Натисніть "подобається", щоб слідкувати за KHARKIV Today на Facebook

Ведмеді прокидаються. Як аномально тепла зима на Харківщині позначиться на тваринах та урожаї

Фото: KHARKIV Today
У січні в Харкові майже не було морозних днів.

Січень 2025 року у Харкові був найтеплішим за всю історію метеоспостережень. За місяць синоптики зафіксували аж шість температурних рекордів. На клумбах почали прокльовуватися тюльпани, а в зоопарках прокидаються ведмеді.

Для озимих культур таке потепління — на користь, а от тваринам, що живуть у неволі, доведеться змінювати раціон харчування.

Головне, аби йшли дощі

Останній місяць в Україні через циклони з Середземного моря встановилася напрочуд тепла погода. У Карпатах розпускаються крокуси, у Києві на ринках продають вербові "котики", а на Рівненщині скаржаться на кліщів, які прокинулися набагато раніше, ніж зазвичай.

Не "гальмує" і Харківська область. Жителі Балаклії з початку січня милуються підсніжниками, а у харківському центральному парку нещодавно проклюнулися тюльпани.

тюльпан
Тюльпани у лютому. Фото: Центральний парк 

У пабліках садоводів активно обговорюють бруньки, які почали з'являтися на деяких плодових деревах. Власники садів занепокоєні, що рання вегетація зашкодить рослинам, а через весняні заморозки не буде урожаю фруктів. Але доктор сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник Інституту імені Юр'єва Сергій Авраменко запевняє: в абрикосів та слив немає шансу розквітнути в січні або лютому, навіть якщо стовпчик термометра не опускається нижче нуля.

"На розвиток рослин впливає не лише температура повітря, а й тривалість світового дня. Не може бути такого, що у січні дерева зацвітуть, навіть при температурі +20. Десь, можливо, будуть якісь винятки, але загалом ніяких аномалій не буде. Що стосується озимих культур — для них, навпаки, краще, бо вони пішли в зиму недостатньо розвиненими, а зараз більш розвинулися: де було три листка — почалося кущення. Для озимих тепла погода тільки на плюс", — пояснив вчений KHARKIV Today.

Набагато більше аграріїв непокоїть зневоднення ґрунтів. Осінь видалася настільки сухою, що озимина подекуди навіть не посходила. Осінні та зимові дощі дещо виправили ситуацію, укупі з теплою погодою це позитивно вплинуло на стан посівів, але зволоженість все одно недостатня: глибина промокання на полях становить від 20 до 70 сантиметрів при нормі — 2 метри. Якщо й весна буде сухою, без затяжних проливних дощів, то урожай зернових буде менший, ніж минулого року.

Ведмедям не спиться

Через надзвичайно теплу погоду цієї зими тварини, що зазвичай впадають у сплячку, змінили свій спосіб життя. Знаменитий бабак-віщун Тимко ІІІ не зміг повноцінно заснути, тож і будити його на День бабака 2 лютого не довелося. 

Щоправда, в такому стані — від бадьорості до напівдрімоти — родина бабаків у Великобурлуцькому районі перебуває вже три роки. Вибухи від близьких воєнних дій впливають на степових тварин набагато гірше, ніж тепла погода.

У харківських зоопарках тим часом починають прокидатися ведмеді. В екопарку уже не спить гімалайський ведмідь Дейль — нещодавно відвідувачі помітили його під час прогулянки.

У пресслужбі екопарку пояснили, що цієї зими Дейл то впадає у сплячку, то виходить із неї, тож цілком імовірна, що тварина ще засне. А от його подружка ведмедиця Голка і не думала прокидатися.

Сплять ведмеді і у Харківському зоопарку, але вже є ознаки того, що їхній сон перерветься раніше, ніж зазвичай.

"Ведмеді дуже неспокійні і, скоріше за все, через кілька днів вони вийдуть зі сплячки. Це не дуже добре для тварини, але ніякої загрози для здоров'я немає — просто нам доведеться підготуватися до таких подій та у перші дні після пробудження підібрати ведмедям правильний раціон харчування", — пояснив KHARKIV Today директор зоопарку Олексій Григор'єв.

Набагато шкідливішим, за його словами, було пробудження ведмедів взимку 2022 року від вибухів. Тоді тварини дуже нервувалися, але, врешті, навіть ведмеді звикли до гучних звуків. 

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.