з високою температурою. Хворим людям доводиться годинами стояти у тісних коридорах, щоб відкрити лікарняний, отримати направлення на тест, томографію або інші аналізи.

"Прийшли до чергового лікаря в 11-у поліклініку, один приймає, народу тьма, всі кашляють як в останній день. Відкрити лікарняний лист просто неможливо! При мені вже одна бабуська свідомість втратила, швидку викликали у поліклініку", — написав один такий хворий у харківський паблік .

поликлиника
У поліклініці №11. Фото: ХХ

Така ж ситуація — у 19-й поліклініці на Героїв Сталінграда. У понеділок, 4 жовтня, пенсіонерка Вікторія Савіна пішла в поліклініку, щоб отримати направлення на тест — жінка погано себе почувала кілька днів. Похід до лікаря здоров'я не додав.

"Там о 8 годині ранку вже було близько 50 чоловік. Стояли 4 години у черзі — душно, всі лаються, дві жінки навіть побилися. Отримала я врешті-решт направлення на тест, на рентген направлення не дали. Тест був готовий вже наступного дня. Сімейна лікарка подзвонила і повідомила, що коронавірус підтвердився. Призначила антибіотик для зниження температури", — розповіла харків'янка KHARKIV Today.

Не всім вдається отримати навіть направлення на тест. Викладач ХНУ ім. Каразіна Ігор Соломадін не зміг вистояти багатогодинну чергу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Харківський диспансер заповнили пацієнтами на 110%

"Подзвонив сімейному лікарю. Вона саме чергувала і запросила мене на прийом як до чергового. Приходжу — а там народу тьма-тьмуща, черга години на 3-4. Вирішив, що зроблю тест у приватній лабораторії", — написав Соломадін у соцмережах. Наступного дня він отримав позитивний результат тесту.

Багато людей вважають за краще стояти у черзі: у приватних клініках ПЛР-тест на коронавірус коштує 700-900 гривень, пенсіонерам це не по кишені.

"Фельдшер не повинен слухати легені"

Коли минулого року Україна переживала першу і другу хвилі коронавірусу, у Міністерстві охорони здоров'я розробили порядок його лікування. Тоді передбачалося, що діагностувати коронавірус і працювати з пацієнтами, які не потребують стаціонарного лікування, будуть сімейні лікарі.

На ділі ж виявилося, що сімейних лікарів просто не вистачає на всіх, у кого є підозри на коронавірус. У всі харківські поліклініки записатися на прийом через електронну систему HELSI можна тільки на наступний тиждень, не раніше 12 жовтня, а з чимось терміновим потрібно йти до чергового лікаря, яких теж мало.

"У нас двоє лікарів вже на лікарняному з коронавірусом, три мобільні бригади весь час на виїзній вакцинації, ще дві роблять щеплення у поліклініці. Решта роблять все можливе", — розповіла на умовах анонімності співробітниця однієї з харківських поліклінік.

скорая
Щодня до Центру екстреної допомоги дзвонить більше 450 чоловік. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

Схвильовані пацієнти, так і не зумівши потрапити на прийом до терапевта, у паніці дзвонять до Центру екстреної допомоги. За останній місяць кількість звернень зросла приблизно втричі і дійшла до 450 викликів на добу. Половина з них — так звані "хибні виклики".

"Людей лякає озноб, лякає погане самопочуття, але висока температура не є приводом для госпіталізації. Якщо у людини задишка, ми приїдемо з киснем, але фельдшер не повинен слухати легені. Потрібно звернутися до сімейного лікаря і виконувати його призначення", — розповів KHARKIV Today директор Центру екстреної допомоги та медицини катастроф Віктор Забашта.

За його словами, оператори Центру все ж намагаються дати хворим, які телефонують, деякі рекомендації з лікування.

Куди податися хворому?

Офіційний портал Міністерства охорони здоров'я covid19.gov.ua дає такі поради для тих, хто захворів на коронавірус:

  • залишатися вдома;
  • зателефонувати сімейному лікарю, описати симптоми і отримати призначення;
  • якщо температура вище 38 і утруднене дихання — телефонувати "103".

На ділі скористатися рекомендаціями МОЗ у Харкові важко. Йти до лікаря на прийом все рівно доведеться у тому випадку, якщо потрібно отримати лікарняний, направлення на тест або рентген. Машина екстреної медичної допомоги приїде, якщо йдеться про термінову госпіталізацію і порятунок життя.

Для хворих на коронавірус у Харкові залишається не так і багато варіантів: сміливим — штурмувати поліклініку у годинних чергах, заможним — витратити власні кошти на тест і КТ, тим і іншим — сподіватися на удачу, тому що сімейний лікар буде у кращому випадку консультувати по телефону.

Є урядові гарячі лінії, куди можна звернутися з питанням або поскаржитися на ненадання допомоги:

  • контакт-центр МОЗ — 0 800 60 20 19
  • гаряча лінія Центру громадського здоров'я — 0 800 505 855
  • гаряча лінія Кабміну — 15-45.

У Харкові існує благодійний проєкт "Допомога". Щодня з 9:30 до 18:30  тут щодня приймають і обробляють понад 100 дзвінків.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.