Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Рятувальники квартир. Як харків'яни можуть закрити вибиті вікна до морозів

Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today
Стружкові плити замість вікон — характерна ознака Харкова воєнного часу.

ОСП — найпопулярніший товар в Харкові останнім часом. Комунальники, волонтери та приватні компанії намагаються закрити вибиті під час обстрілів вікна до початку опалювального сезону.

20-30 звернень на день приймають волонтери проекту Help Save Kharkiv від жителів міста, які через обстріли залишились без вікон.  Зараз про допомогу просять не тільки звичайні харків'яни, а й мерія міста. Кількість вибитих вікон у харківських будинках величезна, а до опалювального сезону залишається тільки місяць.

Тричі вставляли плиту у вікно

Help Save Kharkiv рятують харківські вікна з 13 березня. Саме тоді, згадує керівниця проєкту Наталія Чернявська, було найбільше звернень — надворі ще було холодно і люди, що в результаті обстрілів лишалися без вікон, благали закрити їх чимшвидше. До літа звернень поменшало, але зараз, на порозі опалювального сезону, їх знову багато. Містяни, які поїхали зі своїх домівок навесні, почали повертатися в місто — і часто знаходили свої квартири без вікон, бо їх повиносило вибуховою хвилею. 

Найбільше роботи у волонтерів — на Північній Салтівці, ХТЗ, Рогані. На П'ятихатках та в селищі Жуковського більшість пошкоджених будинків закриті плитами. У центрі волонтери мають багато роботи після "прильотів", які в останній час почастішали. ОСП або орієнтовано-стружкова плита зараз "красується" чи не на кожному третьому будинку Харкова. Такими плитами забиті вікна навіть в мерії. Саме цьому матеріалу надають перевагу волонтери. Склопакети ставити ще рано, бо обстріли тривають, а інші пристосування себе не виправдали.

"Колись закривали вікна ДСП, нам його безкоштовно віддали інші волонтери, але воно через два тижні повністю розмокло. Плівка не тримає ані тепло, ані вибухову хвилю. Її можна застосовувати лише в нежитлових приміщеннях", — розповіла KHARKIV Today Наталія Чернявська.

вікна
Такі плити витримують вибухову хвилю краще, ніж інші матеріали. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

ОСП іноді витримує вибухову хвилю. Волонтери кажуть, що їм після повторних вибухів часто телефонують люди, яким вони встановлювали плити та просять підкрутити саморізи, які позлітали. Але був у практиці Help Save Kharkiv і випадок, коли доводилося тричі міняти плиту, що вилітала з вікна від повторних вибухів. 

У першу чергу волонтери допомагають пенсіонерам, які залишилися в квартирах з вибитими вікнами, бо їм нікуди їхати. Але буває, що допомогу нахабно вимагають заможні люди, які виїхали за кордон.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Харків'ян, які втратили житло через війну, заселять до студентських гуртожитків

"Іноді нам телефонують з Європи і вимагають, аби ми найняли будівельну вишку та закрили їхні вікна. Але ми в таких випадках відмовляємо, бо вишка коштує дорого, а ми стараємося закрити, перш за все, ті квартири, де живуть люди", — розповідає Наталія.

У таких випадках харків'яни можуть звернутися до свого районного управління "Жилкомсервісу" або зателефонувати у департамент міськради з питань ЖКГ чи на "15-62" і залишити заявку. Її передадуть комунальному підприємству "Харківспецбуд" і його працівники закриють вікна — у них є можливість за допомогою такої вишки прилагодити ОСП до вікна, не заходячи в квартиру.

1
Інфографіка: Микита Лисенко.

Є ще приватні компанії, які приїдуть та поставлять плиту за гроші. Ціни стартують від 1200 гривень за вікно плюс доставка.

А якщо ситуація критична, чекати ніколи і грошей нема — тоді вже можна звернутися до Help Save Kharkiv за телефоном: 

067-576-40-64.

Лишилось менше місяця

Дефіциту матеріалів немає, але вони суттєво подорожчали у порівнянні з березнем. Тоді плита коштувала 400 гривень, зараз — 510. Однієї такої плити вистачає на те, аби закрити два стандартних вікна у багатоповерхівці. Трапляється, що за день волонтери закривають одночасно 50 вікон, тож грошей треба багато. Тим часом благодійних пожертв суттєво поменшало. 

"У перші дні війни пожертв було дуже багато, можна було із внесків по 100 гривень на день зібрати суму, якої вистачило б на машину ОСП", — згадує Наталія Чернявська.

Поменшало і працівників, які можуть безкоштовно допомагати проєкту. У березні у волонтерській організації працювало більше 100 чоловік. Далеко не всі з них були будівельниками — Наталія розповідає, що зголосився допомагати і її брат-стоматолог, і друзі найрізноманітніших професій. Зараз більшість із них вже не їздять закривати вікна — хтось виїхав в інше місто, хтось повернувся до своєї роботи, дехто вступив у лави ЗСУ. У Help Save Kharkiv залишилось 30 майстрів, робота сповільнилась.

вікна
У Харкові вибито близько 150 тисяч вікон. Фото: Сергій Козлов/KHARKIV Today

Не справляються із обсягом робіт і комунальники, теж зовуть волонтерів на підмогу. Нещодавно КП "Харківспецбуд" та волонтери разом працювали над тим, аби закрити вікна у школах №46 та №78. Але учасники благодійного проєкту все ж наполягають на тому, аби в першу чергу рятувати квартири, а не адміністративні будівлі.

"Школи сильно постраждали, вони не опалюватимуться, ніхто там не вчитиметься, а тому не потрібно витрачати на це матеріали та людські ресурси", — вважає Наталія.

За даними міськради, у Харкові в наслідок російських обстрілів вибито близько 150 тисяч вікон. Їх треба встигнути закрити хоча б за місяць — до початку опалювального сезону.  

Допомогти Help Save Kharkiv можна за такими реквізитами:

БФ ХЕЛП СЕЙВ ХАРКIВ БО

ЄДРПОУ/ДРФО 44831080, Харкiвська фiлiя, МФО 351533,

UA333515330000026008035904095, валюта UAH (українська гривня),

Картка ПРИВАТБАНКУ UAH — 4246 0010 6013 9908.

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.