Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Розмінували тільки 20%. Хто найчастіше підривається на мінах у Харківській області?

Електрики, залізничники та дорожні працівники ризикують підірватися на міні.

Через два місяці після деокупації східних громад області сапери встигли розмінувати лише 20% території, яку влітку контролювали росіяни. Щодня люди підриваються на мінах. 

Якщо ще місяць тому на міни частіше натрапляли місцеві жителі звільнених міст і сіл, які намагалися виїхати з них навпростець або йшли в ліс по гриби, то зараз підриваються професіонали — електрики, залізничники та дорожні працівники.

Найризикованіша робота

Харківщина — найбільше замінований регіон України. Поки даних по Херсонські області немає, але у порівнянні з Київською та Чернігівською на сході росіяни залишили по собі більше мін. Жителі області відчувають загрозу кожен день — і в Ізюмі, де часто на вибухівку натрапляють грибники, і навіть у Харкові, який не був під окупацією — нещодавно підлітки із Салтівки знайшли в кущах підривач від реактивної системи залпового вогню, який вибухнув у них у руках.

Найбільше зараз ризикують електрики. Перш ніж у деокупованих громадах з'являється водопостачання, опалення, відкриваються банки та магазини, туди необхідно протягнути електромережі. Опори високовольтних ліній — те, що сапери розміновують у першу чергу, тому випадків, коли б співробітники "Харківобленерго" натрапили на міну поряд з ними, поки що не було. Але до віддалених опор потрібно ще доїхати через поля, які всіяні мінами. Чекати, поки сапери пройдуть ними зі спеціальними пристроями, часу немає — адже звільнені села чекають на світло.

електрики
У першу чергу окупанти мінували опори ліній електропередач. Фото: "Харківобленерго"

Перші випадки підривів на мінах були ще у квітні, коли ЗСУ почали тіснити росіян від околиць Харкова. 8 квітня пікап енергетиків потрапив на міну на ґрунтовій дорозі біля Дергачів. З вересня, коли збройні сили звільнили велику територію, такі випадки трапляються все частіше. 22 вересня двоє енергетиків підірвалися в Чугуївському районі, 14 листопада на Дергачівщині на міні підірвалася автовишка, легкі травми отримали п'ятеро працівників "Харківобленерго".

"У нас за увесь час двоє людей загинули, ще кілька отримали поранення. Ми намагаємося працювати лише там, де пройшли сапери, але ж зрозуміло, що на 100% сапери не можуть обстежити всі маршрути. Передбачити всі випадки неможливо, бо боєприпасами насичена вся територія, де ми зараз проводимо відновлювальні роботи", — розповів KHARKIV Today речник "Харківобленерго" Володимир Скічко.

Через те, що працювати доводиться в екстремальних умовах, відновлення світла в деокупованих громадах йде повільно. Наприклад, вже не перший тиждень енергетики намагаються протягнути мережі від Куп'янська до Борової, але територія навколо високовольтних ліній сильно замінована.

Не вистачає рук

Окрім електриків, не можуть нормально працювати через замінування дорожні працівники та залізничники. Окупанти максимально замінували автошляхи та колії. 14 листопада троє працівників залізниці підірвалися на міні на станції Цупівка, за тиждень до цього у Чугуївському районі дорожники наїхали на міну. Тракторист — ще одна небезпечна професія на Харківщині. Під час літніх та осінніх польових робіт близько 10 трактористів і комбайнерів постраждали від вибухів, коли натрапляли в полі на ворожу міну або снаряд. Зараз польові роботи в основному завершені, але небезпека залишиться і наступного року, адже поля розміновуватимуть в останню чергу — після ліній електромереж, залізничних і автошляхів. 

Більше чи менше замінованих територій в Харківські області, яка була під окупацією, немає — небезпечно всюди.

"Я відповідаю за Золочів, Дергачі, Чугуїв, Вовчанськ, Куп'янськ, і я вам скажу, що, на жаль, усі райони заміновані дуже сильно. Не можна сказати, що десь ситуація краща", — каже начальник частини гуманітарного розмінування ДСНС України Ігор Овчарук.

За його даними, зараз сапери пройшли лише 20% території Харківської області, яка потребує розмінування. Зараз робота дещо сповільнилася, бо частину піротехнічних розрахунків з Харківщини перевели у щойно звільнену Херсонську область. У Херсоні розмінувальні роботи почалися 14 листопада. 

міни
Сапери залишають Харківщину та їдуть до Херсону. Фото: Центр гуманітарного розмінування

Але це — не єдина причина того, що розмінування сповільнилося. Постійно є втрати і серед самих саперів. Наприкінці жовтня в Ізюмському районі автомобіль піротехніків наїхав на міну, один чоловік загинув, травми отримали п'ятеро, стан їх важкий.  

Сам Ігор Овчарук теж отримав вибухову травму у червні цього року, але після лікування швидко повернувся на роботу. За його оцінкою, на те, щоб повністю очистити область від мін, піде кілька років.  

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.